יועצת המשפחה והזוגיות הגב’ שרית מיתר עונה לשאלות החשובות שלכן:

שאלה:

שלום וברכה,

אני חייבת להתחיל עם תודה לעיתון שהבינו את הצורך במדור לענייני משפחה ונותנים במה לנו הקוראים לעלות ולשלוח שאלות במייל ולקבל תשובות כל כך נכונות ומקצועיות שעוזרות לנו גם אם לא אנחנו שלחנו את השאלה.

אני נשואה 23 שנים לבעל אכפתי ותומך, עוזר בבית אבל הוא לא מביע רגשות בכלל ! אני מרגישה שאני מטפסת על הקירות ,זקוקה נואשות למחמאות ומילים טובות מימנו, היינו אצל יועץ לפני כ10   שנים דברנו על הקושי הזה אצלו ושום דבר לא עזר, היועץ ניסה להסביר לו כמה שזה חשוב לזוגיות שלנו והוא פשוט לא מצליח, לי היועץ המליץ  אחרי הרבה טיפולים לנסות לקבל אותו כמו שהוא ולראות את הדברים הטובים שיש בו ויש לו הרבה עשיה לבית, הוא מדבר במעשים ואני רוצה שידבר גם במילים, אשמח לעצתך האם זה נכון שאין מה לעשות ואני פשוט צריכה להשלים עם הגזרה וללמוד לחיות בלי מחמאות?

תשובה:

שואלת יקרה שאלת שאלה מצוינת, מה עושים שבעל לא מחמיא? האם ניתן להניע אותו ולגרום לו להביע רגשות בקול גם אם קשה לו?

בכדי לענות על שאלות אלו נבין קודם מה תפקיד התקשורת המילולית  בין בני זוג? לתקשורת יש שני תפקידים  תפקיד אחד לקרב אותנו אחד לשנייה  על ידי מחמאות פרגונים וכד’, תפקיד שני של התקשורת זה להרחיק אותנו אחד מהשנייה ע”י דיבור לא יפה, שיח לא מכבד וכד’ יוצא איפה שחוסר בתקשורת חיובית  עלול ליצור ניתוק מסוים כי החיבור הרגשי חסר הזוגיות , תקשורת יכולה להיות גם במילים וגם במעשים כל זוג יוצר לעצמו את השפה והתקשורת שלו, כי יש כאלו שלהם מספיק תקשורת של מעשים ולא של רגשות.

מרבית הזוגות לא מסתפקים רק בתקשורת שמונעת ומתבססת על מעשים ודורשים  תקשורת מקרבת של מחמאות ופרגונים שהיא מהווה סוג של דלק לזוגיות (בעיקר לנשים אבל לא רק לנשים).

יש מספר דברים שעלולים לגרום לבעלך לא להביע רגשות והם:

  1. יש לו קושי עצום בביטוי מילולי מה שמונע מימנו לפרגן גם הוא מבין ויודע שהוא צריך לפרגן.
  2. הוא מרגיש שהוא מביע את הערכתו ע”י סיוע פיזי בבית מה שגורם לו  להרגיע את המצפון שלו ולהקנות לו תחושה שאת חשובה לו גם בלי להחמיא ולפרגן.
  3. יתכן והוא חווה בעבר יחס פוגעני  של ביקורת הרסנית מדמות קרובה ואו דומיננטית עבורו  וזה יצר אצלו דפוס של “נעילה רגשית ” מה שמביא אותו להסתגרות מול הבעת רגשות.

דפוס התנהגות של הסתגרות מהבעת רגשות מהווה קיר הגנה אצל בעלך, היות והוא לא גילה עדיין שאפשר להרגיש גם בטוח וגם אוהב הא מונע מעצמו להיחשף בפנייך מה שגורם לו לחשוב  שהוא חסין מפגיעה רגשית שלך היות  הוא לא חשף בפניך את הרגשות שלו  וצד שני הוא מראה לך אמפטיה בדרך שלו ע”י לקיחת אחריות וסיוע בבית, בדרך כלל אצל אנשים אלו האהבה נתפסת כדבר מפחיד ומאיים ולא כדבר שמח וכיפי ,אומנם הוא צמא ואהבה כמו כל אחד אחר אבל הוא בנה לעצמו חומות הגנה ושכנע את עצמו שהאהבה אינה הכרחית עבורו ואפילו לא רצויה, לכן קשה לו מאוד להחמיא לך למרות שזה מה שהיועץ אמר לו לעשות לפני כ10 שנים.

בעבר אם היית שואלת אותי מה ניתן לעשות במקרה שלנו  ? הייתי עונה לך תשובה כמו אותו יועץ שענה לך לפני 10 שנים, אין שום דבר שאת יכולה לעשות בכדי לתקן או לשנות אותו  ומסבירה לך שאת אמורה לקבל אותו כמות שהוא, אבל כמו שהתשובה הזו לא סיפקה אותך כמטופלת גם אותי היועצת היא לא סיפקה אף תסכלה לכן חיפשתי עוד שיטות טיפול שיעזרו לדפוסי התנהגות כאלו להשתנות גם בלי מעורבות  של המודע, למדתי נ.ל.פ וגם שם לא מצאתי מענה כי הכל מתבסס על המודע והתת מודע יחד ,שיטת מוח אחד שינתה לי את מערך הטיפול במקרים כאלו ,בשונה מיועצים אחרים אני משלבת טיפול בתת מודע יחד עם המודע, לכן אני ממליצה לך לטפל בבעיה של בעלך בשיטת מוח אחד- שם יפתחו לו את  החסימה שגורמת לו לא להחמיא לך, במספר טיפולים החסימה תפתח הוא יהפוך לכלי קיבול  ויתחיל להחמיא לך כמעט בלי סוף , היתרון בשיטה הוא  בזה שהוא בכלל לא חייב להגיע למפגש וניתן לטפל בבעיה גם בלי ידיעתו ואו רצונו, כיועצת אני פועלת הרבה בשיטה זו בהתמכרויות או בדפוסי התנהגות  שקשה לאדם להפסיק אותם, כגון:  עצבנות, קנאות, חוסר סדר וניקיון וכ’  והתוצאות מדברות בעד עצמם, היה לי זוג עם בעיה דומה לשלכם  הבעל לא החמיא והיה סגור לאחר טיפול במוח אחד האישה התלוננה על עודף מחמאות זה כבר  היה נראה לה מוגזם  מידי ולא אמתי (צרות של עשירים) חשוב שתביני שחוסר הפרגון שלו כרגע נובע מפצעים עמוקים של שורשי הנפש ועד שלא תטפלו בהם הפצעים  קיימים  ולא נותנים לו להביע רגשות גם אם במודע הוא מבין עד כמה הם חיוניים עבור הקשר הזוגי שלכם. .

לכן אני ממליצה לך לא לוותר וללמוד לחיות עם מה שאת מכנה גזרה, פשוט לפנות לטיפול במוח אחד ובמקביל לערב  כל הזמן את המודעות ולהסביר לו כמה חשובה לך ולזוגיות שלכם הפרגון והחיבה המילולית.

בטוחני ששילוב של הייעוץ במודע עם טיפול של מוח אחד בתת מודע יעשה את העבודה ותקבלי מחמאות והבעת רגשות.  

Leave a Reply

Your email address will not be published.