#הדפוס הקבוע מוכר לכולנו, נרשמים למכון כושר ומשכנעים את עצמנו שנגיע כמה פעמים בשבוע, נשיג תוצאות ועד הקיץ נוריד את השומן ונהיה חטובים עם שרירים כמו שתמיד חלמנו. למעשה, הדרך להשגת התוצאה מלווה בגורמים נוספים שלא פחות חשובים משגרת האימון. “תזונה נכונה, שינה, זמני אימון והגדרת יעדים לדוגמא הם מרכיבים חשובים מאוד שחייבים להגדיר הרבה לפני שמרימים משקולת או עולים על הליכון” מסביר אולג בבייב (30), מאמן כושר בסטודי  בירושלים על השגרה שלאחר האימון ולמה חשוב לבחור מאמן אישי

אורח חיים בריא נכנס בשנים האחרונות לתודעה היום יומית כחלק בלתי נפרד משגרת היום, בין כל הלו”ז העמוס מנסים לשלב אימון או פעילות ספורטיבית בשביל הבריאות או סתם בשביל לסמן וי בגלל המצפון. החלק הקשה הוא דווקא לשמור על השגרה אחרי האימון ולייצר לפעילות הספורטיבית השפעה רחבה יותר על אורח החיים שלנו. “אישית אני מעדיף להתאמן בשעות הבוקר וכך גם ממליץ למתאמנים שלי. מתאר אולג בבייב וממשיך “אני מודע ללוח הזמנים העמוס של האנשים, אבל בכל זאת אני מאמין שעם טיפה מאמץ כל אחד יכול לייצר לעצמו שעה פנויה לטובת אימון כושר שיכול לשפר את השגרה השוחקת בהיבטים רבים ולא מדובר רק על כושר הגופני בלבד. אם המטרה היא להוריד כמה קילוגרמים ממסת השומן הגופני, תתחילו את היום באימון כושר לאחר השקמה על בטן ריקה. הגוף שלנו היה בצום של 5-8 שעות, רמת הגליקוגן (סוכר) שלנו נמוכה. והגוף שלנו יצטרך להשתמש  במאגרי השומן כמקור אנרגיה. חשוב לציין, שעצימות האימון שמטרתו להוריד באחוזי השומן צריכה להיות עד 50% מהיכולת הפיזית שלכם. לכן, האימונים אשר אני ממליץ למתאמנים שלי הם מיועדים לרמה של מתחילים ולמתקדמים. אי אפשר להתעלם מהשיפור במצב הרוח. במהלך האימון מופרשים במוחנו כמויות גדולות של אנדורפינים שאחראיים על תחושת סיפוק, הישגיות והנאה. זאת דרך מצוינת להתחיל את היום, אימון בוקר עלול להפחית תחושות כמו לחץ, פחד ומתח ולגרום לנו להיות יותר ממוקדים, בעלי בטחון עצמי ושמחים במהלך כל היום.לא מזמן, שמתי לב לתופעה מעניינת אצל המתאמנים שלי. אלה שמתאמנים איתי בשעות הבוקר באופן קבוע מצליחים להתמיד ולפתח הרגלים חדשים שקשורים לאורח חיים בריא, זאת בניגוד למתאמני ערב שתמיד ימצאו תירוץ או סיבה אחרת כדי לפספס אימון ובמקום לנוח בבית מול הטלוויזיה עם עוגיות ותה. במילים אחרות, המשמעת העצמית שלנו בשיאה בשעות הבוקר וזה זמן המושלם להתאמן”.

הרבה מעבר לספורט

“לפני הצבא היה לי מאוד קשה במסגרות, עליתי לארץ בגיל 15 מטשקנט וכמובן שיש קשיים של התאקלמות החברה הישראלית, על אחת כמה שמדובר על מתבגר שרוצה להשתלב ולהיות כמו כולם. התפנית אצלי באופן אישי היה דווקא שהתגייסתי לצבא, ביום הגיוס אתה כמו כולם, כל אחד שווה זה לא משנה מאיפה באת אתה צריך להוכיח את עצמך, אין תירוצים. התגייסתי לגדוד 51 של גולני ומהלך השירות הייתי מצטיין אלוף. לאחר השירות הבנתי שהכושר נתן לי יכולות שהם הרבה מעבר לספורט, משמעת עצמית והתמדה. נרשמתי לימודי מזרח תיכון וקרימינולוגיה באוניברסיטה העברית ובמקביל עבדתי במשרד ראש הממשלה”.

איך גורמים למתאמן להתמיד באימון?

“חשוב להבין לאיזה סוג אימון המתאמן הכי מתחבר, להתאים את רמת הקושי המדויקת לו, אשר תהיה מספיק מאתגרת, אך לא קשה מידי. מעבר לכך, ניתן לתעד מידי תקופה את המתאמן ולהראות לו את התקדמותו אל עבר המטרה אשר הציב לעצמו בתחילת הדרך. זו שיטה מעולה לייצר מוטיבציה בקרב המתאמנים ולגרום להם להמשיך ולא לוותר”.

