שגריר ישראל בוששינגטון נפגש עם שגריר אוזבקיסטן ומספר שגרירים נוספים על מנת ליצור ברית חדשה וחזקה

שגריר ישראל בוושינגטון מיכאל (מייק) הרצוג נועד בשבוע שעבר עם שגריר טורקיה בעיר, חסן מוראט מרקן, ממקורביו של נשיא טורקיה ארדואן. המפגש התקיים כחלק מארוחת ערב של השגריר הישראלי עם ארבעה שגרירים של מדינות מוסלמיות במרכז אסיה, טורקיה, אזרבייג’ן, אוזבקיסטן וקזחסטן.

לישראל יש קשרים רשמיים עם מדינות אלה, אולם מטרת המפגש הייתה התנעת שיתופי פעולה נרחבים יותר, גם במישור הבילטרלי וגם במסגרת רב־מדינתית שתפעל בתיאום בנושאים שונים.

מי שיזם את הפגישה והשתתף בה הוא מלקולם הונליין, המשמש בין היתר סגן יושב ראש ביצועי של ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה”ב. הונליין, שמחזיק רשת קשרים ענפה בבירה האמריקנית, קיים מפגש מקדים לפני כמה שבועות עם חלק מהשגרירים והציע את רעיון הפעילות המתואמת עם ישראל.

אם תתקדם היוזמה, היא צפויה בשלב הראשון לעסוק בחיזוק תחומים רכים, כגון קשרי התרבות בין המדינות. כמו כן, השגרירים דנו בחיזוק הקהילות היהודיות ובהגברת המודעות להיסטוריה היהודית בכל ארבע המדינות המוסלמיות.

בהמשך כוונת הצדדים לקדם יחדיו אינטרסים משמעותיים יותר בתחומי סחר, אנרגיה, ואף ביטחון. המודל הוא גוש מדינות מזרח הים התיכון, הפועל זה כעשור בין ישראל, יוון וקפריסין, ולעיתים אף מצרים. גורם המעורה בפרטים אמר כי ההתחזקות של רוסיה ואיראן, ומה שנתפס כהיחלשות של ארה”ב, היו אחד המניעים של חמש המדינות להתקרב זו לזו. יצוין כי קידום הערוץ החדש נעשה במנותק מההתחממות הישירה בין ישראל לטורקיה, שנעשית באופן ישיר בין המדינות, ובעיקר בדרג נשיאי המדינות.

Leave a Reply

Your email address will not be published.