הקהילה היהודית באזור מיאמי פלורידה הוכתה בהלם לאחר שבניין בלב האזור היהודי של מיאמי קרס על יושביו באמצע הלילה* במקביל למאמצי החיפוש והאיתור המאסיביים, ימים לאחר האסון כ-150 אנשים עדיין מוגדרים כנעדרים ולא ידוע מה עלה בגורלם* ראיון בלעדי עם שטרנה שרה ניר שניצלה ברגע האחרון מקריסת הבניין והצילה את שני ילדיה ששהו בבית באותה עת

החיפושים בבניין שקרס בשכונת סרפסייד שבמיאמי נמשכים כל העת, ובמהלך השבוע האחרון אותרו מספר גופות על ידי כוחות החילוץ בכך מספר ההרוגים עלה ל-10. כ-150  בני אדם – עדיין נעדרים.

בתחילת השבוע, משלחת חילוץ מיוחדת של פיקוד העורף יצאה לפלורידה להשתתף במאמצי החיפוש, תחת השם “יד אחים”, כשהיא כוללה עשרה מומחים מתחומי ההנדסה והטיפול באוכלוסייה שינסו למפות את אזור האסון ולהבין טוב יותר היכן ניתן למצוא פרצות על מנת לחדור בינות לפלטות הבטון הענקיות שקרסו אחת על השניה.

ה”ניו יורק טיימס” חשף בתחילת השבוע דו”ח הנדסי משנת 2018 ובו רשימה של ליקויים שהתגלו ביסודות המבנה. את הדו”ח כתב פרנק מורביטו, לאחר שמצא “נזק מבני גדול”, כלשונו, בלון הבטון מתחת לבריכה וכן התפוררות וסדקים של העמודים. בעקבות הדו”ח, תוכננה תוכנית שיפוץ אך הקריסה התרחשה עוד בטרם החלו העבודות. ביום שני השבוע, פורסם בכלי התקשורת המקומית בארה”ב כי מסקנות הדו”ח המצביע על ליקויים במבנה, הגיעו לידי עיריית מיאמי-דייד, שחוותה את דעתה בנושא ואמרה כי הסדקים שנמצאו במבנה לא נראים רציניים וכי אם יש צורך לטפל במבנה, זוהי אחריותם של הדיירים המתגוררים במבנה.

#שיחות מסתוריות

בינתיים, בני משפחות הנעדרים המתגודדים מסביב לאזור האסון, מביעים את חוסר שביעות רצונם מהאיטיות שבה מתנהל מבצע החילוץ ומהעובדה שעברו כמה ימים טובים מאז קרס הבניין, ועדיין נמצאו מעט מאוד נעדרים, חיים או מתים..

ג’ייק סמואלסון, שסבא וסבתא שלו מוגדרים כנעדרים בעקבות אסון קריסת הבניין במיאמי, סיפר לכלי תקשורת מקומי כי מאז יום שישי הוא קיבל 16 שיחות מסתוריות מהטלפון הקווי שנמצא בדירתם שבבניין – אך לא שמע דבר. “שמעתי רק רעש סטטי”, טען היום (ראשון) סמואלסון בריאיון ל”ניו-יורק פוסט”. “אני ובני משפחתי מנסים להבין מה קורה כאן, מנסים לקבל תשובות”.

ארבעה ימים לאחר הטרגדיה, ארני (ארנולד) ומירים נוטקין עדיין לא נמצאו מבין ההריסות של הבניין. עד כה, הרשויות הודיעו על חמישה הרוגים ו-159 נעדרים. “ישבנו כולנו בסלון והיינו בהלם”, הוסיף סמואלסון לתאר. “לא הבנו מזה שום דבר כי כאשר ענינו – שמענו רעש סטטי”, הזוג נוטקין, שניהם בשנות ה-80 לחייהם, התגוררובדירה מספר 302 במגדלי צ’אמפליין הדרומיים. הטלפון הקווי, סיפר הנכד, נמצא בדרך כלל לצד מיטתם.

