” במשך אחד עשר יום התחבאתי בביתו, לא הבנתי את שפתו, אני דיברתי אידיש והוא בוכרית, דיברנו בידיים”.

יצא לי לכתוב כאן בעבר, יותר מפעם אחת, על מסירות הנפש יוצאת הדופן של יהודי בוכרה שפתחו את ליבם ואת בתיהם למען יהודי אשכנז, קלטו אלפים רבים שברחו ממקום למקום וחיפשו קורת גג שקטה ולחם להשביע את רעבונם.

שמעתי בימים האחרונים סיפור מדהים, ורציתי לשתף אתכם:

היה יהודי מיוחד בשם רבי יעקב גלינסקי ע”ה. דרשן מפורסם שאלפי יהודים, במיוחד מהמגזר הדתי, הגיעו לשמוע את דרשותיו. הוא היה אדם מלא שמחת חיים והומור.

באחד הימים כאשר היה צעיר, בתקופת מלחמת העולם, הוא היה אחד מהפליטים שברחו מהתופת והגיע לאחת מערי אוזבקיסטן. הוא ירד מהרכבת אל תוך התחנה, כאשר אין לו כרטיס להמשך הדרך. לא היו לו מכרים או בני משפחה באוזבקיסטן והוא לא הכיר איש במקום, ואפילו לא את השפה המקומית. לא בוכרית ולא רוסית.

הוא התחיל להסתכל לכאן ולכאן בניסיון נואש למצוא פתרון לאן להמשיך מכאן. בקצה התחנה הוא ראה פתאום זקן מצחצח נעליים. בראשו עלה הרעיון שאולי מדובר ביהודי, אך הוא חשש מאוד לשאול במפורש את הזקן האם הוא יהודי, והוא עמד דקות ארוכות חסר אונים.

ואז עלה במוחו רעיון. הוא התקרב אל הזקן והחל למלמל בשקט: שמע ישראל ה’ אלוקינו ה’ אחד… אם הוא גוי, חשב לעצמו הרב גלינסקי, הוא לא יבין מה שאמרתי, ואם הוא יהודי – זכיתי. הזקן הרים את עיניו ולחש לעברו בנימה בוכרית: ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד.

המשיך רבי יעקב גלינסקי וסיפר: “במשך אחד עשר יום התחבאתי בביתו, לא הבנתי את שפתו, אני דיברתי אידיש והוא בוכרית, דיברנו בידיים. אם חלילה הייתי פוגש באותו הערב גוי, אפילו פולני, מאותו איזור שלי, המדבר באותה השפה שלי, הרבה יותר מסביר שלא היה מתייחס אלי בכלל. ברוך ה’ פגשתי יהודי בוכרי, את שפתו אני לא הבנתי, לא היה לי שום קשר איתו, ומה שחיבר בינינו היה פסוק אחד: שמע ישראל”. כולנו שונים, אבל התורה מאחדת בין כולנו. היא הכח, היא הרוח, היא האוויר לנשימה. היא מחברת את כולנו והופכת אותנו לעם אחד, יחיד ומיוחד.

*

שכל אחד יחשוב לעצמו, האם הוא היה מכניס לביתו יהודי זר שהוא לא מכיר. ככה, מהרגע להרגע. וזה בדור שיש שפע בלתי נגמר, לא בדורות עברו שכל מצרך מזון יסודי היה קשה להשגה ואפילו מים לשתיה לא היו זמינים בקלות.

מה הדרך להתחבר לאותה מסירות נפש מופלאה שאפיינה את אבותינו, בתקופה של שפע ומותרות?

בימים אלה מקיים קונגרס יהודי בוכרה את ימי השותפות השנתיים שלו. זו הזדמנות מצוינת עבור כולנו להתחבר אל המקורות שלנו, אל העבר שלנו, אל ההורים שלנו, אל המעיין הנובע של חסד שטבוע בתוך הד.נ.א שלנו. תפתחו את הלב, תרימו תרומה, כל אחד לפי יכולתו, ובזה הרגע הכנסתם לביתכם מאות ואלפי יהודים בוכרים שזקוקים לעזרה שלכם, שלנו.

לצערי הם קיימים. משפחות קשות יום שזקוקות לסיוע במזון, בתרופות או טיפולים רפואיים, בריהוט, בתלושי קניה לחגים ובעוד שורה ארוכה של צרכים.

בואו נתחבר לעצמנו, בואו נפתח את הלב.

Leave a Reply

Your email address will not be published.