בשבוע החולף נפגש אדי מורדכייב – מנהל קשרי חוץ וקהילה מטעם ‘קונגרס יהודי בוכרה’ – יחד עם הרב לוי חיימוב, רב הקהילה הבוכרית בבאר שבע והרב עופר כרדי, סגן ראש העיר באר שבע והממונה על תחום הרווחה בעיר.

ההיכרות ושיתוף הפעולה עם הרב עופר כרדי התחילה כבר בתחילתו של הגל הראשון של מגפת הקורונה, זמן קצר לפני חג הפסח. היה זה בשיאו של המבצע של הקונגרס לחלוקת תווי מזון למשפחות מהעדה הבוכרית בכל רחבי הארץ. כזכור, בשנה החולפת, עקב הסגר הראשון של משבר הקורונה, הורחב מיזם חלוקת תווי המזון וההלבשה בצורה משמעותית, כאשר הסכום הכולל שחולק למשפחות במצוקה מהעדה הבוכרית היה למעלה ממיליון שקלים. זאת על פי החלטתו של נשיא הקונגרס, מר לב לבייב, שראה צורך גדול בעזרה מרובה יותר למשפחות מעוטות היכולת דווקא בתקופה שכזו. נציגי הקונגרס פעלו בשיתוף פעולה הדוק עם מחלקות הרווחה בערים בהם יש ריכוז גדול של העדה הבוכרית במטרה לאתר את המשפחות הנזקקות לעזרה דחופה לקראת החג. בעיר באר שבע, מתגוררים כ-2,000 מבני העדה הבוכרית ו-4 בתי כנסת המשמשים את בני הקהילה. הרב עופר כרדי היה זה שעודד את הידוק הקשר בין הגופים על מנת לסייע לאותן משפחות במצוקה. יצוין כי המשפחות מעוטות היכולת מהעדה המוכרות לרשויות הרווחה מקבלות תמיכה גם ממחלקת הרווחה של הקונגרס.

מורדכייב, שלקח חלק הכבד במבצע הפסח, ציין כי מספר לא מבוטל של סטודנטים תושבי באר שבע בני העדה קיבלו מלגת לימודים לשנת תש”פ באמצעות ‘קרן דוד’ אותה מפעיל הקונגרס לעילוי נשמת דוד ארבוב ז”ל.  מרדכייב שוחח עם נציג העירייה על הרחבת היקף המלגות בשנה הבאה יחד עם העירייה.

“השבוע החלטנו לקדם דברים מעבר למה שהיינו רגילים עד עכשיו עם עיריית באר שבע” אומר מרדכייב בסיפוק . הוא מתכוון הן להגדל היקף התמיכות דרך מחלקת הרווחה, הן להרחבת היקף המלגות לסטודנטים המקומיים והן לסיכום שהושג בפגישה כי יורחב שיתוף הפעולה בכל הקשור להפקת אירועים בנושאי מורשת ותרבות העדה, לרווחת הקהילה המקומית באר שבע.

עוד סוכם בין הצדדים, כי עיריית באר שבע תקצה משאבים ותקציביים לתוכנית עבודה שנתית למען הקהילה. כמו כן, הובטח לקונגרס יהודי בוכרה כי העירייה תעשה מאמצים על מנת לקדם רחוב חדש על שמם של הרבנים הראשיים בני העדה הבוכרית.

Leave a Reply

Your email address will not be published.