כעת, המשפחה ממתינה לקבל מידע מהחוקרים אודות השיחות הבלתי מוסברות. “בנקודה זו, ולאור העובדה שהם מתגוררים בדירה מס 302, יהיה זה נס אם ימצאו אותם”, אמרה פורטונה סמוקלר, שגדלה יחד עם בנותיהן של הזוג נוטקין. “אנחנו מקווים לאחד כזה”.

יצוין כי קריסת הבניין התרחשה באופן שנקרא “התמוטטות פנקייק”, שפירושה, התמוטטות של קומה על קומה על קומה וכן הלאה, כך שהסיכוי שנוצרו כיסי אוויר ללכודים, פחותה.

#ישראל מסייעת

שר הביטחון בני גנץ אמר כי “כמו בכל משימה לאומית, צה”ל ומערכת הביטחון מוכנים לתת מענה, לפעול ולסייע. נעשה כל מאמץ כדי להציל חיי אדם, לתמוך בקהילה היהודית ובידידתנו ארה”ב”. יציאת המשלחת התאפשרה לאחר שהשגריר בארה”ב, גלעד ארדן, קידם זאת.

דובר צה”ל מסר כי בראש המשלחת יעמוד מפקד יחידת החילוץ וההצלה הארצית, אלוף-משנה (מיל’) גולן ואך. “משימת המשלחת הינה סיוע למאמצי הצלת החיים באמצעות מיפוי האתגרים באתר ההרס, סיוע לקהילה היהודית במיפוי הנפגעים והניצולים ותמיכה בכוחות החילוץ המקומיים. את היערכות צה”ל למשלחת מוביל ראש מטה פיקוד העורף, תת-אלוף איציק בר”.

ראש הממשלה נפתלי בנט שוחח עם מושל פלורידה, רון דה-סנטיס, בעקבות אסון קריסת הבניין. “הבעתי בפניו תנחומים בשמי ובשם הציבור הישראלי, ואמרתי לו כי מדינת ישראל תסייע לרשויות האמריקאיות ככל שיידרש”, אמר בנט. “ארצות הברית היא ידידתנו הגדולה ביותר ואנו עומדים לצידה בעת הקשה הזו”.

#המשפחה הבוכרית שניצלה ברגע האחרון

שטרנה שרה ניר, לבית חודיטוב, מתגוררת בבניין שקרס בסרפסייד יחד עם בעלה ושני ילדיה. שטרנה ניצלה בנס מן הקריסה, וסיפורה הלא ייאמן מובא כאן בדיוק כפי שתיארה אותו לכתב ‘מנורה’ ביום שלישי השבוע.

לפני שהיא החלה לדבר, היא מבהירה “האמת שלא חשוב העניין שאני מהעדה הבוכרית, הנס הזה שקרה לי צריך להיות מפורסם בכל מקום”. הקדימה שטרנה שרה.

בלילה שבו אירעה הקריסה השתתפה ניר בהתוועדות חג הגאולה י”ב י”ג תמוז. היא חזרה לביתה בסביבות השעה שתים־עשרה וחצי בלילה. בנה ובתה שהו אז בבית. “ישבתי במשרד, עברתי על הודעות אימייל וכדומה, והתחלתי לשמוע רעשים”, היא מספרת.

את הרעשים מתארת ניר כשיפוצים, דפיקות. “חשבתי שמישהו החליט לעשות שיפוצים בדירה שלו באמצע הלילה. בתחילה התעלמתי. אולם כעבור כמה דקות לא נותרה בי סבלנות ויצאתי מהבית”. ניר ניגשה ללובי הבניין, אל השומר שישב במקומו, ואמרה לו ‘אם יש כאן אדם שמשפץ את הבית שלו בשעה כזו בלילה, או שאני אתקשר למשטרה שיבואו לטפל בזה, או שאתה, כשומר הבניין תפעל להפסקת הרעשים בשעה כזו’. השומר הגיב לה שהוא שומע את הרעשים וניסה ליצור קשר עם הדיירים שלמעלה דרך הטלפון.

