רבה של הקהילה היהודית באיראן הרב יהודה גראמי הגיע לביקור היסטורי במוסדות ‘אור אבנר’ בקווינס* הוא ערך סיור בכל המוסדות של הקהילה הבוכרית במקום וקיבל סקירה על הקהילה הבוכרית המקומית* הרב נפגש עם דמויות מפתח בקהילה והזמין את מנהיגי הקהילה לביקור באיראן

ביום חמישי שעבר, הגיע רבה הראשי של איראן הגאון הרב יהודה גארמי, לביקור רשמי ברשת מוסדות החינוך “אור אבנר” בקווינס ניו יורק, בראשות הרב זלמן זבולונוב והרב לוי יצחק וולוביק. את פניו קיבלה משלחת של ראשי ונכבדי הקהילה, בראשות הרב הראשי ליהדות בוכרה בארה”ב הגאון הרב ברוך בבייב, שאף הציג בפני האורח הנכבד את חברי בין הדין הקהילתי, לשכת בית הדין והעלה בפניו סוגיות העומדות על הפרק.

לאחר ארוחת בוקר דשנה יצא הרב הראשי לסיור מודרך ברשת מוסדות החינוך שהוקמו מיסודו ובחזונו של נשיא הקונגרס מר לב לבייב, פטרון ונשיא המוסדות, המפוזרים ברחבי רובע קווינס בניו יורק, ואליהם נוהרים מידי בוקר אלפי תלמידים ותלמידות. בזה אחר זה הוא התרגש ונפעם לראות את הרמה הלימודית המקצועית ואת הגישה החינוכית המיוחדת בבית הספר היסודי, בתיכון לבנים במתחם החדש של ‘חי סנטר’, בתיכון לבנות ‘אור חנה’, במחלקה המוקדשת לחינוך מיוחד, בבית ספר ‘גנינו אקדמי’ בשכונת ג’מאייקה, כמו כן יצא לבקר בבניין המוזיאון להנצחת יהדות ומורשת בוכרה, ובשטח בית הספר החדש שנפתח בשנת הלימודים הנוכחית ‘לאמפליידערס’.

את הסיור במוסדות החינוך ליוו המנהלים והסגל החינוכי, בראשות המנהל השליח הרב שמואל קוגן, הרב גוטליב והרב אשר ועקנין. הרב גארמי סיפר לתלמידים המופתעים, כי באיראן מתקיימים חיי קהילה יהודיים ללא הפרעה, וכ-20 אלף יהודים מתגוררים ברחבי המדינה נכון להיום. בית הכנסת מלא מפה אל פה בליל שבת במאות מתפללים, ומוסדות החינוך מלאים בתלמידים ובתלמידות.

במרכז הקהילתי של יהודי בוכרה, השוכן בבניין מפואר ברובע קווינס, הוא התרשם מהיכל התפילה המפואר, מארון הקודש רחב הידיים בו שוכנים ספרי תורה מהודרים כפי המורשת של יהדות בוכרה, ולאחר מכן התקיימה קבלת פנים על ידי ראשי הקהילה בראשות נשיא הקהילה מר בוריס קנדוב, המכהן גם כנשיא הקונגרס ליהדות בוכרה בארצות הברית. במפגש השתתף גם עורך העיתון השבועי הפופולרי ‘בוכריאן טיימס’ מר רפי נקטלוב.

ועידת רבני מדינות האסלאם

בשולי הכינוס העולמי, הועד הפועל של איחוד הרבנים במדינות האיסלאם התכנס גם הוא בניו יורק, בהשתתפותם של הרבנים הפועלים במדינות המוסלמיות בעולם. בין היתר נחכו בועידה, מנכ”ל הקונגרס הרב יהודה בלוי וחבר נשיאות הקונגרס הרב שלומי פלס אשר ייצגו את אוזבקיסטן המוסלמית ואת הקהילה היהודית החיה בה. כמו כן, השתתפו בועידה הרב הגאון ברל לאזר שליט”א, רבה הראשי של רוסיה, והרב הראשי לאירן הרב יהודה גארמי שליט”א.  בוועידה הוחלט לחזור ולחדד שוב את אחד הכללים הכי חשובים אצל הרבנים בכל מושבותיהם, והוא “התרחקות מכל עניינים של מחלוקת ושל פוליטיקה”.

הרבנים גם דנו בוועידה זו באשר לתוכניות האופרטיביות לאסיפה של כל הרבנים במדינות האיסלאם כדי ללבן דברים העומדים על הפרק דברים המיוחדים ונוגעים רק במדינות האיסלאם, ולחזק את הקשר שבין הרבנים שעומדים בקומת ביצור הדת במדינות האיסלאם שכן הרבה מהעניינים המתעוררים למעשה דומים אחד לשני.

הרבנים קראו לכל עמיתיהם הרבנים להתאחד למען המטרה של חיזוק התורה ומצוותיה. בין הדברים עלתה גם הפעילות הגדולה של חברי הוועד בעזרה הדדית שהם מושיטים אחד לשני במשך ימות השנה הן במסירת שיעורי תורה, הן במשלוח של חפצי קודש, כגון לולבים ואתרוגים לפני חג הסוכות, מצות לפני חג הפסח, וספרים תפילין ותשמישי קדושה במשך כל ימות השנה.

Leave a Reply

Your email address will not be published.