#כאלף בני תורה מהעדה הבוכרית הגיעו ביום חמישי בערב השבוע  לבנייני האומה בירושלים לכנס ‘כתר תורה’ בארגון איגוד הרבנים של הקונגרס ובנוכחותם של הרבנים הראשיים* בני התורה המצטיינים קיבלו פרסים ומלגות על סך אלפי שקלים כאות הערכה להשקעתם בלימוד התורה* במהלך הכנס הוכתר רב ראשי לעדה הבוכרית העולמית* תחרות ‘ועתה כתבו לכם’  נושאת פרסים הוקדשה לעילוי נשמתו של הבחור יוסף מסטורוב ז”ל שנספה באסון מרון

ביום חמישי בשבוע זה, כ”ה באלול, יום בריאת העולם, התכנסו בבנייני האומה בירושלים למעלה מ-1000 בני תורה מהעדה בוכרית, על מנת לחגוג את סיומה של השנה בסימן התורה הקדושה. האברכים ותלמידי הישיבות התכנסו בבנייני האומה לאירוע ‘כתר תורה’ שאיגד בתוכו מספר רגעי שיא של פרוייקטים להם אחראי ‘קונגרס יהודי בוכרה’ בנשיאותו של מר לב לבייב. באירוע ‘כתר תורה’ הוענקו למעלה מאלף מלגות יוקריתות לבני התורה והאברכים מהעדה הבוכרית, השוקדים על התורה והעבודה לילות כימים. בנוסף, הכנס היה אירוע הסיום לתחרות חיבורי התורה ‘ועתה כתבו לכם’ אליה נשלחו מאות חידושי תורה עמוקים ובהירים. מטרת המיזם הינה להגדיל תורה ולהאדירה ולעודד את בני התורה בעדה לכתוב חידושי תורה עמוקים ונהירים, לשלוח אותם לוועדת המיזם בה יושבים תלמידי החכמים של העדה ורבניה הראשיים, ולזכות בפרסים מכובדים ומלגות.

בראש סדר העדיפויות

כל האברכים ובני התורה המצטיינים שהגיעו לכנס, הינם מטובי לומדי התורה שיש לעדה הבוכרית. בחורי ישיבה ואברכי כולל השוקדים על לימוד התורה הקדוש מידי יום ולילה. אותם בני התורה שמשמרים את הלפיד הבוער של לימוד התורה בהתמדה ובשקידה בקרב בני העדה הבוכרית. אין זה מקרה  שהאירוע מתקיים בשנה זו בבנייני האומה בירושלים, קומפלקס  מכובד שמארח בתוכו את הכנסים והטקסים המכובדים והיוקרתיים ביותר. מדובר בבחירה מדוקדקת של המיקום כהצהרה של מארגני הכנס על החשיבות שיש לבני התורה בסדר העדיפויות. בשנה האחרונה, מאז נכנס לתפקידו מזכ”ל איגוד הרבנים הרב יצחק שמלוב שליט”א, ניתן דגש גדול מאוד על פיתוחה וטיפוחה של קהילת בני התורה בקרב העדה הבוכרית. את כל הערב המאורגן היטב על ידי אנשי הקונגרס ובראשם הסמנכ”ל יוסי ניאזוב, לווה על ידי הזמר גיל ישראלוב בליווי מוזיקלי של שמעון יונייב. שהפליאו לנגן על מיתרי הנפש של הנוכחים באולם לקראת הימים הנוראים הממשמשים ובאים.

באירוע שנערך בבנייני האומה, השתתפו רבני וגאוני העדה הבוכרית, הרבנים הראשיים לישראל ותלמידי חכמים נוספים. כל משתתף קיבל שובר קניה על סך אלפי שקלים, כאות הערכה והוקרה להשקעה הרבה שלו בלימוד התורה ושימור הגחלת.