#רעידת אדמה

כאן החלה הקריסה להתרחש אל מול עיניה של שטרנה שרה : ” תוך כדי השיחה הזאת, אני שומעת רעש מטורף, כאילו של פיצוץ גדול. מיד אחר כך ראיתי את כל המכוניות שהיו בחניית הבניין פשוט קורסות ונופלות יחד עם הקומה של החניון. מייד הבנתי שלא מדובר בשיפוצים. אמרתי לעצמי שיש כאן אירוע של רעידת אדמה. מיד רצתי מהר לכיוון של השוער, צעקתי לו שיש רעידת אדמה, ביקשתי ממנו שיפעיל אזעקה ויתקשר למשטרה. מיד רצתי לדירה שלי וזירזתי את שתי הילדים שהיו אצלי בבית לצאת משם במהירות. הבת שלי הייתה באמצע המקלחת והוצאתי אותה משם באמצע כדי שתברח. יצאנו מהדלת הראשית של הבניין, ועברנו את הכביש כדי לצאת מאזור הסכנה. מיד כשהגענו לצד השני של הכביש, שמעתי בום אדיר, ואחריו הגיע חושך. לא ראינו כלום מכל מה שקרה באותם רגעים. בדקות הראשונות, ענן אבק אדיר כיסה את האזור ולא היה אפשרי לראות שום דבר. לא היה אפשר לנשום באזור הזה והמשכנו לרוץ רחוק משם. אני עדיין חשבתי שמדובר ברעידת אדמה ולכן גם רציתי להתרחק מהים ולרוץ לרחובות פנימיים יותר”.

#גודל הנס

בעוד שטרנה ממשיכה במסע המילוט שלה יחד עם ילדיה מאזור מוכה האסון, היא מתחילה לעכל את עוצמת וגודל האסון ולחשוב לרגע מה היא עושה ברגעים אלו. “אחרי שנרגעו הדברים, לא ידעתי איפה אמצא מחסה לי ולשני הילדים שלי. פגש אותי אחד מעוברי האורח והציע לי לקחת מלון ללילה. אמרתי לו שאין עלי תעודות זהות או משהו אחר, הוא אמר שזו לא תהיה בעיה והוא שילם בשבילי”.

מאז התרחשה קריסת הבניין, שטרנה שרה חיה בתודעה ניסית ומנסה לעכל את גודל הנס שנעשה לה: “אני מודה ממש לקב”ה על הנס הגדול שעשה עימי ועם ילדי. אני מכירה בגודל הנס ולא מפסיקה להודות להשם בכל רגע. אני עצובה מאוד וחושבת בכל רגע נתון על השכנים היקרים שלי, שגם ברגעים אלו הם עדיין מוגדרים כנעדרים. אני מקווה שבמהרה הם יימצאו בריאים ושלמים ונזכה לגאולה שלמה”.

גם בנה של שטרנה שרה, גבריאל ניר, התראיין לכלי התקשורת המקומיים וסיפר את הנס הגדול. הוא גם הצטלם כאשר הוא מגיע לבית הכנסת הסמוך על מנת לברך את ברכת ה’גומל’ בהודיה על הנס הגדול שנעשה לו ולמשפחתו.

# מה גרם לקריסה?

לצד מאמצי החיפוש הקדחתניים – שנערכים בתנאים קשים ביותר הכוללים גשם עז ושריפות שמתלקחות מעת לעת בין ההריסות, שעלולות בעצמן לקרוס על המחלצים – בארה”ב עולות כעת שאלות קשות באשר לגורמים שהביאו לאסון: כיצד קרה שבניין מגורים שלא היה ישן מאוד קרס לפתע פתאום באישון לילה, כשרוב דייריו ישנים במיטותיהם?

הבניין שקרס הוא הדרומי במגדלי שמפליין, שבנייתם הושלמה ב-1981. לפי הדיווחים בארה”ב הקריסה אירעה בתקופה שבה הרשויות במחוז מיאמי-דייד בפלורידה ערכו למבנה בדיקות בטיחות – הליך שנדרש רק פעם ב-40 שנה, והיה אמור להסתיים השנה. בבניין היו 136 יחידות דיור בסך הכול, ומתוכן 55 נעלמו כלא היו.

