מאות מצבות של בני העדה הבוכרית נחשפו בחודשים האחרונים בבית העלמין בהר הזיתים, לאחר שהיו קבורות תחת שכבות העפר מהתקופה הירדנית. השבוע התקיים טקס גילוי מצבה לסביו של ח”כ גדעון סער שבשיחה למנורה מגלה על עוד קברים של בני משפחתו שנחשפו בחלקה

לפני מספר חודשים, נחשפו מאות מצבות של בני העדה הבוכרית, שנקברו תחת ערימות עפר לאחר הכיבוש הירדני של מזרח ירושלים במלחמת העצמאות. הירדנים הזניחו את בית הקברות, והרחיבו את הכביש החוצה את הר הזיתים, כשהם הופכים אותו לכביש דו-נתיבי לכל כיוון.

הירדנים תיכננו להקים חניון ותחנת דלק באזור בו התגלו המצבות, ולכן הם כיסו את המצבות בעפר במסגרת ההכנות להקמת המבנים. תכנונם לא יצאו אל הפועל בגלל סיום השלטון הירדני בשנת 1967. מאותה שנה ועד היום, כמאה קברים נותרו מכוסים תחת העפר הירדני בסמוך ליד אבשלום.

לאחר גילוי המצבות וחשיפת השמות על הקברים, נמצאו שמות משפחה בוכרים רבים כגון: דוידוף, מורדוף, מרזקנוף, ארבוף, גאון, שלומוב ועוד.

הודעות נמסרו לבני המשפחות על מציאת הקברים לאחר שנים רבות של חיפושים, אך רוב הגדול של הקברים עדיין לא אותרו על ידי בני משפחות. בחפירות התגלו קברים רבים ממשפחת דוידוף הענפה, כשאחד מהקברים שייך לדבורה דוידוף, בתו של יוסף דוידוף שבנה את ‘בית דוידוף’ בשכונת הבוכרים.

קברה של דבורה נחשף כולו ועליו המצבה המקורית. היא נפטרה בשנת 1947, שנה לפני שהירדנים נכנסו לאזור. זאת תהיינה הפעם הראשונה שנכדתה, דבורה ארצי בת ה80 תפקוד את הקבר  72″ שנים חיכיתי לרגע הזה, אין לי מילים לתאר את ההתרגשות. סוף-סוף יהיה לנו קבר לפקוד” סיפרה ארצי.

השבוע צוין בחלקת הבוכרים המתחדשת בהר הזיתים אירוע מרגש, סביב מצבתו המחודשת של המנוח עמנואל גבריאלוב, התכנסו בני משפחתו וצאצאיו כדי לציין את חידוש המצבה לאחר כ-80 שנים בהם נבצר מהם להגיע לאזור. אחד מבני המשפחה הוא לא אחר מאשר בכיר הליכוד, חבר הכנסת והשר לשעבר מר גדעון סער. סער פרסם בחשבון האינסטגרם שלו תמונה מהאירוע וכתב עד כמה הוא מתרגש לנוכח המעמד.

בשיחה ל’מנורה’ מגולל גדעון סער את פרטי חשיפת הקברים. “ישנה תופעה מבורכת של איתור קברים של ראשוני העולים מהעדה הבוכרית בהר הזיתים בירושלים. מדובר בקברים שחוללו על ידי הירדנים ומאז לא ידעו מה קורה איתם. המצבה סביבה התכנסנו היום עומדת מעל קברו של מי שהוא סבא רבא שלי וסבא של אימי, שעלה לישראל מבוכרה בתחילת המאה. שאגב, אחד מבניו, אבשלום נהרג במלחמת השחרור”.

סער ממשיך ומתאר את מלאכת איתור הקבר “בכל השנים לא היה ניתן לגשת למקום שהיה הרוס, בתקופה האחרונה נעשתה עבודה יוצאת מן הכלל של איתור קברים לפי מפות והצלבות בין רישומי חברה קדישא שונים בהר הזיתים. מאמצים אלו נשאו פרי והקבר של סבי נחשף ועליו חידשנו את המצבה כפי שראוי שיהיה”.

מקרה מרגש נוסף אותו משתף איתנו סער, קשור לקבר נוסף של סביו וסבתו. “ממש לנםי כמה חודשים אותר קברם של הסבא של אימי, יונתן צופיוב ואשתו, שטמונים זה לצד זה בקבר זוגי בהר הזיתים. כאשר נודע לנו שנמצאו הקברים זה היה רגע מרגש של סגירת מעגל. זוהי זכות גדולה לכבד זכרם של האבות  שלא שכחו את ירושלים, העפילו אליה ונטמנו באדמתה״ מסיים סער.

#איך הכל התחיל

מי שאחראי ומפקח מקרוב על מבצע חשיפת הקברים בשטח הוא משה אקרמן, שבשיחה למנורה חושף כי: “מאז תחילת השנה נחשפו מאות קברים. כעת אנו עובדים על חשיפת חלקה של בני העדה הבוכרית. אנו עושים מאמץ רב בכדי למצוא קשר עם בני המשפחות שיקיריהם התגלו כאן.”

הקברים ושטרי הקבר נחשפו במהלך החודש בתחתית הר הזיתים מול שער הרחמים על ידי מספר גורמים ובהם חברה קדישא הספרדית, עמותת אלע”ד, מועצת בתי העלמין בראשותו של הרב הילל הורביץ, אתרא קדישא ועוד..

קונגרס יהודי בוכרה היה הראשון ליזום את גילוי חשיפת הקברים בהר הזיתים בתחילת שנות ה-2000, כאשר הרב יצחק אמינוב  קנה את רשימות הקברים והיה הרוח החיה מאחורי הפרויקט. נשיא קונגרס יהודי בוכרה מר לב לבייב תקצב את היוזמה לאיתור וחשיפת הקברים בהר הזיתים יחד עם סגן ראש העיר ירושלים לשעבר אלי שמחיוף ומנהל חברא קדישא הספרדית לשעבר יצחק ארמוזה, שעזרו במיזם. 

מנכ”ל קונגרס יהודי בוכרה הרב יהודה בלוי, נזכר באותם ימים בהם החלו העבודות על ההר:  “אנשים לא האמינו שישנה בכלל אפשרות להרים את האדמה ולמצוא מצבות תחתיהם. אני שמח שהפרויקט שהתחיל בקונגרס, נושא פרי גם בימים אלה”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.