בס"ד

10.12.2023 | כ"ז כסלו התשפ"ד

0

פוסטים עלו השבוע

>> חדשות שלישיכלכלי

מחירי הירקות מזנקים

בימים האחרונים נשמעו אזהרות כי מחירי הירקות צפויים לעלות בעקבות הלחימה בדרום, שמונעת את קטיפת חלק מהירקות, ובראשן העגבניות. כעת, בעוד שהמדינה מדממת והישראלים בחששות מפגיעה בביטחון מזון וממחסור במצרכים חיוניים, יש כאלו שמקפיצים מחירים, למרות המצב.

על פי נתוני משרד החקלאות, מחיר הכניסה לנמל (ה-CIF) של העגבניות עמד בספטמבר על 3.7 שקל לקילו, כשבאוקטובר המחיר אף ירד ל-3.5 שקל לקילו. מחיר הכניסה לק"ג הוא המחיר נטו שהיבואן משלם אחרי כל עלויות השילוח, השינוע והמכס (אם יש) בכניסה לישראל, וממנו הוא גוזר את הרווח. מתחילת החודש, נכנסו לישראל 9,500 טון ירקות, ומתחילת השבוע, נכנסו לישראל 3,800 טונות ירקות ופירות. 2,000 טונות מתוכם רק עגבניות, שנזכיר כי מחיר שער הנמל שלהן עומד על 3.5 שקל לקילו.

בתחילת השבוע, הזהיר שר הכלכלה ניר ברקת את ראשי רשתות המזון, יבואנים, יצרנים ומפעלים בישראל מפני העלאות מחירים בזמן המלחמה. "נפעל נגד מי שיעלה מחירים בשעת מלחמה בכל הכלים העומדים לרשותי מתוקף הסמכויות לשעת חירום. בשעה זו, עם ישראל מצפה לסולידריות מצדכם ולא לעושק וניצול המצב", אמר.

"מדינת ישראל בשעה קשה של מלחמה. מי שינצל את המצב באופן ציני כדי להעלות מחירים לאזרחי ישראל, יגלה שאנחנו נפעל נגדו בנחישות. אם אדרש, אשתמש בסמכויות המוקנות לי מתוקף תקנות לשעת חירום. נגלה אפס סבלנות לעושק הציבור בזמן מלחמה. הקמעונאים קיבלו את עמדת השר ברקת והודיעו כי לא יעלו מחירים".

נגישות