הרשויות הבטיחו חקירה מהירה שתבחן את הסיבות לקריסת הבניין, ואתמול התייצב גם מושל פלורידה רון דה-סנטיס והבטיח לספק לתושבי מדינתו תשובות במהירות האפשרית. “אנחנו צריכים הסברים ברורים איך דבר כזה יכול היה לקרות”, אמר.

למרות כמה השערות שהועלו בימים האחרונים בתקשורת האמריקנית, מהנדסים ששוחחו עם רשת CNN הבהירו כי לפי שעה מוקדם לדעת איזו מאותן השערות נכונה ומדויקת. פקידים מקומיים הבהירו לרשת החדשות כי שמועות שלפיהן המגדל היה במצב של הזנחה אינן נכונות.

ב-CNN דיברו עם עורך דין המייצג אגודה שמנהלת את הבניין, קנת’ דירקטור, וזה אמר כי הבניין עבר סדרה של בדיקות “בחודשים האחרונים”, כחלק מאותו הליך לאישור מחדש של עמידת הבניין בתקני הבטיחות. “שום דבר כזה לא היה ניתן לחיזוי”, אמר דירקטור. “לפחות זה לא נצפה על-ידי המהנדסים שבחנו את הבניין הזה מבחינה מבנית”. הוא הוסיף: “המבנה היה במצב שבו היית מצפה למצוא מבנה בן 40 שנה שממוקם סמוך לאוקיינוס האטלנטי”.

סיבה אפשרית אחת, שהועלתה מיד לאחר האסון, היא עבודות שנערכו בגג הבניין בעת הקריסה. הרשויות הבהירו כי לפי שעה אין עדות שקושרת את העבודות הללו לקריסה וראש עיריית סרפסייד, צ’ארלס בורקט, שלל את הטענה שהיה מקום לחשש מעצם קיומן של העבודות. “היו עבודות בגג, אבל כל הזמן יש עבודות על גגות של בתים”, אמר בורקט במסיבת עיתונאים ביום חמישי, כמה שעות לאחר האסון שאירע באותו יום בסביבות השעה 02:00 (שעון מקומי).

אפשרות נוספת שהועלתה בתקשורת האמריקנית היא שקיעה של הקרקע שעליה עומד הבניין. מחקר שערכו חוקרים מאוניברסיטת פלורידה הבינלאומית (FIU), הראה על בסיס נתוני לוויין כי המגדל – בניגוד למבנים אחרים באזור – שקע בשני מילימטרים בכל שנה בין 1993 ל-1999. המחקר לא בחן שנים מאוחרות יותר. באוניברסיטה הבהירו בהודעה שפורסמה באתר שלה כי לא נראה ששקיעת האדמה באזור – לבדה לכל הפחות – הייתה יכולה לגרום לקריסת הבניין.

גורם נוסף שבארה”ב תוהים אם תרם לקריסה הוא הקרבה של הבניין למי האוקיינוס האטלנטי. הקרבה הזו, כך מסבירים מומחים, מגדילה את הסיכוי להיווצרות חלודה בברזל שבבסיס הבטון המזוין של מבנים – בעקבות מלח שמגיע ממי הים ונישא באוויר.

“ראיתי כבר מאות מבנים לאורך חופים רבים שבהם יש בעיות בטון”, אמר ל-CNN גרג בטיסטה, מומחה לפרויקטים של תיקון בטון. “אם הבעיות הללו של בטון או של שקיעה לא עוברות תחזוקה – וזה יכול להיות גשר, זה יכול להיות בניין, זה יכול להיות סכר וזה יכול להיות חומת ים – הדברים הללו יכולים לקרות אם לא מטפלים בהם”.

כך או אחרת, כל כוחות ההצלה וההנדסה במקום מודים כי הליך החילוץ עושי להימשך ימים רבים, ועל המשפחות להתאזר בסבלנות ולהמתין לעבודה המקצועית של המחלצים המקומיים כמו גם המשלחת הישראלית.

Leave a Reply

Your email address will not be published.