בשעת ערב של יום שני השבוע התיישבו בביתם מאות אנשים ששריינו את תחילתו של הערב להשתתפות בהרצאה השנייה והמרתקת של ד”ר גיורא פוזיילוב על הסוד שמאחורי ההתיישבות היהודית הבוכרית בארץ ישראל הקדומה.

ההרצאה הראשונה בסדרה שהתקיימה בשבוע שעבר, הביאה את סיפור ימי הראשית של שכונת הבוכרים המפורסמת השוכנת בליבה של ירושלים. ד”ר פוזיילוב תיאר בצורה צבעונית מאוד את המשפחות הראשונות שהתיישבו בשכונה שהגיעו לשם ישירות ממקום יישוב היהודים באסיה התיכונה. בהרצאה השנייה בסדרה שהתקיימה כאמור בתחילת השבוע, ד”ר פוזיילוב הלך לאחור בסדר השנים ותיאר את המנגנון הכלכלי והחברתי שאפשר ליהודי בוכרה להקים את שכונת הבוכרים בירושלים, כמו גם את המקורות לתשוקה המיוחדת של קהילת יהודי בוכרה לעיר ירושלים. תשוקה וערגה שלא היו ניכרים בקהילות יהודיות אחרות בעולם של אותה תקופה.

בזכות מנגנון מסחר משגשג ופורח שגלגל כספים גדולים, הצליחו היהודים יושבי אסיה התיכונה לצבור מספיק הון וקשרים כדי לבנות להם בית בירושלים הקדושה. הבתים שבנו היהודים הבוכרים היו גדולים יחסית לסגנון הבניה המקובל בירושלים, זאת בעקבות הרצון שלהם לחיות בתנאים דומים לחייהם בחו”ל. גם סיפור הקמתה של הכנסת האורחים שהקימו ראשוני המתיישבים הבוכרים בירושלים עלה בהרצאה וסופר במלואו.

להרצאה הראשונה נחשפו עד כה למעלה מעשרת אלפי גולשים. נתון גבוה במיוחד שמלמד על התשוקה הגדולה של הקהילה לדעת עוד ועוד פרטים על ההיסטוריה המרתקת של יהודי בוכרה. אתר בוכרים.קום מזמין את כולם להצטרף לשידור החי הבא ביום שני בשעה 19:30 באתר ובדף הפייסבוק של בוכרים.קום

Leave a Reply

Your email address will not be published.