באירוע שנערך לכבוד בית הכנסת ‘שערי תפילה ותורה’ בשבוע שעבר, הופיעו גדולי אמני העדה והביאו את רוח האמנות הבוכרית לנשוב מחדש אחרי תקופה ארוכה ללא מופעים

מהי האמנות האיכותית? אמנות זה לא רק מה שאתה עושה, אלא גם, מה שאתה נותן לעולם ולזולת בפרט.

לפני שבועיים ובהמשך לכתבה משבוע שעבר, בחרנו לכתוב על תרומתם של אומנים בני העדה הבוכרית, לערב הענק בשכונת תל גיבורים, בנפרד. זאת על מנת להביע כבוד והערכה על הנתינה למען מטרה כה קדושה, בניית “בית הכנסת ומורשת שערי תורה ותפילה” בחולון. אז חכמים אמרו, כאשר מלך רוצה שינהגו תושבי הממלכה כמוהו, עליו לתת דוגמא לכל האזרחים.

כך נהג גדול המוסיקה הבוכרית, אברהם טולמסוב אשר הופיע יחד עם להקתו ומנהל המוסיקלי ומנחה הלהקה סלביק חייאיב בהתנדבות מלאה. בעקבות תרומתם לערב זה, מיד התגייסו כמובן.

עבדכם מני חן הנעים את המשתתפים בנעימות “ניגוני הרוח” נעימות קלרינט בתחילת הערב ובהפסקת ביניים, האחים רונן וחי דוידוב תיאטרון “חנדה חנדה” שהנחו את הערב אף ביצעו קטעי מערכונים מצחיקים על גבאי בית כנסת שפוגש את המתפלל שחייב לבית הכנסת לעילוי נשמת אביו מזה חצי שנה כסף ועוד קטעים מצחיקים.

הזמר ראובן המלאך שהוא בן העדה הבוכרית (אחי הבכור הביולוגי) שכרגע בשעת כתיבת הכתבה חוגג 48 ומצפה לנכד בשבועיים הקרובות, הופיע כזמר אורח והרים את הקהל בחפלה בשפה הטורקית ובשיר “שמע בני מוסר אביך”, נאחל לו המון מזל טוב ותודה על תרומתו.

הזמר דני בבאייב שהוא אף ממתפללי בית הכנסת, שר שיר מבית אבא ואימא לכבוד המעמד, אף בירך את כלל הקהל ובעיקר את מארגני הערב וגבאי בית הכנסת. הזמר רפאל נמטייב שהוא בנו של פרופ’ בוריס נמטייב ז”ל ומתפלל בית הכנסת אף הוא, שר ובירך והיה נרגש במיוחד מהמעמד.

אך, הערב היה מאוד מרגש כאשר עלה גדול המוסיקה הבוכרית אברהם טולמסוב, שר את שירי העדה בטונים גבוהים במיוחד, נתן את ההופעה של החיים, כאילו זו הופעת הבכורה בחייו, כל הקהל לא היה אדיש לצלילי גרונו המיוחד, אומן כזה נולד אחת לדור, שיזכה לשנים מלאי בריאות ואריכות ימים אמן.

הזמר סלביק חייאיב היקר, ששר יחד עם אברהם טולמסוב וגם היה כדיג’יי של הערב, דאג לכל המוסיקה המוקלטת והמנגינות ביניים בכל הערב.

לא נשכח את אומן הדויירה הצעיר והמוכשר, איציק אלייאיב וגדול הדויירה שמלווה את גדול המוסיקה אברהם טולמסוב, אילושה ברייב, שיחדיו ליוו את הזמרים בתיפוף המיוחד שלהם יחד ולחוד.

בקלרינט ניגן כמובן עם הזמרים, גדול הקלרינטים בעדה, ניסן קוקנרייב הכהן בניגון מרגש בשירים השקטים ואף הקפיץ בשירים השמחים. פולט ברייב שניגן על הקלידים וליווה את כל הזמרים, בניגון מקצועי ואף הייתי מפרגן לו שהוא מוכשר ואדם אהוב.

לצד כל האלו ההגברה של בוריס גבריאלוב והצוות שלו ומפיקיי התאורה והבימות לד שהיו כה מושקעים ופעלו יחדיו, הביאו את הערב למקום מבחינה עיצוב הבמה, למקום מכובד, כמו אירועים ענקיים של המון ארגונים גדולים.

ישנם עוד המון אנשים שמאחורי הקלעים, המעדיפים לשמור על “מתן בסתר” שהרגנו את הכל ובשקט, צוות הגבאים כמובן יודעים היטב מי הם אותם האנשים. אך, לכולם יש לומר, תודה, תודה על הנתינה, על הדוגמא לשאר האומנים ואנשי התרבות, על מתן למען הזולת.

כי בסוף, לא הכל מסתכם רק בכסף וברכוש, בסופו של יום כל אדם צריך לדעת לתת לזולת בכדי לזכות בברכת האל, לפרנסתו ובריאות וגם לא לשם פרס אלא, מתן מהלב למען לבבות האדם.

כאן המקום והרגע להודות כמובן, לעיתון מנורה על הכתבות והפרגון יחד עם קונגרס יהודי בוכרה העולמי, למען מטרת בניית בית הכנסת “שערי תורה ותפילה”, למען ההדרת בתי קודש, ככתוב: ובניתם לי משכן ושכנתי בתוכו, אני הייתי אומר כאן, “שכנתי בתוככם” בשעת התפילה, בשעת עת רצון ובכך לעולם לא ימוש שימך לעד אבא שבשמיים.

Leave a Reply

Your email address will not be published.