הגאון הצדיק הרב ישראל פנחסי זצ”ל, רבה של הקהילה הבוכרית בבני ברק, זקן חכמי המקובלים, ראש כולל האר”י ורב בית מדרש “בית רפאל” בבני ברק, נפטר מנגיף קורונה כשהוא בן 78 .

ברוך דיין האמת : הקהילה הבוכרית התעטפה באבל עם היוודע פטירתו של אחד מהמנהיגים הבולטים ב קהילה, המקובל רבי ישראל פנחסי זצ”ל.

הרב זצ”ל שימש במשך עשרות שנים כרב הקהילה הבוכרית בבני ברק, הרב היה ממייסדי הישיבות לצעירים “אור אברהם” ו”ברכת אפרים” אותם הוא הקים יחד עם אחיו.

הגר”י פנחסי נולד לפני 78 שנים בשנת תש”ג, על אדמת אפגניסטן, בהמשך הגיעו הוריו לבוכרה בציפייה לעלות לארץ ישראל. האחים הגדולים רבי רפאל, לשעבר מזכיר מועצת חכמי התורה, רבי אלימלך ורבי שמואל נולדו עוד על אדמת בוכרה.

בעוד האב, רבי אברהם פנחסי לשעבר (זרקיוף), מנסה לסדר את עלייתו ארצה, דרש מסוכני העלייה מגורים רק בעיר בני ברק, ובזכות כך הציל את משפחת ילדיו מחינוך כפרני בערי הארץ.

את שנות לימודיו למד בישיבת פורת יוסף בשכונת קטמון בירושלים. שם דבקה רוחו ברבותיו מרן ראש הישיבה חכם שלום כהן שליט”א והגאון רבי שמעון בעדני שליט”א. משהגיע לפרקו, נשא לאישה את הרבנית מרת מלכה וביחד הצליחו להעמיד משפחה מפוארת של בנים ובנות, נכדים ונכדות ההולכים בדרך ה’.

את ישיבת המקובלים הראשונה בעיר בני ברק יסד הגה”צ רבי ישראל פנחסי זצ”ל לפני למעלה מארבעים שנה. עד לפני ארבעים שנה את תורת הקבלה למדו רק בירושלים, כל חכמי המקובלים התרכזו בעיר הקודש ירושלים, ובשאר הארץ לא היה שום בית מדרש או ישיבת מקובלים, כשפתחו את בית המדרש בבני ברק היה זה חידוש בכל האזור.

למרות שנחשב כראש המקובלים בבני ברק ואישיות רבנית מכובדת, את ה”פראק’ סירב ללבוש, גם לא לצורך התמונות. הרב מעולם לא חיפש גינונים, אפילו על כיסא רבני סירב לשבת. כל היום וכל הלילה היה עסוק בתורה, עטור בתפילין ופניו מאירות פנים לכל אחד. הצדיק זצ”ל ידע להתאים לכל ציבור את השפה שלו. היה נוסע למרחקים כדי למסור שיעור תורה, בא לבדו, לא הסכים לקחת תשלום על נהג או על הוצאות הדלק, דיבר לאנשים בגובה העיניים, עורר והלהיב את הציבור ללכת בדרכי ה’. 

תלמידיו ובני משפחתו מספרים על חיים מלאים הארה וקרבת אלוקים. לימוד תורה עד כלות רגש עז בתפילה. בחג שמחת תורה, בכל האזור יודעים שאין שמחה כמו בבית מדרשו של הצדיק הרב פנחסי, השמחה שלו הייתה אמיתית בתורה ובמצוותיה. ריקודים מקפיצים, שירה נלהבת, את כל הציבור הרים אותו. בשמחת תורה האחרונה היה כבר מורדם ומונשם. לצערנו. בראש השנה האחרון חש חולשה גדולה ובניו שייבדלו לחיים טובים סייעו לו בתפילות שישמש כחזן.

בראש השנה הזה, האחרון, הוא נשא דרשה שכולם זכרו היטב. בדרשה חזר שוב ושוב על הפסוק ‘היפלא מהשם דבר’, הכול צפוי לקרות ושום דבר לא נמנע ממנו יתברך. אנחנו מוסרים בידיים שלו, ותמיד צריך לתת אליו עניים. למחרת ראש השנה, ערך תיקון גדול ‘תיקון הכעס’. זה היה מפרך בגלל חולשתו, ולמרות זאת לא ויתר. האבדן הוא כביר. אין מי שייכנס לנעליו של רבי ישראל. בני המשפחה שבים שוב ושוב על הפסוק “כצאן אשר אין להם רואה”.

כאמור, מאז שפגע בו הנגיף בתחילת חודש תשרי החל מצבו להידרדר ושבוע שעבר כ”ז תשרי השיב את נשמתו הטהורה לבוראה, למגינת בני משפחתו, האח הגדול רבי רפאל פנחסי הי”ו ואחיו הגאונים רבי לוי פנחסי שליט”א, רבי בצלאל פנחסי שליט”א, רבי שמואל ורבי יחיאל שליט”א, אחיותיו, הרבנית מרת בן שמעון, הרבנית רחמים והרבנית חיון.

הותיר אחריו זרע ברוך ה’, רבי יהושוע ורבי יוסף, רבי יהודה ורבי יצחק. חתניו רבי יאיר פנחסוב, רבי מיכאל יצחקוב, רבי דוד פיידקוב, הרב יוסף שלום פרחים ורבי אפרים בן שמעון, כולם הולכים בדרך המשפחה המפוארת לשם ותהילה.

Leave a Reply

Your email address will not be published.