עשרות רבני ומנהיגי הקהילה הבוכרית בישראל התכנסו היום (רביעי) ליום עיון מרתק ולחשיפתה של תכנית הכשרה חדשה לרבני הקהילות* את יום העיון אירח ‘קונגרס יהודי בוכרה’ המטפח את המנהיגות התורנית בעדה הבוכרית* במהלך האירוע הוכרז רבה הראשי של העדה הבוכרית הרב בנציון רבין שליט”א

בליבה של העיר ירושלים, במלון היוקרתי ‘וולדורף אסטוריה’ התכנסו עשרות רבות של רבני העדה הבוכרית בישראל ליום וועידה ועיון בסימן ‘המזרח של הקהילה’. האירוע המיוחד שהיה אמור להתקיים כבר לפני שבועיים, נדחה בשל המצב הבטחוני, אך היום התכנסו כל רבני העדה הבוכרית תחת קורת גג אחת, להיפגש, ללמוד וללמד.

אין זה מקרה שרבני העדה הבוכרית כולם מתכנסים בעיר ירושלים כדי לשאת ולתת בתורה והלכה. מזה מאות שנים, עוד בהיותה של העדה הבוכרית בגלות בוכרה וטשקנט ושאר ערי השדה במדינת אוזבקיסטן, ירושלים לא שנכחה מליבם ולו לרגע. הכיסופים והערגה לירושלים עיר הקודש לא חדלו לפעום מעולם בכל לב יהודי בוכרי. סיור חטוף ב’שכונת הבוכרים’ המפוארת שהקימו עולי בוכרה לפני יותר ממאה שנה, כדי להבין עד כמה הקשר העמוק והחזק שבין העיר ירושלים לעדה הבוכרית הוא בל יינתק. “במשך מאות שנים אבותינו חלמו להגיע לירושלים, העובדה שעשרות רבנים מהעדה הבוכרית מתכנסים בקרבת המקום הקדוש ביותר לעם היהודי, היא לא פחות מאירוע היסטורי” אומר הרב מנחם ניאזוב, שעשה את כל הדרך מנתניה.

יום הוועידה שנהגה והוכן במשך חודשים ארוכים, דחס בתוכו נאומים מרתקים מאת גדולי ישראל הרבנים הראשיים לישראל הרב דוד לאו שליט”א והראשון לציון הרב יצחק יוסף שליט”א, שאביו, מרן הרב עובדיה יוסף שצ”ל הקים יחד עם נשיא הקונגרס, מר לב לבייב את איגוד הרבנים. בוועידה השתתפו בכירי רבני העדה הבוכרית בישראל, בראשם הגאון הרב זבדיה כהן שליט”א אב בית הדין לעדה הבוכרית וראש אבות בתי הדין תל אביב -יפו, הרב שלמה רבין שליט”א אב”ד העדה הבוכרית בארה”ב וקנדה, הרב רפאל יעקובוב ראש כולל בית דוד ורפאל חי, ורבנים נוספים.

את הוועידה כיבדו בנוכחותם שר הפנים ויו”ר ש”ס הרב אריה דרעי, שר הדתות הרב יעקב אביטן, סגן שר הפנים הרב יואב בן צור לראש עיריית ירושלים מר משה ליאון.  

במהלך הכנס, הוכרז על תפקיד חדש, נשיא איגוד הרבנים של יוצאי בוכרה.  אב”ד העדה הבוכרית בארה”ב וקנדה וראש מכון הרבנים של העדה הבוכרית, הרב שלמה ישי הכהן רבין שליט”א  מונה לנשיא איגוד הרבנים. הוא יישא בתפקיד למשך קדנציה של שלוש שנים ויפעל לחיזוק וביצור התורה וההלכה בקרב קהילות העדה הבוכרית.

גולת הכותרת של הוועידה, היא ללא ספק ההכרזה על מינויו של רב ראשי חדש לקהילה הבוכרית, לאחר מספר שנים בהן לא אייש רב את התפקיד הזה. לתפקיד הרב הראשי לקהילה, נבחר הרב הגאון הרב בנציון שליט”א, דיין בבית הדין בפתח תקווה. הרב רבין שליט”א, הוא בנו וממשיך דרכו של הרב פנחס הכהן רבין זצ”ל, רבה הראשי האהוב והבלתי נשכח של העדה הבוכרית, שהלך לעולמו לפני מספר שנים. הרב רבין שליט”א, הוא תלמיד חכם בעל שיעור קומה הלכתי גדול מאוד שידיו רב לו כבר שנים רבות בהנהגת העדה הבוכרית. הרב רבין הינו נצר לשושלת משפחת רבין שהיו רבני העדה הבוכרית למעלה מ300 שנה. עם ההכרזה המרגשת, יצאה ההודעה המשמחת לכלל קהילות יהודי בוכרה שכתר רבנות העדה חזר לקרון על ראשו של הרב רבין שליט”א. כמו כן, במהלך הועידה, נשא דברים אביו של הבחור יוסף מסטורןב ז”ל, שנספה באסון מירון.

