# מאז עלתה לישראל יחד עם הוריה, הספיקה נילי אהרון לפרוץ כל כך הרבה תקרות זכוכית, והרשימה רק הולכת ומתארכת. אז הכירו את האישה שלוחשת על אוזנו של יושב ראש הכנסת ומתכננת להיבחר לראשות עיריית ירוחם ואולי להגיע הכי רחוק שאפשר. את האמביציה והאנרגיות הרבות כבר יש לה, גם קבלות על עשייה משמעותית ומקצועית נמצאות בידה. הכירו את האישה הבוכרית שעשתה את זה בגדול

בימים אלו, נראה שמעמדה של כנסת ישראל הוא חשוב ביותר. בתקופה בה הכאוס מאיים לפרוץ ולשלוט, בית המחוקקים הישראלי הוא הגוף האמון על הפיקוח והוצאה לפועל של החלטות הממשלה בכל נושא כמו גם בנשוא הבוער ביותר העומד על הפרק, מגיפה הקורונה. בראשות בית המחוקקים הישראלי, עומד יושב ראש הכנסת יריב לוין. יושב ראש הכנסת הוא האדם המנהל את האופרציה המורכבת של הפעילות התקינה של הכנסת וחברי הכנסת. בצמוד אליו נמצאת אחת משלנו וקוראים לה נילי אהרון. ואם השם שלה עדיין לא מוכר לכם, כדאי לכם להתחיל לגלגל אותו על הלשון כי בוודאי זו לא תהיה הפעם האחרונה שתשמעו עליה.

נילי נולדה להוריה שגרו בטאג’יקיסטאן. כאשר הגיעה לגיל ששנתיים הוריה ארזו את מיטלטליהם ועשו עלייה לארץ ישראל. הם קבעו את מקום מושבם בעיר ירוחם הדרומית ונילי נכנסה למסלול של עולה חדשה במדינת ישראל של אותם שנים. כזכור, באותם שנים גל עליה גדול של יהודים מברית המועצות לשעבר שטף את ישראל לכל אורכה ורוחבה.

לאחר סיום שנות בית הספר התגייסה נילי לצה”ל שם התקבלה ליחידת דובר צה”ל. שם היא עסקה בין היתר בדברור מנהלת התיאום והקישור בחבל עזה. עד היום נילי משרתת בשירות מילואים בדובר צהל במערך הדוברות של בית החולים סורוקה בבאר שבע בשעות חירום. את בעלה הכירה נילי בצבא והם נישאו בעודם משרתים בשירות קבע. נילי השלימה לימודי תואר ראשון במנהל מדיניות ציבורית בהצטיינות יתרה, הראשונה אי פעם במחלקה שלה במכללת ספיר. מיד לאחר שסיימה את התואר היא החלה תואר ראשון במשפטים ולאחר מכן המשיכה לתואר שני בדיפלומטיה וביטחון לבכירים באוניברסיטת תל אביב.

בשנת 2018, התמודדה נילי לראשות העיר ירוחם תחת רשימת מחל- הליכוד. אפילו ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע במיוחד לירוחם לאירוע פתיחת הקמפיין של נילי.  נילי זכתה לתמיכה רחבה מתושבי העיר כולל הקהילה הבוכרית המקומית שהתגייסה להצלחתה בקמפיין. את הקמפיין סיימה נילי עם הישג מרשים של 36% אחוזים מהקולות של המצביעים שלא הספיקו לה כדי לשבת על כיסא ראש עיריית ירוחם. נילי גם הקימה מחדש את סניף הליכוד בירוחם שכיום הוא מונה מעל 800 חברים ונילי רואה בכך הישג גדול.

לאחר הבחירות המוניציפליות, פנתה נילי לסייע לחבר הכנסת יריב לוין במסגרת ההתמודדות בפריימריז במפלגת הליכוד. במסגרת הקמפיין,  נילי הופקדה על כל אזור הדרום ואכן הביאה תוצאות טובות מאוד שמיקמו את לוין בראש רשימת הליכוד לכנסת. לאחר הבחירות, הצטרפה נילי לצוות של יריב לוין שמונה לשר התיירות ולציר משפיע בממשלה. בכנסת האחרונה, היא המשיכה יחד איתו ללשכת יו”ר הכנסת בתפקיד של יועצת פוליטית ומקצועית בלשכה. נילי עוסקת בכל הקשור לתפקוד תקין של לשכת היו”ר כאדם המופקד על ניהולה של הכנסת המהווה סמל לאומי בעל חשיבות עליונה.

ואם נשארתם פעורי פה נוכח רשימת ההישגים הלא מבוטלת של נילי, אז בוודאי לא תופתעו לשמוע שבמקביל לכל זה, נילי היא אם אוהבת לילד חמוד שאותו היא מגדלת באהבה יחד עם בעלה במקביל לקריירה המפוארת אותה בנתה לעצמה.

