שאלה:

שרית לא הכרתי  את המדור שלך ולא ידעתי שאפשר לפנות בשאלות ותשובות למערכת עיתון מנורה, נחשפתי למדור מחברה טובה ומאז אני פשוט מחכה כל שבוע מחדש לעיתון מנורה.

אני נשואה כ10 שנים בעלי עובד ואני עקרת בית. אין ביננו הבנה עוד מתחילת הנישואים, אני מרגישה ריקנות רגשית, אנחנו לא מדברים על רגשות, או על דברים שמפריעם לנו. אם אנחנו כבר מעלים נושאים שמפריעים לנו זה רק בצעקות ובשעת מריבות.

לבעלי יש הרבה תכונות טובות, הוא מקובל חברתית, יש לו יחסי אנוש טובים, הוא מפרגן ונחמד מאוד לאנשים, רק כלפיי הוא שונה. לדבריו אצל אחרים זה הצגה ולא אמיתי, בבית הוא אמיתי ולא יגיד לי מילות עידוד או מחמאות אם הוא לא מרגיש באמת שצריך לתת אותם. לאחרים הוא מעודד סתם או מחייך סתם בכדי שהם ירגישו טוב, הם לא באמת מעניינים אותו לכן הוא מתנהג מולך כך.

הסברתי לו שאני לא יכולה לחיות בצורה כזו בלי פרגון, הבנה ועידוד. הוא טוען שהוא עובד קשה מאוד בחוץ ואין לו כוח להציג בבית ולהיות נחמד ולפרגן אם הוא לא באמת מרגיש  כך.

בנוסף מעצבן אותי שאני כל כך תלותית בפרגון שלו וצריכה אותו, אולי הבעיה אצלי? איך אפשר לעלות את הזוגיות שלנו לרף גבוה יותר?

תשובה:

שואלת יקרה,

שאלת שאלה מצוינת ותיארת סיטואציה שכיחה אצל הרבה מאוד זוגות, בבית דפוסי ההתנהגות שונים מדפוסי ההתנהגות בחוץ.

לכל אחד מאתנו חשובה התדמית האישית שהוא יוצר אצל הסביבה החיצונית, רובנו נוהגים בבית שונה ממה שנתנהג בחוץ. בעלך טוען שבחוץ הוא מציג לכולם את הדמות שהוא רוצה שהם יכירו לעומת זאת  בבית הוא מעוניין להתנהג אמיתי ללא מסכות. כאן נוצרת בעיה כי את רוצה להרגיש מוערכת, לקבל פרגון והבנה ואת לא מקבלת יתרה  מכך את כאובה שאת רואה שלאחרים הוא מעניק את מה שאת כל כך זקוקה לו ,את תשומת הלב שלו והפרגון ודווקא כלפייך כלפי החצי השני שלו הוא מתקמצן ומחליט לא לתת אם הוא מרגיש שלא  באמת צריך לתת.

לכן הייתי ממליצה קודם כל לשבת ולנהל שיחה על תיאום צפיות, להסביר לו מהם הציפיות שלך ממערכת הזוגית שלכם, להסביר כמה חשוב לך הפרגון שלו, כמה המילה הטובה שלו יכולה להניע אותך לנתינה גדולה יותר. חשוב שתדברו על הדברים מתוך שיחה מכבדת ולא מתוך מריבה וויכוח כמו שציינת, כי בשעת מריבה לא באמת שומעים אחד לשנייה, בשעת מריבה כל אחד רוצה להשמיע את דעותיו בלי להכיל ולהבין את הרצונות של בן/ת הזוג.

במערכת זוגית, הדלק שמניע את הקשר זה פרגון ומחמאות. מילה טובה וחיוך יכולים לגרום לשינוי משמעותי בקשר, לכן חשוב שתסברי לו את הצורך שלך לתשומת לב ממנו, ככל שהוא יפתח יותר ויבין את הצורך שלך ויחפש על מה להחמיא לך, הוא ימצא!  הוא לא חייב להיות בבית שלו בהצגה ולהמציא על מה להחמיא, הוא פשוט צריך לפתוח את העיניים לדברים שהפכן לשגרה ונראים כמובנים מאליו, על הדברים האלו הוא צריך להחמיא ולפרגן, בית מסודר, ילדים מטופחים, אוכל מוכן וכ’ דברים אלו שנכנסו לפלטפורמה בזוגיות שלכם צריכים לקבל ביטוי בעידוד ופרגון. חשוב שתבהירי לו שאת יכולה לקבל עידוד ופרגון מכל הסביבה החיצונית שסובבת אותך, אבל אין לזה משמעות גדולה כמו מילת עידוד אחת שלו, בכוח ההכלה וההבנה שלו להרים אותך לצמיחה ועשיה גדולים יותר, מה שיביא לצמיחה בזוגיות שלכם.

כל אישה זקוקה לתשומת לב מבעלה, בדיוק כמו שכל בעל זקוק לתמיכה של אשתו. לכן זה לגיטימי שתרצי את התמיכה שלו ואת תשומת הלב שלו, בכדי לעלות את הזוגיות שלך רף אחד למעלה אתם צריכים לפרגן, לעודד ולהכיל אחד את השנייה לחפש ולמצוא כל הזמן על מה אפשר להחמיא? ולהחמיא על זה בלי להתקמצן, לדעת שגם אם היה יום קשה בעבודה/בבית זה לא צריך לבוא על חשבון בן/ת הזוג, חייבים להקדיש זמן איכות לקשר הזוגי כל יום לפחות 15 דקות בכדי לשמר ולהעלות אותו לשלבים גבוהים יותר.

Leave a Reply

Your email address will not be published.