מאת: אליעזר גליבוב

באוקטובר אשתקד, הועדה להנצחת שמות בעיריית פתח תקווה החליטה לקרוא לכיכר בסמוך למסעדת ‘אחלה’ בעיר, על שמה של הרבנית חבלוכורובה אייחון.

לפני כחצי שנה, הותקן שלט בכיכר על גבי אבן גדולה, עם שמה של חבלוכורובה, אך בשל מגיפת  הקורונה, הטקס החגיגי להסרת הלוט נדחה מספר פעמים וכרגע, על פי המתוכנן, יתקיים ב-24 ביוני בשעות אחר הצהריים על פי הנחיות משרד הבריאות.

כבר בשנת 2014, רחוב בפתח תקווה נקרא על שם ברוך איסחקוב, בעלה של חבלוכורובה, וכעבור שש שנים, בסמוך לאותו הרחוב, נסגר מעגל כאשר הכיכר תיקרא על שמה של הנדבנית שפעלה למען יהודי קהילת בוכרה.

הקהילה הבוכרית בפתח תקווה ובני המשפחה של חבלוכורובה, הודו לראש העיר מר רמי גרינברג, על יחסו הטוב לקהילה והאוזן הקשבת לצרכיה. רק לפני מספר חודשים כיכר מרכזית בפתח תקווה נקראה על שמו של הרב חזקיה שמעונוב.

חבלוכורובה אייחון נולדה למשפחת סוחרים כהנים והייתה הרבנית של העיר בוכרה. אייחון הייתה עמידה כלכלית והקדישה את כל חייה לצדקה ועזרה לנזקקים, בחיזוק יהדותם, ההלכה ושמירה על כשרות בעיר מוסלמית.

היא הייתה מתגוררת מול בית הכנסת המרכזי בעיר וכשיהודים ומכל ערי האזור היו מגיעים למקום, נשיא בית הכנסת היה מוביל אותם לביתה בכדי להאכילם ולהלבישם. כשעזבו את ביתה, הייתה נותנת להם כסף להמשך שהותם. בנוסף לכך, הייתה מממנת לוויות ליהודי בוכרה מעוטי יכולת שנפטרו בבתי הכלא או בבתי חולים.

אייחון גידלה חמישה ילדים ואימצה שלושה ילדים נוספים וגידלה את כולם לתפארת. הייתה מקיימת תפילות בסתר עם ספר תורה בחגי ישראל, כשהק.ג.ב היו אוסרים על תפילות אלה בבתי הכנסת. חבלוכורובה לא הסתירה את ציוניותה ועזרה ליהודים בוכרים רבים לעלות למדינת ישראל.

בשנת 1979, התגשם חלומה והיא עלתה עם כל משפחתה למדינת ישראל. המשיכה לעזור למשפחות רבות להשתכן בישראל, לקנות דירות והייתה לעזר גם לזוגות צעירים. היא נפטרה בשנת 1987 ונטמנה בבית העלמין סנהדריה בירושלים.

Leave a Reply

Your email address will not be published.