תערוכה חדשה נחנכה באוזבקיסטן המספרת את סיפורן של נשים יהודיות במהלך השואה * את טקס השקת התערוכה כיבדה בנוכחותה השגרירה זהבית בן הלל

באוזבקיסטן נפתחה בשבוע האחרון תערוכת “שכבות של אור: גורלה של אישה בשנות השואה” המוקדשת לגורלן של הנשים היהודיות במהלך מלחמת העולם השנייה. התערוכה כוללת צילומים מיוחדים ונדירים המתעדים בצורה ישירה את חייהם של הנשים היהודיות באירופה בתקופת השואה. לפתיחת התערוכה הוזמנה הגב’ זהבית בן הלל, שגרירת ישראל לאוזבקיסטן וטג’יקיסטן.

בין דבריה באירוע אמרה הגב’ בן הלל :”יותר משני מיליון נשים נרצחו בשואה, האידאולוגיה הנאצית ראתה בנשים מכונת פוריות והשבחת הגזע. בשל כך, הנשים היהודיות הוגדרו כסכנה שצריך להשמיד. הנאצים ראו בהרג ממוסד של נשים יהודיות כמטרה עליונה של מכונת הרצח הגרמנית של אותה תקופה”.

עוד אמרה בן הלל “התערוכה הזו אינה טוענת שהיא מספרת מחדש את מה שהנאצים ועוזריהם עשו לנשים. במקום זאת, היא מדגישה את התגובה של נשים יהודיות למצב. על כולנו לזכור שהשואה העלתה את הזדון האנושי לרמה חסרת תקדים. בהתאם לכך, התגובה של נשים לרוע הזה הייתה רחבה ומגוונת. התנהגותן של נשים אלו אינן ניתנות לשיפוט, גם אם הן אינן ברורות ולא מקובלות בהתאם לנורמות התרבותיות של חיי היום יום שלנו, הרי שתמיד צריך לזכור בבירור את מצבי הקיצון בהם חיו נשים אלו בשואה. “

השגרירה הודתה גם ליד ושם על יצירת התערוכה החשובה הזו, ולשגרירות גרמניה בטשקנט על שיתוף הפעולה. “במרץ 2022, כשאנחנו מציינים את חודש האישה הבינלאומי באוזבקיסטן ובעולם כולו, אלו קולות הנשים שאנחנו רוצות לשמוע ואת סיפוריהן אנחנו רוצות לספר. ” סיימה השגרירה בן הלל.

Leave a Reply

Your email address will not be published.