75 שנים לאחר הניצחון של הצבא האדום כנגד הנאצים, העולם מוכה מגיפת הקורונה מציין את יום הניצחון לראשונה בהיסטוריה במתכונת מצומצמת ובלי מצעדים המוניים

אם בדרך כלל אנו רגילים ליום ניצחון עמוס באירועי הוקרה ללוחמים הוותיקים והעלאתם על נס של הנופלים באותן קרבות שהביאו לקיצה של מלחמת העולם השנייה, הרי שהשנה בהמשך למהלכי הסגר העולמי, צוין ה-9 למאי בצורה מצומצמת וצנועה יותר.

האירועים והטקסים ברחבי אירופה

בשל ההגבלות שהטילה הממשלה כדי לבלום את התפשטות המגפה, המצעד הצבאי המסורתי בכיכר האדומה והתהלוכה השנתית לציון יום הניצחון נדחו למועד אחר. מפגן העוצמה הצבאית של הפדרציה הרוסית הסתכם במטס של 75 מסוקים ומטוסים מעל מוסקבה. “כהרגלנו, נציין באופן נרחב ומכבד את יום השנה. נעשה זאת בכבוד, שאותו אנחנו חייבים למי שהביאו לניצחון הזה וסבלו עבורו”, אמר פוטין בנאומו. “עוד נראה במצעד הראשי בכיכר האדומה ובצעדת ‘הגדוד הנצחי’, שמציינת את הכרת התודה והקשר החיוני והבלתי ניתן להתרה בין הדורות”.  

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, מניח זר על קברו של החייל האלמוני במוסקבה
מטס הראווה לציון ה-9 למאי חולף מעל הקרמלין במוסקבה

בבריטניה חברו יחד מספר צעירים ליוזמה משותפת ומרגשת. ביום שבת בשעה שלוש אחר הצהריים, קראו המארגנים לציבור לצאת אל המרפסת או לחלון, להרים כוסית, לעודד ולמחוא כפיים בהודיה לכל גיבורי מלחמת העולם השנייה ולומר: “למי שנתן כל כך הרבה, אנו מודים לך.” נאום שהוקלט מראש על ידי המלכה אליזבת’ שודר ביום ה-8 במאי בשעה תשע בערב, השעה המדויקת בה אביה, המלך ג’ורג השישי, נשא את נאומו ברדיו ב-8 במאי 1945. ראש ממשלת בריטניה בוריס ג’ונסון הדליק אתמול נר בקבר הלוחם האלמוני במנזר ווסטמינסטר בלונדון.

ילדה בריטית מודה ללוחמים בנאצים. צילום:רויטרס
ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג’ונסון, מדליק נר על קברו של החייל האלמוני בלונדון. צילום:

בגרמניה, הקנצלרית אנגלה מרקל תצטרף לנשיא פרנק וולטר שטיינמאייר בהנחת זרים באנדרטה המרכזית של גרמניה לקורבנות המלחמה והדיקטטורה. בנוסף, העיר ברלין הכריזה באופן חד פעמי על חופשה ביום זה, לציון 75 שנה לסיום המלחמה שגבתה יותר מ-50 מיליון נפש. בדרך כלל, יום זה הוא יום עבודה רגיל בגרמניה, אך יוזמה זו גרמה לקריאות רבות סביב הרעיון להפוך את יום זה ליום חופשה באופן קבוע, בו יצויין סיום המלחמה . 

יום הניצחון בברלין צילום: רויטרס

אירוע יום הניצחון בחיפה

השנה הוקדם האירוע יום קודם לכן וזאת בגלל השבת ולא כלל את המצעד הכללי המסורתי כפי שנערך מידיי שנה ברחובות הדר ולכן התקיים הבוקר (שישי, 08/05/20) מצעד יוצא דופן בשיירת הצדעה רכובה מרשימה וססגונית שכללה עשרות כלי רכב ואופנועים שהחלה לנוע מצומת “מקסים” ועברה בין מקבצי הדיור המוגן ברחבי העיר חיפה, בהם מתגוררים למעלה מ-2,500 לוחמים וותיקים. עם הגעת שיירת הניצחון למתחמי הדיור קיבלה את פניהם תזמורת, וזמרים שניגנו ושרו שירי מסורת וניצחון להנאתם של הדיירים, שישבו ברחבות הבניינים בהתאם להנחיות משרד הבריאות והיו גם כאלה שנופפו בשמחה ובהתרגשות מחלונות ומרפסות דירותיהם.

יום הניצחון בחיפה. צילום: אדיר יזירף

“לחמתי בשביל לנצח נאצים וזה מה שהיה חשוב לנו”, כך אמר הבוקר הווטרן פיוטור ברקוביץ, בן 93, שמתגורר בשכונת קריית אליעזר לכתב החדשות של האתר “חי פה”, עוד הוסיף ברקוביץ ואמר: “זאת היתה הצלה של כל העולם, כיום אני סבא גאה לחמישה נכדים וארבעה נינים. אנחנו הווטרנים, בסך הכל מבקשים לחיות את הימים האחרונים שלנו בכבוד. אנחנו לא צריכים מתנות מאף אחד, יותר מ 95 אחוז מחבריי הווטרנים בחיפה ובישראל חיים על קיצבת הביטוח הלאומי והיינו שמחים להזדקן במצב הרבה יותר טוב והגיע הזמן שהמדינה תעשה לנו טוב”.

יום הניצחון בשנה שעברה במרכז הקהילתי הבוכרי בקווינס, ניו יורק.

כמו בכל שנה, גם השנה התכוננו בקונגרס יהודי בוכרה לאירועי ה-9 למאי. אך משבר הקורונה שיבש גם את התכניות הללו והאירוע בוטל. בשנים עברו הוציא הקונגרס מדליה מיוחדת שחולקה לווטרנים לוחמי מלחמת העולם השנייה ונערכו אירועים שונים ברחבי הארץ והעולם כדי לציין את היום. בשנה זו, בעקבות הדאגה לשלומם של הקשישים, קוראים בקונגרס בימים אלו להגביר את ההתעניינות בשלומם של אוכלוסיה זו ואם הדבר אפשרי, אז לבקר אותם ולתמוך בהם בהתאם להנחיות משרד הבריאות.

מנכ”ל הקונגרס מעניק עיטור מיוחד לווטרנים

Leave a Reply

Your email address will not be published.