בתחילת השבוע יצאו עשרות מליוני אזרחים אוזבקים בעלי זכות בחירה לקלפיות שפוזרו ברחבי המדינה ובנציגויות הרשמיות שלה ברחבי העולם על מנת להשפיע על עתידה של המדינה* הנשיא המכהן מירזבייב ניצח את הבחירות עם כ-80 אחוזי תמיכה

ביום ראשון השבוע ניתן האות ל19 מיליון מצביעים באוזבקיסטן לצאת לקלפיות לחגיגה דמוקרטית היסטורית ומתקדמת, בה ניתנה להם האפשרות לעצב את העתיד הקרוב של המדינה. לפי כל הסקרים המוקדמים, הנשיא המכהן מריזיבייב ככל הנראה יזכה במיר הקולות וימשיך לכהן בפקידו כנשיא המדינה לעוד חמש שנים נוספות.

רשויות המדינה פרסמו מבעוד מועד את חוקי הבחירות ואת מיקומי הקלפיות בכל רחבי המדינה. לרשויות חשוב מאוד להבהיר כי הבחירות הנוכחיות מתקיימות בסטנדרטים גבוהים מאוד של שקיפות ולא יהיה מקום לזיופים או הונאות מכל סוג שהוא. כל מערך הבחירות מפוקח על ידי צוותים מקצועיים  שהוכשרו לשם כך על פי אמות מידה הנהוגות במדינות מערביות ודמוקרטיות. צוות מיוחד של כאלף משקיפים בינלאומיים יפקח גם הוא על טוהר הבחירות, על מנת להבטיח בחירות נקיות ככל הניתן מזיהומים העלולים לפגוע בהליך הדמוקרטי.

על פי נתוני הרשויות באוזבקיסטן, סך הכל 19 מיליון ו-859 אלף  מצביעים נכללו ברשימות הבוחרים בתחנות הקלפיות המאורגנות במדינה. מתוכם 48% הם גברים, ו-52% נשים,כ- 6 מיליון מצביעים הם מתחת לגיל 30, 887 אלף 686 מתוכם מצביעים בפעם הראשונה. בסך הכל 299,780 מצביעים נכללו ברשימות הבוחרים ב -54 קלפיות שהוקמו במדינות זרות כולל במדינת ישראל.

יו”ר הקהילה היהודית באוזבקיסטן, מר ארקדי יישכרוב מצביע ביום הבחירות

“מוקדם בבוקר הגענו לקלפי כדי לקחת חלק בתהליך פוליטי חשוב בארצנו, להצביע למועמד מתאים”, אמר בקפולת מט’ונוב, אזרח אוזבקי שהשתתף ביום ראשון בהליל ההצבעה. – “הצבעתי עבור המועמד המתאים ביותר, אדם שנלחם למען האינטרסים של המדינה שלנו, והכי חשוב, שאכפת לו מהעם ותמיד תומך בנו. אני מקווה שהבחירה שלי תשמש גם לקביעת עתידה של ארצנו ואנשינו.”

הניצחון צפוי של הנשיא המכהן יאפשר לו להעמיק קמפיין הרפורמה המוצלח שלו אותו הוא מוביל בנים האחרונות. בעיקר סביב פתיחתה של המדינה למסחר, תעשיה ותיירות מול המערב. מירזיבייב עלה לשלטון בשנת 2016, לאחר מותו של איסלאם קרימוב שהיה נשיאה הראשון של המדינה מאז קיבלה את עצמאותה. הנשיא קרימוב שלט במדינה לאורך 27 שנים רצופות. הנשיא המכהן מוביל בשנים האחרונות את רפורמת ‘אוזבקיסטן החדשה’ במסגרתה הוא עורך רפורמות עומק בכל הרבדים הכלכליים, חברתיים ותעשייתיים של המדינה . אחת המהפכות הדומיננטיות אותן מוביל מירזבייב, היא מהפכת התיירות הנכנסת למדינה. בשנים האחרונות בהמשך להשקעות ענק בתיירות, אוזבקיסטן פתחה את שעריה לתיירים המערביים, ומסבירה את פניה לכל המבקרים במדינה.

מגפת הקורנה הכתה קשות במדינה, והקשתה על יישומן של הרפורמות הכלכליות מרחיקות הלכת אותן התחיל לבצע הנשיא המכהן. כעת, הוא מבקש שוב את אמון העם על מנת להשלים את המלאכה.

Leave a Reply

Your email address will not be published.