עם סיומה הנראה באופק של המגפה העולמית, יצא שגריר התיירות של אוזבקיסטן בישראל, האמן חי דוידוב למסע שורשים ועסקים ונפגש עם בכירים בשלטון שהפגינו כבוד גדול למדינת ישראל והערכה רבה לתרבות יהודי בוכרה

שגריר התיירות של אוזבקיסטן בישראל והאמן המוכר, חי דוידוב, יצא בשבוע שעבר למסע שורשים צבעוני במיוחד באוזבקיסטן. במהלך המסע, ביקר דוידוב במספר אתרי מורשת ותרבות במדינה, ונפגש עם בכירים בשלטון ובחברה המקומית. בין היתר, נפגש דוידוב שר התיירות והספורט, וסגן ראש ממשלת אוזבקיסטן מר עזיז עבדוחכימוב. השניים דנו במספר נושאים הקשורים לחידוש תנועת התיירות בים ישראל לאוזבקיסטן. במהלך הפגישה, הציע דוידוב לשר התיירות להכיר באוכלוסיית המחוסנים הישראלית, על מנת לאפשר להם גישה חופשית ללא בידודים ובדיקות מיותרות. השר הבטיח לבדוק את העניין לעומק ולפעול למען החזרת שגרת התיירות למדינה. נכון להיום, כמו שדווח בעיתון מנורה בשבוע שעבר, מתקיימת טיסה אחת לשבוע על ידי חברת ‘ישראייר’ בשיתוף פעולה עם חברת ‘אסיה טראוול’. המטרה היא להגביר את תדירות טיסות לקראת בואו של הקיץ.

בשורה משמחת שיצאה מהפגישה, מכינה את הקרקע לקיומו של אירוע תרבות יוצא דופן שיתקיים בישראל לציון שלושים שנים ליחסי ישראל-אוזבקיסטן. באירוע יופיעו אמנים אוזבקים מהשורה הראשונה. מפיק האירוע יהיה חי דוידוב שאמר ל’מנורה’ “אני לא יכול לחשוף מי יהיו האמנים שיגיעו לכאן לרגל החגיגות, אבל צפו להפתעות שטרם הכרתם”.

מאיצים את התיירות

במהלך המסע, חי דוידוב אף הרצה באוניברסיטה המקומית על נושאי התיירות בין המדינות ועל מדינת ישראל בכלל. הסטודנטים שנכחו בהרצאה, הופתעו לגלות ששגריר התיירות של אוזבקיסטן בישראל הוא ממוצא אוזבקי.

“יש תשוקה וציפייה מאוד גדולה באוזבקיסטן לשובו של התייר הישראלי” אומר דוידוב. “במהלך המסע שלי, התבקשתי לצלם תמונות וסרטוני וידאו ממונומנטים מפורסמים במדינה, על מנת להזמין את התייר הישראלי ולעורר בו את החשק לשוב ולבקר במקום. הפקנו קליפ מיוחד בו אני שר שיר קצבי במיוחד שמצטלם בכל מיני אתרים חשובים באוזבקיסטן. מי שניצחה על כל המהלך הזה היא שגרירת אוזבקיסטן בישראל, הגב’ פירוזה מוחמדובה גם שגרירת ישראל באוזבקיסטן, הגב’ זהבית בן הלל הצטרפה לחלק מהמסע ונפגשה איתנו על מנת לבדוק קידומם של נושאים חשובים ביחסי המדינות”.

במהלך המסע, נפגש דוידוב עם ראשי המחוזות של סמרקנד, בוכרה, פרגנה, טשקנט וחורזים. במהלך הפגישות דנו הצדדים בנושאי תיירות ומסחר משותף למדינות. ראשי המחוז מעוניינים מאוד בתעשיית ההיי-טק והחקלאות בישראל. דוידוב ייצג במסעו גם את מכללת HIT בראשותו של פרופ’ אדוארד יעקובוב, ובשם כך, הוא דן עם נציגי המחוזות בשיתוף פעולה בהשכלה גבוהה. “הצלחנו לקדם הרבה מאוד נושאים בין המדינות ובקרוב אני מקווה שנוכל לפרסם את זה”.

התרגשות בבית העלמין

“ישבנו בפגישה עם ראש המחוז וראש העיר בוכרה. שוחחנו איתם על כמה וכמה נושאים חשובים, וכשאני דיברתי איתו אמרתי לו שאני מאוד מתרגש להיות כאן כי המשפחה שלי מכאן. הודיתי להם על הסיוע הנדיב שהם נותנים לשיפוץ וחידוש בית העלמים היהודי המקומי בו קבורים הסבים והסבות שלי. אמרתי לו שבכל פעם שאני מגיע לבוכרה, הדבר הראשון שאני עושה, זה לעצור בבית העלמין הזה על מנת לבקר את קבריהם של אבותיי. מי שאל אותי ראש המחוז אם ביקרתי היום בבית העלמין. עניתי לו שטרם הספקתי כיוון שהגעתי לפגישה מיד מהשדה, אך מיד בסיום הפגישה אני אלך לבית העלמין. מיד הכריז ראש המחוז ואמר לכולם שהפגישה הסתיימה וכל הנוכחים ללא יוצא מן הכלל ילוו אותי לבית העלמין. מיד קמה כל הפמליה, יצאו מבניין העיריה וצעדנו יחד לבית העלמין. תוך כדי ההליכה אני מספר לראש המחוז על יהדות בוכרה ועל המשפחה שלי. כשנכנסנו לבית העלמין אני ממשיך להראות לו את המקום ולהסביר לו על הקהילה. תוך כדי זה אנחנו מתקדמים לקבריהם של סבותיי. כשהגענו לשם, עשינו יחד אשכבה יהודית אל מול הקברים. עמדנו שם כולנו יחד בשקט ובהתרגשות מטורפת, זה בכלל לא מובן מאליו. הסבים שלי חיו במדינה הזו לפני עשורים רבים, הם היו יהודים פשוטים שלמדו תורה רוב הזמן. והנה, אחרי כל כך הרבה שנים הם זוכים לכבוד כזה גדול כאשר כל הבכירים עומדים בדממה מעל קבריהם ומכבדים את זכרם”.

הרשויות שמו חצי מיליון דולר על מנת לשפץ את בית העלמין היהודי בבוכרה. כאשר הגיע לשם ראש המחוז, הוא שאל את הממונים על המקום מה קורה עם השיפוץ. כאשר השיבו לו כי יש צורך בעוד סיוע, הוא לא היסס ואמר לאחר מהאנשים הממונים לסור אליו למשרד מיד לאחר הסיור והוא יחתום לו על כל עזרה כספית שתידרש על מנת להשלים את שיפוצו של בית העלמין. “לא נראה כדבר הזה, שראש עיר מוסלמי מוכן להוסיף אקסטרה  תקציב על מנת לפאר ולהדר את בית העלמין היהודי”. אומר דוידוב.

Leave a Reply

Your email address will not be published.