בוכרים בחזית- פרוייקט מיוחד

וירוס קורונה ממשיך להכות בעוז בישראל ובעולם כולו. בחזית המאבק בנגיף עומדים המלאכים בלבן שנלחמים יום ולילה ללא לאות למען החולים שמצבם הוחמר ופונו לבית החולים להמשך טיפול.

כיד להבין יותר על שגרת יומו של הרופא בימים אלו, שוחחנו עם ד”ר ליאורה שמעונוב, רופאת משפחה במרפאה בקהילה, שמתמודדת יותר מתמיד עם העומס שהביא וירוס קורנה לצוותי הרפואה.

“תשמע, התקופה הזו היא לא פשוטה בכלל, כולנו מתמודדים עם הרבה חוסר וודאות ובלבול שנראה שרק הולך ומתגבר. אנחנו מנסים ללמוד את הדברים תוך כדי תנועה אבל מדובר במשימה מורכבת ומאתגרת ויש הרבה שאלות שנשארות ללא תשובות חד משמעיות” אומרת ליאורה. היא משתפת בתחושת התסכול שלה אל מול הדיווחים שנשמעים על חוסר ציות של הציבור להנחיות של משרד הבריאות “נראה שיש קבוצה גדולה של אנשים שלא ממש נשמעים להנחיות של משרד הבריאות ומסתובבים בחוצות המדינה כאילו שהביאו להם ימי חופש במתנה, כאילו שאין מגיפה חמורה שמשתוללת בחוץ ומאיימת בכל רגע נתון להפיל את מערכת הבריאות על הברכיים. אנשים אל כל כך מבינים את חומרת המצב. רק הבוקר קיבלתי דיווח על מחלקות שלימות בבית חולים השרון שנסגרו לחלוטין בעקבות משבר הקורונה, מדובר בתחילתה של קטסטרופה של ממש, כמו שראינו באיטליה לפני מספר שבועות. גם שם אנשים לא חשבו שההרס יגיע למימדים הללו והרשו לעצמם לזלזל בהנחיות של המדינה. אני מאוד מקווה ומתפללת שלא נגיע למצב של איטליה בשבועות הקרובים.”

בניגוד לאירנה ולד”ר ראובן, ד”ר ליאורה חווה על בשרה את החוסר בערכות המיגון. “אני רואה שיש כאן חוסר במסיכות מיגון לצוות הרפואי במרפאה. אך למרות זאת, אני מנסה ככל הניתן לקבל כמה שיתר אנשים שצריכים אותי בימים אלו יותר מתמיד. אני מנסה להתנהל כמו בשגרה ככל הניתן ולא להשאיר את המטופלים שלי ללא מענה רפואי” . המסירות של ד”ר ליאורה שמעונוב למטופלים שלה ראויה להערצה במיוחד בשל העובדה שגם היא, כמו מאות אלפי הורים בישראל, צריכה להתמודד עם ילדים קטנים שלא הולכים יותר למסגרות החינוכיות מידי בוקר. “יש לי ילד קטן בן 6, גם הוא לא הולך לבית הספר כמו כל ילדי מדינת ישראל וכמו מאות מליוני ילדים אחרים בעולם. למרות שמשרד הבריאות מנסה להקל עלינו ואירגן לילדי הצוותים הרפואיים קייטנות מיוחדות, אנחנו מידי יום מעודכנים שייתכן מאוד שהקייטנות הללו ייסגרו. ילדים שמתקבצים ביחד, לא באמת יכולים לשמור באופן מלא על כל כללי הריחוק בניהם וזה פתח מסוים לסכנה שיכולה להתרחש במקומות הללו חלילה וחס”.

למרות רצונה של ד”ר שמעונוב לתת שירות לכלל המטופלים, גם היא עברה לקבל מטופלים רבים שמתוך הבנתם לא מעוניינים להגיע למרפאה ולהכביד על הצוותים הנמצאים שם ועוברים לקבלת ייעוץ רפואי דרך הטלפון “פציינטים רבים מבינים את חומרת המצב ומעדיפים להיחשף לאנשים כמה שפחות כדי להקטין את הסיכוי להדבקה. אני כמובן זמינה אליהם בטלפון ככל הניתן ונותנת להם את הייעוץ המקצועי בהתאם לנסיבות. אבל חולים שבורחים להגיע עד לקליניקה שלי מתקבלים בברכה, זאת העבודה שלי ואני גאה לתת להם את השירות הטוב ביותר גם בעיתות חירום. אחרי הכל אני נמצאת כרגע בחזית המלחמה וזה גורם  לי לסיפוק רב”.