עומק רוחני

מאות בחורי ישיבה הגיעו לבנייני האומה לקראת הערב, בכניסה למרכז האירועים המתינו בחורי הישיבה והאברכים לתחילתו של האירוע בעודם משוחחים איש עם רעהו על חידושי התורה אותם כתבו לתחרות. עד שנפתחו הדלתות וניתן האות לתחילתו של האירוע, ארגנו המשתתפים מניינים לתפילת ערבית מחוץ לאולם. מה יפה היה לראות את תפילתם של בני התורה, זכה ותמה שעולה ובוקעת רקיעים. תפסנו לשיחה את הבחור ישראל מרדכייב, תלמיד ישיבה בן 16 שהגיע יחד עם חברו הקרוב לאירוע. כשאני שואל אותו איך הוא שמע על האירוע, הוא משיב מיד: “קראתי על קיומה של התחרות ועל האירוע הגדול הזה בעיתון ‘מנורה’ שהיה בבית של ההורים שלי”. ישראל לא הסתפק בהגעה לאירוע בלבד, הוא אף שלח חידושי תורה לתחרות ‘ועתה כתבו לכם’. “יש לי חבר מאוד קרוב שהכיר אישית את הבחור יוסף מסטורוב ז”ל, הם היו חברים ולמדו יחד. מאז שיוסף נפטר, אני לא מפסיק להתפעל מהאישיות שלו ומהרמה הרוחנית הגבוהה בה הוא היה. החלטתי להשתתף בתחרות לעילוי נשמתו של יוסף ז”ל”. על חידוש התורה עמל  ישראל במשך שבוע שלם. “אמנם אני מורגל בכתיבת חידושי תורה, אך הפעם רציתי שהחיבור יצא כמו שצריך ושישקף את העומק הרוחני של יוסף ז”ל”, אומר ישראל בהתרגשות. באזור אחר של חצר ההמתנה, עמד בחור נוסף, כשהוא שעון על אחד המעקים היצוקים מאבן ירושלמית ועליה מונח ספר לימוד עבה. נראה שהבחור לא שם לב כלל להמולה המתרחשת סביבו וכולו נמצא במה שהוא קורא. למרות זאת, הוא התפנה לשוחח איתנו. מיכאל שאולוב הוא בחור גבוה עם נוכחות מרשימה “אני לומד את האבני נזר, שזה ספר של שאלות ותשובות על השולחן ערוך. החלטתי שאני צריך ללמוד את השולחן ערוך לעומק עם כל נושאי הכלים” הוא אומר. למרות היותו שוקד על לימודו, מיכאל לא שלח חיבור לתחרות ‘ועתה כתבו’. “בניגוד לשנים קודמות, השנה לא הספקתי לשלוח חיבור לתחרות. למרות שניסיתי לכתוב מזהו, הרגשתי שלא מדובר בחיבור מוגמר ולכן העדפתי להשאיר אותו כרגע לעצמי. אבל באתי לכאן הערב לחלוק כבוד לכל חבדי בני התורה מהעדה, שמקבלים מלגה מכובדת מאוד על היותם עוסקים בתורה. על כך תודתי ותודת כל בני התורה שכאן נתונה לקונגרס יהודי בוכרה ולעומד בראשו הנשיא רבי לב לבייב, ה’ ישמרהו ויחיהו. אני יודע טוב מאוד עד כמה המלגות הללו עוזרות לאברכים ולבחורי הישיבה להתקיים כפשוטו”. מסיים מיכאל.

מאות שיחות

כאמור, הכנס שנערך ביום חמישי בירושלים, הוא אירוע השיא של שבועות רבות של הכנה ולימוד. בשנה זו, הוקדשה תחרות החיבורים התורניים המסורתית לעילוי נשמתו של הבחור המצוין בתורה, יוסף מסטורוב ז”ל, שנספה באסון מירון יחד עם עוד 44 יהודים יקרים שבאו להשתתף בשמחתו של התנא האלוקי רבי שמעון בר יוחאי. יוסף ז”ל היה בחור שכל עיסוקו  בתורה. כל מכריו, מוריו ובני משפחתו, יודעים לציין את התשוקה הגדולה שהיתה לו ללימוד התורה ואת ההשקעה והיגיעה הרבה בלימוד התורה שלו. גם באותו ערב בו נספה באסון הנורא, הוא היה עסוק בלימוד תורה מתוך קדושה וטהרה. אשר על כן, הוחלט באיגוד הרבנים להקדיש את תחרות ‘ועתה כתבו לכם’ בשנה זו לעילוי נשמתו של יוסף ז”ל.  ואכן, עשרות רבות של חידושי תורה נשלחו לבחינת הוועדה. חידושים נפלאים ועמוקים שמוסיפים כבוד לעדתנו המפוארת. הרב יצחק שמלוב, מתאר ל’מנורה’ את ההתרשמות שלו מהתחרות: “במשך השבועות של התחרות, עניתי למאות שיחות של בחורי ישיבות, קטנות וגדולות, אברכי כוללים ורבני קהילות וליבי גואה על גדותיו בגאווה עצומה. מדור שנרדף עד חורמה בשמד רוחני, צמח דור עצום ומפואר של לומדי ומוסרי התורה שניתנה לנו איש מפי איש עד משה רבנו. בזכות מסירות נפשם ל-ה’ של אבותינו, הנסוכה בדמם של ילדינו”.

רב ראשי חדש לעדה

בעיצומו של הערב המרגש והחשוב הזה, הראשון לציון הרב יצחק יוסף שליט”א, רבני ומכובדי העדה הבוכרית ובראשם הגאון זבדיה כהן שליט”א אב”ד העדה הבוכרית וראב”ד תל אביב יפו, הוכתר רב ראשי לבני העדה הבוכרית בישראל ובעולם. בברכת ‘שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה, הולבשה הטלית על גלימתו של הרב, ונחתם כתב המינוי על ידי הרבנים הראשיים.  הרב הגאון בן ציון הכהן רבין, אב”ד פתח תקווה נכנס לתפקיד הגדול ורב האחריות של הנהגתה הרוחנית של העדה הבוכרית. מינויו של הרב רבין שליט”א הוכרז לפני מספר חודשים, וכעת הוא הוכתר רשמית לכהן כרב הראשי לעדה הבוכרית.  הרב רבין הוא בנו של רבה הראשי של העדה הרב פנחס הכהן רבין זצ”ל וממשיך השושלת המפוארת של רבני משפחת רבין שהנהיגו בגאון את העדה הבוכרית במשך מאות שנים.

Leave a Reply

Your email address will not be published.