מבצעי הסברה ואכיפה נרחבים, דיוני הערכות מצב, הגבלות וקמפיינים שכל מטרתם לדאוג לכך שכל התושבים יישמעו להנחיות. ראש העיר, ליאת שוחט, מפקד תחנת מסובים, סנ”צ הוד לוי, ומפקד מחוז דן בפיקוד העורף, אל”מ אריאל בליץ מסבירים איך שילבו כוחות כדי למנוע סגר על אור יהודה

העיר אור יהודה סומנה במהלך הימים האחרונים כעיר שמועמדת להיות אדומה. קצב התחלואה בעיר במהלך הימים האחרונים עלה באופן מדאיג, צעד אשר מיקד את תשומת הלב של אנשי משרד הבריאות ופיקוד העורף לטיפול יסודי בעיר. כמות החולים המאומתים נכון ליום שני השבוע עומדת על 142 חולים, ולמרות הירידה היחסית בכמות החולים החדשים שמצטרפים מדי יום, ראש העיר, ליאת שוחט, עושה כל מאמץ יחד עם המשטרה ופיקוד העורף לקדם פעולות שיאפשרו את צמצום התחלואה.

“זה לא סוד שאנחנו עיר במיקוד”, מציינת ראש העיר, ליאת שוחט. “קצב התחלואה גדל במהלך החודש האחרון באופן מדאיג, וזאת למרות פעולות רבות שאנחנו מבצעים כדי לשמור על אור יהודה אדומה. יחד עם זאת, אנו מגלים שיש תושבים שלא הפנימו את חומרת המצב ולכן יצאנו בקמפיין עירוני שבו שיקפנו עבור התושבים מה המשמעות חלילה אם נהפוך לעיר אדומה”.

במסגרת הקמפיין שאיתו יצאה העירייה, הובהר לתושבים כי במידה והעיר אכן תהפוך לאדומה, תוגבל משמעותית התנועה שלהם עד 100 מטרים מהבית ותותר יציאה מהבית לטובת הצטיידות במזון ובסיוע רפואי, בדיוק כמו בתקופת הסגר הכולל לפני מספר חודשים. כמו כן, במצב כזה תותר יציאה לעבודה רק בתוך השכונה שבו התושבים מתגוררים. לעיר אדומה יש גם משמעות כבדה על בתי העסק בעיר, ובאור יהודה פועלים שני אזורי תעסוקה שוקקי חיים. במצב של סגר על העיר, מרבית בתי העסק יאלצו לסגור את שעריהם ולספוג פגיעה כלכלית קשה. וכל זה עוד לפני שמדברים על מוסדות החינוך ומועדוני הנוער שייאלצו לסגור את שעריהם.

“אין אדם אחד שרוצה להגיע למצב הזה, ואף אחד מאיתנו לא מתגעגע לסגר הכולל שהיה כאן רק לא מזמן”, מוסיפה שוחט. “אני יודעת שיש תושבים ובעלי עסקים רבים שכבר הפנימו את המצב ומקפידים על ההנחיות, אבל חשוב לנו שכולם יתגייסו למאמץ המשותף הזה ובכך ימנעו את הפיכת העיר לאדומה. לשמחתי הרבה, אנחנו זוכים לשיתוף פעולה מלא מצד משטרת ישראל והשיטור העירוני, גורמי הפיקוח ברשות כמובן ופיקוד העורף שעובד ימים כלילות בנושא”.

עו”ד ליאת שוחט, ראש העיר אור יהודה

מאמץ הסברתי משותף

אל המאמץ המשותף הצטרף לאחרונה גם סנ”צ הוד לוי, מפקד תחנת מסובים שנכנס לתפקידו רק לפני כחודש. “התקופה הנוכחית היא מאתגרת מאוד עבור האזרחים בכלל והמשטרה בפרט”, הוא מציין. “אנחנו ערים למגמות ולעלייה המדאיגה בכמות הנדבקים בנגיף. אנחנו תורמים את תרומתנו לכך באמצעות מגוון פעולות כשהמטרה היא אחת – צמצום התחלואה. המשטרה פועלת בשלושה מישורים עיקריים – בנושא הסברה, בנושא אזהרה ולבסוף אנחנו מבצעים אכיפה. יחד עם זאת חשוב להדגיש שהאכיפה היא לא המטרה, אלא האמצעי. המטרה היא אחת – צמצום כמות הנדבקים ומניעת הכרזה של עיר כאדומה עם כל המשמויות של זה”.