עוד כותרת מרכזית מהוועידה, היא הכרזתו המפתיעה של נשיא קונגרס יהודי בוכרה, מר לב לבייב שיחי’ על חלוקת מלגה שנתית לאלף אברכים בני העדה הבוכרית שיושבים לשקוד על התורה והעבודה. נשיא הקונגרס מר לבייב, הדגיש את חשיבות ההמשכיות של לימוד התורה בקרב אברכים מהעדה הבוכרית ועל כן הוחלט לחלק מלגה שנתית למובחרי האברכים מהעדה.

כמו כן, נחשפה בוועידה תכנית הכשרה מיוחדת לרבני העדה הבוכרית, שתעסוק בהכשרת רבני הקהילות לעידן הנוכחי ולאתגרים הניצבים בפני רב קהילה בשנת 2021. תכנית ההכשרה תאפשר לרבני הקהילות לקבל מידע וכלים מקצועיים יותר על מנת לשפר את העמדה שלהם אל מול בני הקהילה הדורשים מענה לסוגיות העולות מתוך המפגש בין ההלכה לעולם המדורני.

עשרות הרבנים ישבו מרותקים לכלל הנאומים וחידושי התורה שנשמעו בוועידה. ניהול הוועידה התקיים ביד רמה ובסדר מופתי. מעבר למזון הרוחני שקיבלו רבני העדה, הם זכו גם למזון גשמי בחסות המטבח המפואר של מלון ‘וולדורף אסטוריה’ היוקרתי.

יום הוועידה ייזכר כיום היסטורי וכנקודת תפנית בכל הקשור לעולם הרוחני, תורני הלכתי של קהילת יהודי בוכרה בישראל ובעולם.

לאחר שהאירוע נדחה בעקבות המצב הבטחוני, התכנסו עשרות רבני ומנהיגי העדה הבוכרית בישראל ביום רביעי השבוע לוועידת ‘המזרח של הקהילה’, הוועידה השנתית של רבני ומנהיגי הקהילה הבוכרית, שהתקיימה במלון המפואר ‘וולדורף אסטוריה’ אל מול החומות של העיר העתיקה בירושלים. רבני העדה נהנו מיום עיון מרתק בהשתתפותם של הרבנים הראשיים לישראל הרב לאו והרב יוסף שליט”א, אב”ד העדה הבוכרית הגאון זבדיה כהן שליט”א, שר הפנים ויו”ר ש”ס הרב אריה דרעי, ראש עיריית ירושלים מר משה ליאון ומכובדים נוספים שבאו לכנס על מנת להביע את הערכתם לשדרת מנהיגיה התורניים של הקהילה בצורה עשרות רבני הקהילות מכל רחבי הארץ.

במהלך הועידה, שנוהלה ביד רמה על ידי מזכ”ל איגוד הרבנים, הרב יצחק שמלוב שליט”א, נחשפו רבני העדה להשקתה של תכנית הכשרה חדשה לרבני הקהילות, שנועדה לשפר את עמדתם אל מול הצרכים העולים בתקופה זו מצד בני הקהילה.

כמו שפורסם בעיתון ‘מנורה’, בחודשים האחרונים הקונגרס העלה הילוך בכל הקשור בהשקעה ברבני ומנהיגי הקהילות. זאת מתוך ההבנה שהגיעה מימי מגפת הקורונה, על תפקידם המשמעותי והקריטי בהובלת הקהילה וניהולה.

עשרות הרבנים נהנו ממזון גשמי כיד המלך, פאר המטבח של המלון היוקרתי בו התקיימה הוועידה. כמו כן, עשרות הרבנים קיבלו את ההזדמנות להיפגש ולשוחח אחד עם השני באווירה נינוחה, להחליף חוויות ועצות מאחד לשני.

דיווח נרחב על ועידת הרבנים יצא בעיתון ‘מנורה’ של השבוע הבא.

Leave a Reply

Your email address will not be published.