הרב אהרן יעקב שווי, חבר בית הדין של שכונת קראון הייטס, בברוקלין ניו יורק, הלך בסוף השבוע לעולמו לאחר שנדבק בנגיף קורונה – והוא בן 86.
המנוח ז”ל נולד בשנת תרצ”ד לאביו הרב מרדכי אליהו שווי ולאמו מרת בוניא. בעת שהיה בגיל 7 נפטר אביו ז”ל. בתקופת מלחמת העולם השניה, ברח יחד עם אמו לאוזבקיסטן והתגוררו בכפר קטן. בהמשך נשלח ללמוד בישיבת תומכי תמימים בסמרקאנד בתנאי עוני ודוחק. בישיבת תומכי תמימים המחתרתית בסמרקאנד החל לשקוד על לימודיו, ובכשרונותיו הצליח להשלים את חוק לימודיו, והפך לאחד מחשובי הבחורים.

מספרים כי כאשר נשלח על ידי אימו כילד לסמארקנד הבטיחה לו אימו שתבא לבקר. לאחר כשנה כשאימו הגיע לבקר מצאה את בנה ממתין בתחנת הרכבת. על שאלת אימו מנין ידעת שאני מגיע? ענה: הבטחת שתבואי, אז כל יום בשעה שהגיע הרכבת עמדתי כאן והמתנתי. סיפור זה מסופר בהתוועדויות על הדרך שעלינו לצפות לביאת המשיח.

בהיותו בסמארקנד זכה להסתופף בקרב גדולי החסידים ששהו שם בשנות המלחמה. בשנת תש”ו, יצא יחד עם כל תלמידי הישיבה את גבולות רוסיה והמשיך את לימודיו במחנה הפלטים בפוקינג. למד גם בישיבות תומכי תמימים בפריז בברינואה ובמונטריאול. לאחר המלחמה היגר עם אחיו ר’ ברוך שלום שוויי והרב אייזיק שוויי – לארצות הברית. בשנת תשי”ג למד בישיבת תומכי תמימים מונטריאול.

הותיר אחריו את ילדיו – מרת רבקה, ר’ יוסף יצחק שווי מאנגליה, מרת חנה טורק מארגנטינה, ר’ מרדכי אליהו מקראון הייטס, מרת נחמה דינה ראפפורט, מרת שטרנא שרה גינסבורג, מרת דבורה סרח ור’ שלום מרדכי מקראון הייטס.

פוסט שהעלה לרשת החברתית העיתונאי ושדר הרדיו מנדי ריזל, מיטיב לתאר את העוצמה האנושית שהיתה לרב שווי ואת הדאגה האמיתית שלו לכל אחד ואחד.

יהי זכרו ברוך.

Leave a Reply

Your email address will not be published.