בשורה אדירה ליהודי אוזבקיסטן ולקהילה הבוכרית: מסתמן הסכם ההיסטורי על שיתוף הפעולה הארכיוני בין אוזבקיסטן לישראל, שיחשוף מידע על גורל הקהילה היהודית במרכז אסיה לאורך ההיסטוריה.

מאת: אליעזר גליבוב

ל’מנורה’ נודע כי אוזבקיסטן מקדמת שיתוף פעולה ארכיוני עם מדינת ישראל. כבר בשבועות הקרובים ייחתם הסכם ראשון עם הארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי בירושלים ואחריו כנראה גם עם יד ושם.

מנהל הארכיון המרכזי לתולדות העם היהודי, אומר ד”ר יוחאי בן־גדליה הודה לשגרירת אוזבקיסטן בישראל: “ההסכם התאפשר הודות למדיניות הפתיחות של אוזבקיסטן והודות לעמדתה הנמרצת של השגרירה החדשה בארץ, פרוזה מחמדובה”.

הארכיון האוזבקי ינגיש מידע על קורות היהודים, החל מקיום יהודי במחוזות שנכתשו על ידי ג’ינגס חאן ועד הצלת היהודים שברחו לאוזבקיסטאן במלחמת העולם השנייה.

במערכת Uzarchive של הרפובליקה האוזבקית ישנם שלושה ארכיונים לאומיים עם מידע היסטורי עצום: 101 ארכיונים מחוזיים ו־123 אישיים. רק בארכיון הלאומי ישנם כתשעה מיליון יחידות אחסון. 550 אלף מהן מוגדרות בעלות ערך ייחודי.

האתר Evacuation archive.uz למשל, פועל עדיין ברמה מקומית, אך בעזרת מוזיאון השואה בוושינגטון הועלו 150 אלף נתונים על פליטים – בעיקר ממוצא יהודי – שהתפנו לאוזבקיסטן במלחמה. באתר יהיה ניתן לבדוק את תאריך לידתם ומצבם המשפחתי. “עם הגישה למסמכים מהשנים 1941 עד 1945, ייפתחו אפשרויות למחקרים משותפים חדשים של מומחים מישראל ומאוזבקיסטן”, אומר מנהל Uzarchive, אולוגבק יוסופוב.

רק לפני כחודש, ב־9 במאי, צוין בשגרירות בתל אביב יום הנצחון עח גרמניה הנאצית. בין היתר, הוצג מתחם הזיכרון החדש בטשקנט “פארק הניצחון”, שנפתח אשתקד ביוזמת נשיא אוזבקיסטן, שבקט מירזאייב.

כאמור, מלחמת העולם השנייה נגעה כמעט בכל משפחה באוזבקיסטן שהייתה אז חלק מברית המועצות. מבין 580 אלף ההרוגים נמנו עשרות אלפי יהודים. אוזבקים וקהילת יהודי בוכרה לחמו לא רק בקרב, אלא גם בעורף. והכי חשוב: אוזבקיסטן הייתה לבית לפליטים מרוסיה, בלארוס, אוקראינה, פולין ובסרביה. מסורת האירוח האוזבקית אפשרה למיליון וחצי איש, ועמם כ־200 אלף יהודים, למצוא בית בימי זוועה.

Leave a Reply

Your email address will not be published.