ואכן כל הגורמים השונים משתפים פעולה במגוון פעולות הסברה ואכיפה. במהלך התקופה האחרונה התקיימו מספר מבצעי הסברה ואכיפה ששילבו את כל הגורמים יחד. “המטרה שלנו היא להסביר, ובמקום שבו הסברה ואזהרה לא עוזרים, אנחנו אוכפים בצורה תקיפה ובצורה שוויונית על מנת לגרום לכך שאנשים יישמעו להנחיות”, מוסיף לוי. “אני כן רואה שאנשים מפנימים את ההנחיות. אם אני עורך השוואה לתחילת תקופת הקורונה, כעת אנו מזהים שמרבית האוכלוסייה נשמעת להנחיות, עוטה מסיכות ומקפידה על ריחוק חברתי. במצבים שבהם אנחנו מזהים שאנשים מזלזלים בהנחיות, אנחנו מבצעים אכיפה”.

מפקד מחוז דן בפיקוד העורף אלמ אריאל בליץ (צילום דוצ)

אל המאמצים כאמור הצטרף כבר בחודש מרץ פיקוד העורף. מי שמלווה באופן אישי את העיר יחד עם אנשיו הפועלים לצד הרשות בשותפות מלאה, הוא מפקד מחוז דן בפיקוד העורף, אל”מ אריאל בליץ, שמציין: “התמיכה המרכזית שלנו בתקופה הזו באה לידי ביטוי באמצעות פעילות הסברה מגוונת לתושבי העיר בתקשורת וברחובות, לקיחת חלק מלא במרכז השליטה של העירייה, פינוי תושבים למלוניות ומעורבות מלאה בהיערכות העיר להתמודדות עם נגיף הקורונה”. במסגרת תפקידו, בליץ נמצא בקשר רציף עם כ-38 רשויות מקומיות, מבת ים ועד נתניה, ומלווה אותן באופן צמוד בהכנה לתרחיש חירום וכן באירוע חירום.

מתמקדים בהסברה ואכיפה

אנשי מילואים וסדיר רבים מהמחוז עליו מפקד בליץ נרתמו למשימת הסיוע האזרחי במספר ערים ברחבי הארץ בימים אלה וכך גם באור יהודה. “פיקוד העורף נמצא בקשר עם המרחב האזרחי ונדרש להכין אותו לתרחישי חירום”, הוא מוסיף. “בימים אלו, אנו בנמצאים בהתמודדות עם תרחיש מורכב ומסוכן, גם אם שונה מתרחישי החירום להם ציפינו. מיד עם ההבנה כי ישנה עלייה בתחלואה בעיר, אנשי יחידת הקישור לרשות אור יהודה, אשר אחראים לקשר בין העירייה לפיקוד העורף, התגייסו למשימה והחלו לפעול. אנו נמצאים בקשר רציף עם העירייה וכלל גופי החירום בעיר: משטרה, קופ״ח, רווחה ומשרד הבריאות ופועלים במספר מישורים – החל מהעברת הנחיות משרד הבריאות לאזרחים ועד פינוי אזרחים חולים בעיר שאין להם היכן לעשות בידוד למלוניות ההחלמה השונות של פיקוד העורף”.

לדבריו של בליץ, לאזרח יש תפקיד חשוב ואף מכריע במאבק עם הקורונה: “המאבק בנגיף הקורונה בחודשים האחרונים לימד אותנו כי במערכה הזו על כולנו להירתם, ולאזרח בקצה יש יכולת למנוע את העלייה בתחלואה על ידי שמירה על ההנחיות. על כולנו לפעול יחד על מנת לצמצם את התחלואה. אנשי פיקוד העורף מקיימים הסברה ברחובות ומגיעים לכל אזרח ואזרח מתוך הבנה שהדרך לנצח את הנגיף היא דרך שיתוף הפעולה של כולנו”.

