בליל יום שלישי שעבר התעוררה שכונת מוסררה בירושלים לאש להבות שפרצה מביתה של משפחת שור-שחמורוב ואיימה להתפשט במהירות * בני המשפחה ניסו להימלט מהדירה אך התקרית הפתאומית הלהבות והעשן, מנעו מהבן היחיד למשפחה שישן במיטת קומתיים גבהוהה להימלט והוא נספה בשריפה * למשלחת הקונגרס שהגיעה לנחם את המשפחה סיפר האבא על ילד מיוחד שעוזר לכל אדם //

בשבוע שעבר התרחשה טרגדיה עצומה בשכונת מוסררה שבירושלים. בשריפה שפרצה בבית ברחוב דניאל בשכונה, נלקח לבית עולמו בטרם עת הילד אליהו שור ז”ל. הוריו של הילד נפצעו באורח קל. ילדה נוספת של המשפחה ניצלה בנס לאחר שלא שהתה בבית בזמן השריפה, והגיעה למקום לאחר שפרצה האש. כוחות כיבוי והצלה שהוזנקו למקום בלילה שבין יום שני לשלישי בשבוע שעבר, מצאו שריפה מפותחת בדירה בקומה הרביעית בבניין, כשבה הילד לכוד ופעלו לכיבוי הלהבות ולחילוץ הילד. ארבעה צוותים פעלו במקום, הם חילצו את הילד הלכוד ומסרו אותו לגורמי רפואה שפעלו במקום, ואלה נאלצו לקבוע את מותו. “הושגה שליטה באירוע, אדם אחד איבד את חייו, נזק כבד נגרם לרכוש”, נמסר מדוברות כבאות והצלה לישראל, מחוז ירושלים.

“רק אתמול הוא ישן כאן, רצה לקום מוקדם בבוקר”, אמר בכאב גדול גיסו יצחק כהן, כשהוא ניצב בדירה שעלתה באש. “הוא היה ילד טהור, קדוש”, הוסיף והפציר להעביר תרומות למשפחה.

השריפה אירעה בקומה האחרונה בבניין בן ארבע קומות. ארבעה צוותי כיבוי פעלו במקום והשיגו שליטה על האש. אב המשפחה (49), האם (48) ובתם (17) נפגעו באורח קל משאיפת עשן ופונו לבית החולים שערי צדק בבירה. נמסר כי “נזק כבד נגרם לרכוש”. השריפה פרצה ככל הנראה מתנור חימום שהתלקח, כשהילד היה באותה עת במיטתו. החדר עלה בלהבות, וכוחות ההצלה שהוזעקו למקום חילצו את הילד כשהוא ללא רוח חיים.

פראמדיק מד”א אורן בריל סיפר: “כשהגענו לרחוב ראינו את האש והעשן עולים מדירה בקומה האחרונה של בניין המגורים. לאחר שפעולות הכיבוי הסתיימו נכנסנו לדירה וראינו את הנער שהיה מחוסר הכרה. הוא היה ללא סימני חיים ולא נותר לנו אלא לקבוע את מותו. גבר בן 49 שנפגע באורח קל משאיפת עשן טופל בחמצן במקום ופונה במצב יציב להמשך טיפול בבית החולים”.

עד ראייה לאירוע הטראגי שהתקשר ראשון למוקד החירום של כבאות הצלה, סיפר כי “שמענו בום חזק. ירדנו למטה ואז ראינו פטרייה של עשן מהחלון של הבית בקומה הרביעית, עד לגג הבניין. האמא ירדה וצרחה ברחוב. היא צרחה שיש למעלה ילד לכוד. הגיעו כבאיות ונכנסו. האבא של המשפחה גם טופל על ידי כוחות ההצלה”.

