האנדרטה נחנכה לכבוד בני העם האוזבקי שסייעו לקליטת פליטים יהודיים ממזרח אירופה בזמן מלחמת העולם השנייה * החניכה נערכה בטקס מכובד בהשתתפות שגרירת ישראל ונציגי הקהילה היהודית

בשבוע שעבר התקיים טקס מרגש ומרשים בפארק הניצחון בטשקנט. בטקס נחנכה אנדרטה לכבוד בני העם האוזבקי שקלטו פליטים יהודים ממזרח אירופה בזמן השואה.

האנדרטה הוקמה ע”י שגרירות ישראל באוזבקיסטן, בסיוע משרד החוץ האוזבקי וכמובן הנהלת הפארק, שמנציח את הניצחון על גרמניה הנאצית במלחמת העולם השנייה. יזם את הפרויקט חוקר מרכז אסיה ד”ר זאב לוין ואת האנדרטה יצרה הפסלת והארכיטקטית פרופסור מרינה בורודינה.

רבות נכתב על הפליטים שהגיעו לאוזבקיסטן לאחר שנמלטו לברה”מ מאימת המלחמה. רובה של הקהילה היהודית היום באוזבקיסטן הם צאצאיהם של אותם פליטים. למרות שקשיי המלחמה, עוני ורעב, לא פסחו גם על אוזבקיסטן, האוזבקים מאירי הפנים פתחו בפני הפליטים את דלתם ונתנו להם מחסה.

בדבריה בטקס הדגישה שגרירת ישראל באוזבקיסטן זהבית בן הלל כי היום, כ- 80 שנה לאחר הגעת הפליטים לאוזבקיסטן, ו- 30 שנה לכינון היחסים הדיפלומטים בין המדינות, חשוב להזכיר אירועים שכאלה, המנציחים את הסובלנות והפתיחות האוזבקית, בימים בהם אנו חווים לעתים כאן בטשקנט שיח שנאה ברשתות נגד ישראל, שיח שהוא זר לאיסלאם הנאור של מרכז אסיה. מדינת ישראל מעודדת הרחבת הידע על אנטישמיות וזכר השואה, וכיום אף קיימים מערכי שיעור באוזבקית בנדון באתר יד ושם.

עוד אמרה השגרירה כי בזכות מארחיהם, מצאו הפליטים היהודים מקום מקלט באוזבקיסטן ועל כך מדינת ישראל מוקירה תודה והערכה. השגרירה הדגישה הגאווה על ההיסטוריה המשותפת שבין העמים, הקהילה היהודית-בוכרית החשובה והידידות הקרובה שבין ישראל לבין אוזבקיסטן.

בטקסט שנכתב על האנדרטה בעברית, אוזבקית, רוסית ואנגלית נאמר:

“בין השנים 1941-1942, במשך תקופה קשה של מלחמה ומחסור, יותר ממיליון וחצי פליטים ומפונים הובאו אל אוזבקיסטן. ביניהם היו כמה מאות אלפים של פליטים יהודיים שהגיעו לכאן חסרי כל. בזכות הכנסת האורחים של בני העם האוזבקי, שחלקו עמם את פת לחמם, הם מצאו כאן מקלט ומחסה. העם היהודי ומדינת ישראל זוכרים מחווה זו ומוקירים על כך תודה.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.