סגירת מעגל מרגשת

סיפור העלייה של נילי נראה ביזארי במיוחד. “כשהגענו לישראל שאלו הפקידים את אבא שלי איפה תרצה לגור, הוא השיב להם שהוא מוכן לגור היכן שצריכים אותו. הם שלחו אותו לעיר ירוחם המרוחקת. כשהגענו לירוחם, בגלל שירוחם לא הייתה ערוכה לקלוט עולים אז גרנו במשך כמה חודשים במתחם גדול שהיה נקרא ‘בית הנוער’. ישנו שם ביחד הרבה אנשים באותו החדר ולכולם היה מקרר אחד. את המקלחות עשינו מחוץ למתחם והייתה אווירה לא פשוטה. לאחר חודשיים קיבלנו את הדירה  שלנו מעמידר ולשם עברנו לגור. אמנם ההורים של נילי הגשימו את החזון הציוני, אך זה לא היה להם פשוט. “לא היה פשוט להיות עולים חדשים בישראל, היו קשיי הסתגלות ושפה. ההורים שלי היו אנשים צעירים מאוד, והם השאירו את הכל מאחוריהם ולא לקחו שום דבר איתם. אבא שלי היה הראשון שעלה לארץ מבין המשפחה. בשדה התעופה הוא נפרד מאביו, אך הם לא רצו להיפרד בחיבוקים ונשיקות, כיוון שהם היו בידיעה שהם מתאחדים בתוך כמה שבועות כאשר אביו יגיע גם הוא לישראל. לאחר כמה שבועות, הגיע סבא שלי לפקיד וביקש ממנו את האשרות לעלייה לארץ, הפקיד סירב לשתף איתו פעולה ובעצם מנע ממנו את העלייה ארצה. בעקבות כך, סבא שלי קיבל אירוע מוחי והתמוטט במקום ומת. כך נוצר מצב שאבא שלי ואבא שלו לא נפרדו כראוי”.

הפרידה בין האבא לבן הייתה ארוכה מאוד, למעשה, לאחר מותו של אביו, אביה של נילי מעולם לא חזר לסמרקנד כדי להשתטח על קברו של אביו. בשנה שעברה, ציינו במשפחתה של נילי 30 שננים לעלייה ארצה. לכבוד המאורע, ארגנה נילי טיול שורשים איכותי ומעמיק במקום ממנו באו. את ההפקה של הטיול היא עשתה לגמרי בהפתעה ללא ידיעת הוריה ואף צירפה למסע את האחים חי ורונן דוידוב. במסע הזה, אביה זכה לומר קדיש על קברו של אביו בפעם הראשונה מאז נפרדו בשדה התעופה לפני העלייה ארצה.

דובר צה”ל לא לאליטות בלבד

“התפקיד בדובר צהל מאוד קרץ לי. לפני הגיוס עסקתי בכתיבה בעיתון ובהגשה ברדיו, וחשבתי שהתפקיד הזה יתאים לי מאוד. הביעה שלי הייתה שהקב”א (ציון במדד ‘קבוצת איכות’ , מדד מיון ותכנון עיקרי וכלי מיון ראשוני למועמדים לשירות בצה”ל) שלי לא היה כזה גבוה בשביל להתקבל ליחידת דובר צה”ל. חלק מהסיבות לכך היו כיוון שפעם הקב”א היה נקבע גם לפי אזור מגורים ואופי העיר ממנה מגיע המועמד, כיוון שאני הגעתי מעיירת פיתוח מרוחקת, זה כנראה פגע לי בציון. שלחתי מכתב למירי רגב שכיהנה כדוברת צה”ל בזמנו, במכתב ביקשתי ממנה שיבחנו אותי  לפי ההישגים והיכולות שלי ולא לפי מדדים קרים ומנותקים. רגב נענתה לפניה שלי והתקבלתי לשירות בדובר צה”ל. בכלל, בתקופתה של מירי רגב כדוברת צה”ל המגוון האנושי ביחידה הלך וגדל והמקום כבר לא היה שטח צבאי סגור לאליטות בלבד”. 