ביקור ניחומים

ביום שני השבוע ביקרו בבית משפחת שור משלחת של נציגי הקונגרס לניחום אבלים. חברי המשלחת היו סמנכ”ל הקונגרס הרב יוסי ניאזוב, מזכ”ל איגוד הרבנים הרב יצחק שמלוב ויו”R הקונגרס בירושלים מר יעקב מושיחוב. במהלך הביקור, קיבלו בני המשפחה מהקונגרס סיוע נכבד מאוד בשיקום הבית והמשפחה. בינתיים, פנתה המשפחה לעזרת המוני בית ישראל על מנת שיסייעו להם בשיקום הבית והמשפחה. קמפיין גיוס המונים נפתח לטובת השיקום של המשפחה אליו נתרמו עד עתה עשרות אלפי שקלים למען המשפחה. במכתב שפורסם השבוע, קוראים רבני העדה הבוכרית לתרום איש כפי יכולתו למשפחה המלקקת את פצעיה. בין היתר נכתב במכתב כי: “מצוה גדולה לעזור למשפחה נאמר בספר ישעיה “הלא פרוס לרעב לחמך ועניים מרודים תביא בית כי תראה ערום וכסיתו ומבשרך לא תתעלם”  החלק של הפסוק “כי תראה ערום וכסיתו”  ברור שמתקיים כאן, אולם גם החלק של “מבשרך לא תתעלם” שייך כאן כלפי כל בני העדה להשתדל ולעזור כל אחד כמה שיכול ולא להתעלם וכל העוזרים והמסייעים יזכו לשפע גדול ונחת מכל צאצאיהם ויהי רצון שלא ישמע עוד שוד ודבר בגבולנו ונזכה לגאולה שלמה במהרה בימינו אמן” כותבים הרבנים.

“בשעת לילה, גוף החימום שעבד ועמד ליד כיסא פלסטיק החל לבעור ולשלוח גיצים של אש על עבר מתלה הבגדים שממול” מספר אב המשפחה לחברי המשלחת. “משם האש התפשטה אל כל עברי החדר ואל סביבות המיטה של אליהו ז”ל. בגלל שהוא ישן במיטה העליונה במיטת קומתיים, לא היה שייך כמעט לרדת ממנה כי האש ליחכה בכל פינה. אליהו נלכד באש ואנחנו צעקנו לו שיקפוץ מהמיטה למטה. אבל הוא נבהל מהסיטואציה ופחד לקפוץ ונשאר במקומו. מה שגרם בסופו של דבר למותו הטראגי”. אומר האב בבכי.

בן יחיד

אביו של אליהו ז”ל מספר על ילד עדין ובוגר לגילו שהיה נרתם לכל בקשת עזרה שהייתה נקרית לדרכו. “אם הוא היה רואה יהודי מבוגר שחוזר מהסופר עם משא כבד, הוא היה רץ מיד לעזור לו ולקחת לו את השקיות הביתה. הוא היה מאוד מודע לרגשות של ילדים אחרים והיה מבקש סליחה על דברים הכי פעוטים. הוא היה מגיע מידי פעם לשיעור דף היומי בבית הכנסת ביחד עם המבוגרים. כמה פעמים אף צעדנו יחד לשכונת הבוכרים הסמוכה על מנת להתפלל וללמוד בבית הכנסת ‘בבא תמא'”. במהלך המפגש עם נציגי הקונגרס, סיפר האב על משפחתו המורחבת ועל ההחלטה לשנות את שם המשפחה משחמורוב ל-שור.

אחותו של אליהו ז”ל, איילת כהן שתחי’ סיפרה על הרגעים הקשים בלילה הנורא ההוא לפני שבוע: “התקשרו אלי כדי להגיד לי שאליהו במצב נורא ולא הסימו להגיד לי את מה שהם האמת חששו ממנו. כל השכנים בשכונה כבר ידעו הרבה לפני ההגעה לבית החולים שאליהו כבר לא בחיים. אני מנסה לחשוב איך ייראה הבית בלעדיו, אי אפשר להעלות את זה על הדעת. הוא היה הבן היחיד להורים שלי, ילד בן 11 שעדיין לא הספיק לחגוג בר מצווה. בבית אנחנו צריכים המון עזרה, הכל שרוף. מה לא נהרס, הדברים הבסיסיים ביותר נשרפו – כלים, בגדים, רהיטים, הכל נמס וכלים נשברו. הכל הלך. אנחנו מבקשים היום עזרה לשקם את הבית, אין לנו משהו אחר״.

Leave a Reply

Your email address will not be published.