גם על המרפאה של ד”ר שמעונוב לא פסחה התחלואה במגיפת הקורונה. “יש לנו מטופלת אחת שנמצאה חיובית לנגיף קורונה. כרגע היא נמצאת בבית ומחכה להנחיות. אני בעצמי היתי עסוקה למשך חצי יום בלברר כיצד יש לנהוג איתה. בימים אלו, בגלל המצב החדש אנחנו נתקלים בכאוס גדול. יש חוסר תקשורת בין המרפאות השונות ובים המרפאות למשרד הבריאות ולצוותי מד”א. במשך חצי יום ניסיתי להבין מיהו הגורם האחראי איתו ניתן לתאם לחולה שלנו המשך טיפול ולא עלה בידי. אני לא מאשימה אף אחד, כולנו מבינים שלוקח זמן להסתגל למצב החדש אבל כצוות רפואי שרוצה להגן על המטופלים שלו, אנחנו מצפים למעט סדר בתוך כל הבלאגן הזה ולא לטלפון שבור בין הגורמים הממונים על הטיפול בחולים. אני לא חושבת שבתקופה קריטית כזו, רופאת משפחה צריכה להתמודד עם ביורוקרטיה למשך שעות ארוכות במקום לעסוק אך ורק בטיפול בחולים. בינתיים מה שעשינו עם החולה זה ששלחנו אותה למלונית ייעודית לאלו שנמצאו חיוביים לנגיף הקורונה ואנחנו נמצאים איתה בקשר שוטף כדי לעקוב אחרי מצבה ולהגיב בהתאם”.

 

שמרו על עצמכם, אל תצאו מהבית

לסיום, ביקשנו מד”ר אירנה שמעונוב לשתף אותנו במחשבות שלה על המגיפה המשתוללת. “אני שוב חוזרת ואומרת, המצב כרגע בישראל הוא מצב חמור, אנשים צריכים להפנים את זה מאוד טוב. אני מבקשת מכולם לשמור באדיקות על הנחיות משרד הבריאות ובשום פנים ואופן לא לעגל פינות ולזלזל בהם. אני גם קוראת מכאן במיוחד לקהילה הבוכרית בתוך עמי אני יושבת ואני יודעת עד כמה הקהילה הבוכרית היא קהילה חמה ומשפחתית. בתקופה שכזו אור לנו להיות שאננים, אסור בתכלית האיסור ליצור מגע, לא לחבק לא לנשק ולא ללחוץ ידיים אחד לשני. כמו כן, יש להחמיר על עמינו ולהשתדל להימנע ככל הניתן מללכת לאירועים כמו חתונות או אזכרות לא עלינו. אינ גן מבקשת לשמור ככל הניתן על האוכלוסייה המבוגרת, לא להתקרב אליהם שלא לצורך ולצמצמם למינימום האפשרי את המגע שלהם עם העולם שבחוץ למרות שהקהילה הבוכרית בימי השגרה אוהבת להתקהל אני קוראת מכאן לכולם להימנע מכך לחלוטין. רק כך נוכל לדאוג לבריאותנו האישית וגם לבריאות הציבור כולו”.

הדאגה של ד”ר שמעונוב נשמעת היטב לנוכח השאננות שנרשמה בציבור בימים האחרונים. “יש איזושהיא קונספציה שמשרד הבריאות מחמיר מידי ומטיל הנחיות שלא ראינו בשום מדינה אחרת. אני קוראת לכולם להתעורר, לא מדובר בבדיחה זוהי מגיפה רצינית וקטלנית. המצב בעולם הולך ומתדרדר, מדינות רבות מבינות עכשיו את מה שאנחנו הבנו לפני שבועיים שלושה ומטילות את ההגבלות הללו באיחור רב שספק גדול אם יעזרו בפועל לצמצום המגיפה. בניגוד לדיעה הרווחת שנשמעת מפי רבים, אני יודעת על מקרים של אנשים צעירים ובריאים ללא מחלות רקע שנדבקו מנגיף והגיעו למצב קשה ואף למוות, אז כל חובות הבידוד והריחוק מוטלות גם על האוכלוסייה הצעירה שלא מוגנת לחלוטין מפני הנגיף. אצל אנשים חולים במחלות רקע הנגיף פשוט מחליש את המערכת החיסונית הטבעית של הגוף ובכך בעצם הוא נותן דרור לכל מחלות הרקע להשתלט על הגוף וכך לרסק אותו לאט לאט עד למצב של מוות לא עלינו. פשוט שמרו על ההנחיות, למען כולנו.”

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.