מה הצורך בלהגדיר את המטרה והיעדים לפני שבונים תוכנית אימון?

“זו השאלה הראשונה שאני שואל את המתאמנים שלי כבר בפגישתנו הראשונה. ישנם יעדים שונים ומטרות אחרות לכל אדם. לכן יש חשיבות עליונה לבניית תוכנית אימוניים בהתאמה ליעדים של המתאמן. אדם שמטרתו להוריד במשקל תהיה לו תכנית אימונים שונה מזה שרוצה לעלות במסת שריר או מאישה מבוגרת אשר רק רוצה להפחית מכאבים של מפרקיה לאור חולשת השרירים. בנוסף, הצבת מטרות ויעדים מהווים כלים חשובים ליצירת מוטיבציה אצל כל אדם, על מנת שיסגל לעצמו הרגלים של אורח חיים בריא הכולל אימוני כושר ותזונה נכונה”.  

מה הכי משפיע על תוצאות האימון?

“תזונה היא המרכיב המשמעותי ביותר, אשר לו ההשפעה הגדולה ביותר על השגת היעדים והביצועים של המתאמנים. כמו כן, חשוב מאוד לאכול כמות מספקת של חלבונים, פחמימות ושומנים. התזונה חייבת להיות מגוונת ועשירה בוויטמינים ומינראליים החיוניים לגופו של המתאמן בהתאם להעדפותיו האישיות. חשוב מאוד להתייעץ עם אנשי מקצוע לטובת בניית התפריט. זאת ועוד, היות והשריר שלנו נבנה במהלך המנוחה, חשוב מאוד לישון לא פחות משש שעות בלילה לטובת ההתאוששות וצבירת אנרגיה. מעבר לכך, לשינה ישנו מרכיב חשוב אשר מונע היווצרות של דלקות במפרקים, פציעות בשרירים וירידה במצבי הרוח במהלך היום”.

איך משלבים אימונים במהלך שגרת היומיום?

“להכניס לשגרה את אימוני בוקר כי תמיד ניתן לקום חצי שעה מוקדם יותר ולהשקיע בעצמך. אם בכל מקרה, אתם לא מצליחים לייצר זמן לאימון בוקר, אפשר למצוא פתרונות אחרים. קודם כל חשוב להבין שלא חייב לפנות שעה או שעתיים לטובת האימון וניתן לעשות אימון אפקטיבי הכולל את כל שרירי הגוף שאורכו כ15-30 דקות בלבד. מעבר לכך, תמיד ניתן להחליף את המעלית בעליה במדרגות, או ללכת למכולת השכונתית עם שקית קניות במקום לנסוע ברכב. למבוגרים יותר אני ממליץ לפתח הרגל של הליכה בתוך הבית בעת שיחות הטלפון, על מנת להזרים דם לשירים ולמנוע ישבנות”.  

למה מאמן אישי מומלץ יותר מחדר כושר?

“מהניסיון האישי שלי, אני ממליץ לכל מתאמן מתחיל לפנות למאמן כושר אשר עבר הכשרה מקצועית, בכדי לקבל הכוונה והדגמה נכונה בכל אחד מהתרגילים שהמתאמן הולך לבצע. זאת על מנת למנוע ביצוע לא נכון של התרגילים שעלולים לגרום לפציעות חמורות בגוף. זה לא מספיק רק לחקות מישהו אחר בחדר כושר ולעשות כמוהו, פעולה לא נכונה יכולה להיות מאוד לא נעימה למתאמן ולהשפיע באופן פיזי להרבה שנים. תמיד מומלץ להיעזר באיש מקצוע שיבנה את האימון בצורה הנכונה לכם, ידרבן אתכם וייתן לכם מוטיבציה בדרך להגעה אל היעד”.  

מה חשוב לפני שבוחרים מאמן אישי?

“כאשר מדובר בבחירת מאמן אישי יש לשים לב למספר פרמטרים: חיבור בין אישי של המתאמן עם המאמן, היות והמאמן הולך להיות האדם שידחוף אותך אל עבר היעדים שלך לאורך תקופה. בנוסף, עליך למצוא את המאמן שתוכל לסמוך עליו ולחוש ביטחון. דוגמה אישית, מאמן הכושר שלכם צריך להוות עבורכם דוגמא אישית ולייצג את תוצאות השיטה שלו, אם זה מדובר על השינוי של המאמן עצמו או בקרב מתאמניו. עליכם לוודא שמאמן הכושר שלכם בעל הכשרה מקצועית אשר מתאימה לשיטת האימונים שלו”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.