במסגרת שירותה בדובר צה”ל נילי הייתה שותפה לעיצוב האסטרטגיה התקשורתית של שני אירועים מרכזיים שהתרחשו באותה תקופה. כמה ימים לפני שחרורה של נילי מהשירות, התרחשה דרמה גדולה בגזרת עזה, גלעד שליט, שהיה שבוי בידי החמאס למשך מספר שנים, היה אמור להשתחרר משבי החמאס בתמורה לעסקת חילופי שבויים עם החמאס. נילי לא וויתרה על ההזדמנות, ורצתה לקחת חלק במערך הדוברות של האירוע המרגש הזה. אנחנו היינו אחראיים על הנושא של שחרור האסירים תמורת החזרתו של שליט. אני הייתי מוצבת בכרם שלום כאשר האסירים של חמאס הוחזרו לעזה. אני וזכרת שהיה עיכוב שם עם אחת האסירות שבצד של עזה לא רצו לקבל אותה וזה יצר מתח שחלילה לא תיפול העסקה ברגע האחרון. עוד אירוע מרכזי בו לקחה נילי חלק, הוא משט המרמרה. אוניית פעילי שמאל אנרכיסטים ואלימים שיצאה מטורקיה לכיוון חופי עזה, כדי ‘לשבור את המצור’ על הרצועה. כאשר האונייה חדרה למים הטריטוריאליים של ישראל, פשטו עליה כוחות צה”ל ש נתקלו בהתנגדות אלימה ומסוכנת. עד מהרה יצא האירוע משליטה והפך למשבר בינלאומי ביחסי ישראל-טורקיה. “על הסיפון של המשט הפרובוקטיבי הזה היו אנשים שאמרו שהם מביאים תרופות לאנשים ברצועת עזה, אבל הם הביאו איתם מלאי מדולדל של תרופות שהיו פגות תוקף ולא ראויות לצריכה. אנחנו היינו אמונים על הצגת העובדות לעולם והבהרה שהקבוצה הזו לא באה להשכין שלום, אלא הם קבוצת אנרכיסטים שבאו להתגרות ולייצר פרובוקציה נגד מדינת ישראל”.

פוליטיקה מוניציפאלית

“מאז ומתמיד הייתי בליכוד. התחלתי מנוער הליכוד ומצעירי הליכוד. כשהתחלתי את הפעילות כבוגרת בליכוד, רציתי לפתח ולהרחיב את סניף הליכוד בירוחם. כאן ניגשתי ליריב לוין שכבר באותה תקופה היה ידיד טוב וביקשתי ממנו עצה ותבונה איך להרחיב את הסניף בעיר. יריב מיד אמר לי ששם המשחק זה לפקוד כמה שיותר אנשים לסניף. התחלתי לפקוד אנשים לסניף אחד אחרי השני והיום הגענו למצב שמסניף של כמה עשרות אנשים אנחנו עומדים על כמעט 900 איש שפקודים לליכוד בעיר”.

על ההתמודדות לראשות העיר מספרת נילי בלהט רב “ההתמודדות לראשות העיר לא היתה פשוטה. בראשית הקמפיין הבנתי שאין לי משפחה גדולה בעיר או הרבה קשרים. אלה מה שסחף אחרי כל כך הרבה אנשים הייתה האהבה שלי והחיבור האמיתי והשורשי שלי לעיר. אני הבאתי הישג שאף אחד לפני לא הצליח להביא. קיבלתי מספר קולות מאוד גבוה וזאת מבלי התמיכה של הקהילה החרדית בעיר, שאם היא הייתה בוחרת בי הייתי נבחרת בוודאות. את כל ההצלחה של הקמפיין אני זוקפת לאהבה שלי לעיר ולכל האנשים שהלכו איתי יחד, יד ביד לאורך כל הקמפיין. בגלל כל זה, היה לי מאוד קשה עם ההפסד, כמות האנשים הגדולה שהלכה איתי והאמינה בי ובדרך שלי והאכזבה שלא נבחרנו לקדם ולשנות דברים, אכזבה אותנו. בערב יום הבחירות, כשהתוצאות של ספירת הקולות החלו לזרום למטה, ישבתי שם עם כל עשרות הפעילים שעבדו קשה לאורך כל הקמפיין. לאט לאט מתחילה להתפשט ההבנה שאת הסיבוב הזה ככל הנראה הפסדנו. אנשי הצוות קיבלו את זה מאוד קשה אבל אני בניגוד אליהם הייתי שמחה מגודל ההישג. לקח לי לא מעט זמן לעכל את ההפסד הזה ולהבין שלא הצלחתי להוביל שינוי אמיתי מהמקום שבו אני נמצאת.  חשוב לי לומר שאני חושבת שאדם שלא חווה הפסדים לא יודע להעריך את מה שיש לו ביד. למרות שאני עדיין לא נבחרתי, אני מעריכה את ההפסד שלי מאוד. אני כיום מכהנת כברת מועצה ואני יודעת שמאחורי עומדים אלפי תושבים שנתנו בי את אמונם ומצפים ממני להיות לשיחת ציבור אמינה וטובה עבורם, גם אם אני יושבת על ספסלי האופוזיציה. המנהיג הגדול מנחם בגין אמר עוד לפני המהפך שבו הוא נבחר לראשות הממשלה “אנחנו נבחרנו לשרת את העם מהאופוזיציה” וזו התפיסה שלי. הכי קל זה להיכנס לקואליציה רחבה ולעסוק שם בדברים בצורה קלה, אבל אני חושבת שלאופוזיציה יש תפקיד חשוב בביקורת ובמבט עמוק יותר לתהליכים הללו”.

