מאת: אליעזר גליבוב
סיום עצוב למשפט שארך 13 שנים, עם פסיקת שופט בית המשפט העליון, עוזי פוגלמן כי בית הכנסת של הקהילה הארבלית בשכונת הבוכרים שבירושלים ייהרס. השופטים דחו את ערעור המתפללים, והמקום יפונה לטובת משקיע זר שאיננו יהודי, שקנה את המגרש בשכונה ההיסטורית.

בית הכנסת ארבל בשכונת הבוכרים קיים כבר 84 שנים ומשמש אנשים מאנשי הקהילה היהודית בכורדיסטן ועיראק, ‘קהילת הארבלים’ שעלו מאחת הערים העתיקות בצפון עיראק ושורשי הקהילה מתוארכים לתקופת בית שני.

מלבד היותו בית כנסת פעיל כבר תשעה עשורים, נמצאים בו תשמישי קדושה עתיקים ושרידים קדומים של הקהילה “מדובר בבית כנסת ייחודי המשקף מסורת וערכים שנשתמרו משנים רבות, מסורת של העדה הארבלית הכורדית” אומרים המתפללים.

העניין המשפטי החל בשנת 2007, כאשר הקרקע עליה יושב בית הכנסת נמכרה על ידי יורשי יעקב זבורוף, בעל הנכס לניו סטייל מזרחי בע”מ. במסגרת המכירה הגישו הצדדים למכירה תביעה לפינוי מתפללים ובית הכנסת, מתוך כוונה של היזם לבנות פרויקט נדל”ן.

בשנת 2009 קבע בית משפט השלום בירושלים כי בית הכנסת, שהושכר שנים רבות לגבאי בית הכנסת, לא יכול היה להתפנות מסיבות הגנת הדיירים, אך ברגע שנפטר הגבאי, זכות הדיירים המוגנים לא ירשה על ידי יורשיו ושהם היו צריכים לפנות את הנכס. באותה תביעה נתבע גם התאחדות עובדי בית הכנסת, ובית המשפט קבע כי קהילת מתפללי הקהילה אינה יכולה להיחשב לדייר מוגן מכיוון שאינם נחשבים ישויות משפטיות. מכוח אותה החלטה המשיכו מתפללי בית הכנסת להתפלל במקום.

השופט עוזי פוגלמן דחה את עתירת המתפללים וקבע כי אין הצדקה שבית המשפט יתערב בהחלטה. צו ההריסה של בית הכנסת נקבע באופן אירוני ועצוב לתשעה באב.

אחד המתפללים – אריה פנחסי בן ה-75 , היה בן עשר כשהמבנה נבנה “בהתחלה הם התפללו באיזו חנות עם תריס מברזל מתגלגל” מספר אריה ומוסיף כי “אחרי תקופה הגיע אדם בשם רפאל זבורוף והציע שיתפללו אצלו במין אולם קטן כזה. אחרי שנה הוא רצה להתחתן ולגור שם, אבל הציע למתפללים לבנות בית כנסת בחצר של המגרש ושם נבנה המבנה שמשמש אותם עד היום”.

“לא היה להם כסף, הם היו אנשי כפיים ובנו ממה שהיה להם. אני עוד שמעתי סיפורים שלא היה להם כסף לרצף אז שמו מחצלת על החול, עד שריצפו. אני זוכר ממש שעוד הייתה תקופה שלא הייתה עזרת נשים אז אמא שלי הייתה עומדת בחוץ. רק 20 שנה מאוחר יותר נבנתה עזרת נשים”.

שר ומורשת ירושלים ח”כ רפי פרץ בחר שלא להגיב על הריסת המורשת של בית כנסת עתיק בירושלים.

שר הדתות, הרב יעקב אביטן, הצטרף למאמץ להציל את המקדש הקטן והמיוחד הזה. אביטן אפילו פנה לראש העיר משה ליאון “אנא עשה כל מאמץ כדי למנוע את הביזיון הזה”.

ערב ראש חודש אב, סגן ראש עיריית ירושלים אריה קינג, התייחס בחשבון הפייסבוק שלו בנושא: “בית הכנסת קיים כבר 80 שנה, והוא אבן חן היסטורית עבור עולי כורדיסטן שבנו אותו במו ידיהם. מחר הוא ראש חודש מנחם אב. תחילת תשעת הימים מסתיים ביום הנורא ט’ באב. יום בו המרגלים חזרו והוציאו את הכפשת הארץ ועם ישראל בכה באותה עת, בשל משמעות המילים הכפויות על ארץ ישראל מהמרגלים. יום צום בו נהרסו שני המקדשים. ומחר יש יזם שמתכוון להרוס בית מקדש קטן בלב ירושלים, בית כנסת של קהילת ארבל (כורדית / עירקית).” כתב קינג.

בעקבות הכוונה להרוס את בית כנסת הארבלים, שהוכרז כאתר מורשת היסטורי, פנה ח”כ מתן כהנא למנכ”ל המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל – עמרי שלמון, בבקשה שיוציא צו מניעה להריסת בית הכנסת.

ח”כ כהנא כתב לשלמון, “בית כנסת הארבלים ברחוב זוננפלד 31 בירושלים, הינו ייחודי בנוף הירושלמי ומשקף מסורת בת שנים רבות של העדה הארבלית הכורדית והירושלמית”.

לדבריו, “לצד זה, הובא לידיעתי כי ע”פ החלטת הוועדה לשימור אתרים בית הכנסת הוא אתר מורשת היסטורי, מיועד לשימור ובית המשפט לא ידע על מעמדו של בית הכנסת בזמן הפסיקה על פינויו”.

“לאור זאת ותחת הסמכות אשר ניתנה לך אני קורא לך ומחזק את ידך להוציא צו מניעה לפינוי בית הכנסת ותכולתו בהתאם להחלטה הוועדה לשימור אתרים”, חתם כהנא.

Leave a Reply

Your email address will not be published.