“תעצמו עיניים ותחשבו לו היינו אנחנו הבוכרים עוד בגלות אוזבקיסטן, מה היה גורלנו? האם יכולנו ללכת לבית הכנסת “גומבאז” בלב סמרקנד לאור המלחמה בישראל”?

בשבוע שעבר פורסם סרטון במסגרתו הזמרת הלאומית של אוזבקיסטן , יולדוז אוסמנובה, מחרפת ומגדפת את מדינת ישראל ומשתלחת ביהודים. למען האמת, אני לא מתפלא. היא מוסלמית, בעלה תורכי מוסלמי והפלסטינאים מוסלמים. ברור שנטיית הלב שלה תהיה עם המוסלמים. אוי ואבוי אם זה היה אחרת.

יחד עם זאת, תעצמו עיניים ותחשבו לו היינו אנחנו הבוכרים עוד בגלות אוזבקיסטן, מה היה גורלנו? האם יכולנו ללכת לבית הכנסת “גומבאז” בלב סמרקנד לאור המלחמה בישראל?

אנשים לא זוכרים, אך כאשר התערער השלטון הסובייטי באוזבקיסטן ובטג’יקיסטן , החלו פרעות שכוונו גם כנגד יהודים באנדיג’אן, קארמינה, קאקנד, דושנבה ועוד. הפרעות שנעשו ביהודים היו ללא שום התגרות, אלא נבעו אך ורק מהתעוררות הרגש הלאומני האוזבקי והטג’יקי.  לו היינו עכשיו באוזבקיסטן, ככל הנראה היינו מסוגרים בבתים, בתי העסק שלנו היו נשרפים, יהודים היו מוכים ברחובות, בתי התפילה שלנו היו מוקד לביזה ושריפה ועוד. אמירותיה של יולדוז אמורות לעורר אצלנו דווקא נחת ושמחה- יש לנו מדינה משלנו שמסוגלת להגן עלינו ואפילו להעביר מחאה רשמית לשגרירת אוזבקיסטן.  נכון, גם בארץ לצערנו נשרפים בתי כנסת ויהודים מוכים. אך יש לנו משטרה וכוחות להגן על עצמנו. לו היינו באוזבקיסטן לא היינו יכולים לעשות כלום.

ובנימה אישית, אני אוהב את השירים של יולדוז. אך מבחינתי, לאור ההזדהות המוחלטת שלה עם הפלסטינאים, לאור העובדה שהיא קיללה את המדינה שלי ואת העם שלי, ולאור העובדה שהיא שכחה לגמרי את הכבוד והיקר שהיא קיבלה מיהודי בוכרה- אצלי היא מחוקה. גם לכבוד לאומי יש משמעות. לא אלך להופעותיה, לא אשתף שירים שלה, וככל שהיא תוזמן להופעות בארץ- אפיץ שוב את דבריה עד שתוחרם לחלוטין.

תרימו את הראש, יש לנו מדינה. ברוך השם. יש עוד הרבה מה לתקן, אבל היי, עדיף להתלונן על משטרת ישראל מאשר להתלונן על משטרת אוזבקיסטן. לנו פה לפחות יש אפשרות לשנות.

עו”ד אברהם קורחוב

Leave a Reply

Your email address will not be published.