מבצע ההסברה באור יהודה בהשתתפות כלל גורמי האכיפה וההסברה (צילום דוברות עיריית אור יהודה)

לדבריו, אור יהודה מנהלת בצורה טובה מאוד את המשבר, אך הישג זה לא מספיק להביא למניעת ההתפשטות. רק אם הציבור יבין את המצב בו אנו נמצאים ויפעל בהתאם, נראה ירידה ברמת התחלואה – “כל אזרח צריך להקפיד על ההנחיות, כי כל אחד יכול להיות נשא של הנגיף. ישנם אנשים שחשים בטוב, אך הם חיוביים לנגיף. לכן שהייה במרחב האזרחי ללא מסכה זו התנהלות מסכנת חיים. על כל אזרח אחריות מאוד גדולה בימים אלה, אזרח שנמצא חולה לנגיף נדרש להבין כי אין עליו לחשוש מלהכניס אזרח לבידוד בלבד, מדובר בחיי אדם. אם יש אזרח שאתם יודעים כי נחשפתם אליו ובחרתם לא לציין זאת, אותו אדם עלול להדביק נוספים במידה והוא יימצא כחיובי לנגיף – עדיף בידוד מאשר סיכון חיי אדם”.

לא מהססים לייצר הגבלות

בנושא הזה מציינת ליאת שוחט כי העירייה מקיימת מדי יום דיוני הערכות מצב בהתאם לנתונים המתקבלים ובכך מתקבלות ההחלטות. “לא היססנו להגביל את האירועים העירוניים בזמן שכל הרשויות סביבנו קיימו אירועים רגיל”, היא מציינת. “אירוע סוף שנה של המרכזים הקהילתיים שינה את אופיו בעקבות המצב ובמקום לקיים מופעים בקפסולות, נאלצנו לקיים את המופעים במתכונת של דרייב אין כדי למנוע את התפרצות המחלה. בסופו של דבר כולם נכנסים מתחת לאלונקה, שהרי הקורונה לא מבחינה בין מגזרים. במקומות שבהם אנחנו זיהינו בעיות, נקטנו בפעולות הנדרשות, כפי שביקשנו מגבאי בתי הכנסת להגביל את הפעילות בבתי הכנסת. הדבר האחרון שאני רוצה זה לייצר הגבלות, אבל המצב מחייב אותנו לנהוג אחרת”.

שוחט מוסיפה עוד כי מהתחקורים שמקיימים עובדי העירייה אל מול התושבים שנמצאים מאומתים לקורונה, עולה תמונה מדאיגה שבה אחוז לא מבוטל מהחולים הם בני הקהילה הבוכרית. “אני מחבקת את הקהילה החמה, שהיא חשובה מאוד באור יהודה, אך לצערי אנו מגלים שבני הקהילה הם אוכלוסייה משמעותית בכמות החולים. מהשיחות עם החולים עולה כי מרביתם חלו במהלך מפגשים חברתיים או מפגשים משפחתיים המונים, וזו בדיוק המתכונת להתפרצות של הנגיף. אני קוראת לכל מי שקורא את הכתבה הזו לצמצם משמעותית את המפגשים ולנהוג על פי ההנחיות כדי למנוע את התרחבות ההתפשטות של הנגיף”.

“אין ספק שהתקבצויות בבתים פרטיים או משותפים זה משהו שתורם להדבקה”, מוסיף סנ”צ הוד לוי, מפקד תחנת מסובים. “מספיק שאדם אחד חולה ולאחר מכן הוא עלול להדביק את כל הנוכחים במקום. נדרשת אחריות ציבורית ואחריות אישית של כל אחד ואחת על מנת לשמור על בני המשפחה שלו, על החברים, על הסביבה כולה ועל חברי הקהילה שאליה הם משתייכים”.

מפקד המחוז מסכם: “הקורונה דורשת מאיתנו לשנות את הרגלינו. אם לא נפעל בחוכמה, נתקשה לעבור תקופה זו. אני מבקש מכלל האזרחים להבין שהמצב מורכב וההתנהלות של התושבים תשפיע על שגרת החיים. אני מאחל לכלל תושבי עיריית אור יהודה ובני העדה הבוכרית חג שמח. רק יחד בהתנהלות נכונה, אנו ננצח!”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.