בחדרי החדרים החשובים ביותר

כל התפקידים בהם כיהנה נילי, הכינו והבשילו אותה לתפקיד הנוכחי בו היא מכהנת. נילי היא ציר מרכזי מאוד, ואולי  אף האדם הקרוב והחזק  ביותר בכוורת המקיפה את יושב ראש הכנסת יריב לוין .

לוין עצמו, הפך בשנים האחרונות לדמות מרכזית ומפשיעה מאוד בליכוד והוא נחשב לאחד המקורבים ביותר לראש הממשלה נתניהו. האמון ששני האישים רוחשים זה לזה, בא לידי ביטוי פעמים רבות בהופעות הרבות של יריב לוין באמצעי התקשרות כאשר הוא מרבה להסביר ולהגן על העמדות והמהלכים השנויים במחלוקת אותם מוביל ראש הממשלה נתניהו. לוין אף קיבל את התפקיד היוקרתי והנחשק של יוש ראש הכנסת, תפקיד שחברי כנסת רבים לטשו בו עיניים וקיוו לאייש אותו. אפילו ראש הממשלה החליפי בני גנץ התחיל את דרכו הפוליטית הקצרה בישיבה על כס יושב ראש הכנסת. כמו כן, בעקבות המעמד הממלכתי של יושב ראש בית הנבחרים, התפקיד מהווה פעמים רבות את ‘המקפצה’ לתפקיד נשיא המדינה. גם הנשיא הנוכחי, ראובן ריבלין, ישב על כיסא יו”ר הכנסת לפני שנבחר לכהן כנשיא.

“כיום, בתפקיד שלי כדמות מרכזית בלשכתו של יושב ראש הכנסת, אני נמצאת בליבת העשייה והחקיקה הלאומית , גם בכל הקשור לניהול משבר הקורונה אני מוצאת את עצמי עומדת בצומת מאוד משפיעה ומרכזית וההחלטות שמתקבלות בחדרי החדרים בהם אני נמצאת מוכיחות את עצמן פעם אחר פעם כהרות גורל. במקביל, אני מנסה כמה שיותר להיות מעורבת במה שנעשה בעיר ירוחם. את דברים שרציתי לשנות במסגרת הניסיון שלי להיבחר לראשות העיר, אני עושה כעת ‘מלמעלה’ מהצומת המרכזית ביותר שנקראת כנסת ישראל. אני לא מוותרת על העשייה בירוחם שהיא עיר יקרה וחשובה לי מאוד. נילי גם לא מוותרת על מגורים בעיר למרות המרחק ממקום עבודה בכנסת בירושלים. “ירוחם זה הבית שלי, כאן גדלתי וכאן עוצבתי להיות מי שאני, למרות המרחק של שעתיים נסיה לכל צד, אני לא מוותרת על המגורים בעיר. אני לא רואה את עצמי גרה בשום מקום אחר חוץ מכאן, הבאתי את בעלי מיבנה כדי לגור כאן ולכונן את הבית שלנו כאן. גם הבן שלנו נולד, גדל ומתחנך כאן וזה הבית שלנו לכל דבר ועניין.

מסר לבוכרים

כעולה חדשה וכבת לעדה הבוכרית, איזה מסר יש לך לבני וצעירי העדה?

אני חושבת שהעדה הבוכרית  היא סמל ומופת לעדה שבאמת יש בה כל כך הרבה טוב וכל כך הרבה אנשים טובים ומוכשרים. אני מאוד גאה בהיותי בת העדה ואני תמיד אומרת את זה לכל מי שרק רוצה לשמוע. אני רוצה להאיר על כך שישנן נשים רבות בעדה שהן מצוינות ומוכשרות מאוד, אבל אף אחד לא רואה אותן. הגברים בעדה שלנו תמיד יסתדרו, אבל את הנשים צריכים לחזקץ העדה שלנו היא מאוד מסורתית ושמרנית, אילולא התמיכה של ההורים שלי בדרך שלי, אני לא הייתי מגיעה למקום שבו אני נמצאת היום. אבא שלי היה זה שדחף אותי להיות קצינה בצבא ובכך בעצם סלל לי את הדרך בה אני הולכת הים. לכן אני חושבת שבעדה שלנו צריך לחזק יותר את מעמד האישה ולתת לנשים שלנו כלים להצליח ולפרוץ. אני אשמח לראות יותר ויותר נשים צעירות מהעדה שמחזיקות בתפקידי מפתח הן בתוך הקהילה הבוכרית והן בציבוריות הישראלית כולה.

Leave a Reply

Your email address will not be published.