#” המשכנו שוב אל כתובת נוספת, גם שם. עוצרים, לוקחים ארגז, מניחים וממשיכים הלאה בשתיקה. ארגז אחרי ארגז, בית אחרי בית, דלת אחרי דלת”.

אין כמו זכרונות ילדות. הם יוצרים געגוע לימים אחרים. מעוררים בך קסם מיוחד.

אחד הזכרונות הכי חזקים שלי נעוץ אי שם בשנות השישים. הימים, ימי שלטונו של חרושצ’וב. טשקנט. המשטרה ערכה פשיטה גדולה על מספר גדול של בתי עסק יהודים בוכרים. רבים מהם נתפסו בעבירות כאלו ואחרות והושלכו למאסר.

זה היה אירוע קשה שנצרב מאוד, הוא היכה במשפחות רבות ופגע רבות בקהילה לאורכה ולרוחבה. ערב אחד אבא נכנס הביתה וקורא לי: לוי, אני זקוק לך.

יצאתי בעקבות אבא לחצר ולנגד עיניי אני רואה משאית גדולה חונה ליד פתח הבית. עליתי בעקבות אבא אל תוך המשאית ואני מגלה בתוכה ערימות של ארגזים ובתוכם שמן, סוכר, קמח ומוצרים נוספים. עוד לפני שהספקתי לשאול על מה ולמה, הנהג הניע את הרכב והתחלנו בנסיעה. לא הבנתי לאן נוסעים? ומה הקשר בין אבי, סוחר טקסטיל, לבין מוצרי מכולת אלו.

חלפנו על פני מספר רחובות, אז עצרה המשאית בפתח ביתו של אחד מיהודי הקהילה. אבא פנה אלי: לוי ג’ון, קח ארגז אחד אל פתח הבית, אל תדפוק בדלת. פשוט תניח את הארגז ליד הדלת ותחזור בחזרה. כך עשיתי.

באותו רגע קלטתי את משמעותה של הנסיעה. המשכנו שוב אל כתובת נוספת, גם שם. עוצרים, לוקחים ארגז, מניחים וממשיכים הלאה בשתיקה. ארגז אחרי ארגז, בית אחרי בית, דלת אחרי דלת. כך המשכנו עד שסיימנו לעבור בין כל בתיהם של אותם סוחרים שנאסרו על ידי השלטונות, והנחנו את ארגזי המזון מבלי שיגלו אותנו.

מדובר על ימים שמוצרי יסוד היו קשים להשגה, גם במכולת, וגם לאנשים בעלי יכולת. אבא ידע היטב את המציאות: הסוחרים נעצרו ביום בהיר ללא שום הכנה, ומשפחותיהם שבורות ללא כל מקור מחיה, ויצא, כדרכו, לפעולה שקטה, זריזה וחכמה.

מתן בסתר היא אחת המצוות הגדולות. באותו יום למדתי וחוויתי על בשרי שיעור שלא אשכח כל ימיי. שיעור בחסד, שיעור בהתנהגות, שיעור בלהיות אדם. להיות יהודי.

בפרשת השבוע אנו קוראים על כך שהבורא ברא את האדם בצלמו ובדמותו. יש המון דרשות, ביאורים ושיעורים על המילים “צלם אלוקים”.

בשבילי, אותו יום בלתי נשכח שראיתי את אבא ז”ל וקיבלתי ממנו את השיעור הזה, זה היה שיעור כפול על “צלם אלוקים”: למדתי כיצד אדם יכול להיות בעל חסד בנשמתו ובגופו, ממש בצלם הבורא שברא אותו, ולמדתי איך נותנים לאחר ובאותה עת גם שומרים על הצלם של המקבל.

“כִּי בְּצֶלֶם אֱלֹקים עָשָׂה אֶת-הָאָדָם”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.