#נשיא הקונגרס בארה”ב הדגיש במכתבו את הקשר החם בין העדה הבוכרית לעם האזרי

מאת: אליעזר גליבוב

נשיא קונגרס יהודי בוכרה בארה”ב ובקנדה מר בוריס קנדוב, שלח מכתב לנשיא אזרבייג’ן אילהם אלייב בו הוא מברך בשמו ובשם הקונגרס על הניצחון של העם האזרי על חבל הארץ נגורנו-קרבאך.

“כבוד הנשיא, אני מברך אותך, את העם האזרי ואת החיילים האמיצים עם הניצחון ההיסטורי” כתב קנדוב לנשיא אלייב “לאחר שלושה עשורים של כיבוש, שוחררו אזורים בחלקה המערבי של אזרבייג’ן, שמהווים עשרים אחוזים מכל שטח המדינה”. קנדוב התמקד בעובדה שהניצחון הושג הרבה בזכות מדיניות הממשלה והדיפלומטיה של מנהיג אזרבייג’ן לאורך השנים, כמו גם האחדות של כלל אוכלוסיית המדינה: “זה אחד האירועים הגדולים ביותר בהיסטוריה המודרנית של אזרבייג’ן, שמסמן את רצון אזרחיה לעבוד את אדמתם ולחיות יחד כמשפחה אחת גדולה” כותב קנדוב.

בוריס קנדוב

נשיא הקונגרס בארה”ב ובקנדה הדגיש במכתב על הקשר החם לאורך השנים בין העם האזרי לבין יהדות בוכרה: “במשך שנים רבות אנו מפתחים את השיח הדיפלומטי בין אזרבייג’ן לארצות הברית. מוקדם יותר השנה, מספר חברי קונגרס לקחו חלק כמומחים עצמאיים בבחירות הפרלמנטריות באזרבייג’ן. הייתה תקופה בה התגוררה קהילה קטנה של יהודים בוכרים בבאקו, שם הם קבורים עד יום בבית העלמין היהודי בעיר. זמרים וזמרות מבני הקהילה הבוכרית מבצעים עד היום שירים פופולריים בשפה האזרית ובניהם הזמרות: מוחבט שמאייבה ותמרה קטייבה. ואפילו נכתבים מאמרים וכתבות על חייה ותרבותה של אזרבייג’ן בעמודי העיתון של הקהילתי של ארה”ב The Bukharian Times”

“זה סמלי שהניצחון של אזרבייג’ן הגיע בציון יום הדגל. תנו לדגל המדינה הלאומי תמיד להתנשא בכל אזורי המדינה, שהפכה למעוז השלום בכל האזור” סיכם נשיא קונגרס יהודי בוכרה בארה”ב וקנדה.

מלחמת נגורנו קרבאך הסתיימה בלילה שבין 9-10 בנובמבר לאחר חודש של לחימה מול הכוחות הארמנים על אזורים רבים עם הישגים טריטוריאליים עבורה לאחר התערבות רוסיה. 2,783 חיילים אזריים נהרגו בקרבות ויותר ממאה חיילים עדיין נעדרים. מספר האבידות הצבאיות של ארמניה עומד על 2,317. עוד עשרות אזרחים נהרגו בשני הצדדים. לאחר הנציחון האזרי, חלקים מהמובלעת ההררית שנשלטו על ידי הבדלנים הארמניים מאז שנות ה-90 הועברו לידי אזרבייג’ן ב-1 בדצמבר.

Leave a Reply

Your email address will not be published.