אל אחיי בני ובנות העדה הבוכרית ה’ עליהם יחיו. בפרוש עלינו השנה החדשה, שנת תשפ”א, הבאה עלינו לטובה, הנני לאחל לכם בשי, בשם רעייתי אולגה ובשם כל חברי נשיאות קונגרס יהודי בוכרה בישראל ובעולם כולו- ברכת שנה טובה ומתוקה. שנה של הגשמת משאלות ובריאות טובה. ובעיקר, שנראה נחת ואושר מהילדים ומהצאצאים שלנו, שזוהי המשאלה האמיתית של כל אחד ואחת מאיתנו.

השנה החולפת הייתה לא פשוטה לכולנו, לראשונה בחיינו אנו מתמודדים עם איום לא מוכר ומסוכן מאוד. מגפה עולמית שמאיימת לחרב בנייה של עשרות שנים. הנגיף שהחל כתופעה מקומית בארץ רחוקה, הפך במהרה לאיום אמיתי שאיתו מתמודד כל העולם. רבים מאיתנו הרגישו את הנזקים של המגפה בכיס. הכלכלה העולמית הצטמקה לממדים שלא הכרנו בעבר, והפרנסה הפכה לקשה יותר ויותר. חלקינו אף טעמו מנחת זרועו של הנגיף הרע הזה שהשחית עשרות רבות מבני העדה שנפטרו ל”ע בעקבות הדבקה. מכאן אני שולח תנחומים לכל המשפחות שאיבדו את יקיריהן בתקופה קשה זו. בין הנפטרים מהעדה, איבדנו גם אנשים חשובים שהובילו את העדה קדימה בתחומי התרבות והקהילה.

אך עם כל זאת, בשנה החולפת ניתן לומר בגאווה גדולה, כי הפעילות של הקונגרס על כל רבדיו, לא הצטמקה חלילה אלא ההיפך הוא הנכון- היא הורחבה והתפשטה עשרת מונים. כבר בעת החלה המגפה להתפשט, החלטנו להגדיל את סכום התמיכות לחג הפסח בשנה זו בעקבות המצב הכלכלי הקשה שנפל על משפחות רבות מהעדה. בהמשך- הבנו את חשיבות השמירה על הגחלת התרבותית שלנו, והשקענו משאבים רבים בהפקת אירועי תרבות ופולקלור במתכונת שידור חי ברשת האינטרנט. בשידורים אלו צפו מאות אלפי בוכרים מכל העולם שזכו לשעות של קורת רוח עד הבית. כמו כן, תרגמנו את השאיפה שלנו להתחבר לצעירי העדה דרך אתר האינטרנט בוכרים.קום המתחדש עם דף הפייסבק והפופלארי שלו שמושך אליו עניין מהקהל הצעיר של העדה. כך, גם הגדלנו השנה את תקציב התמיכות בצעירי העדה הסטודנטים הזכאים לתמיכה מטעם ‘קרן דוד’. דווקא בתקופות שכאלו, אפשר לראות את האחדות ואהבת האחים השוררת בתוך העדה היקרה שלנו. תורמים רבים שניזוקו קשות בהכנסות שלהם בכל החודשים האחרונים, לא עצרו את ההשקעה שלהם בעדה, ואף הוסיפו עוד על תרומתם הרגילה. מתוך הבנה שדווקא עכשיו צריך לצופף שורות ולצאת בחזית אחידה נגד ההשפעות המזיקות של המגפה המשתוללת.

כאשר היו מגיעים אל הרבי הקודם מחב”ד- רבי יוסף יצחק מלובביץ’ זצ”ל עם בעיה בענייני פרנסה, הוא היא אומר: “הוסיפו תרומה, הגדילו את הסכום לצדקה ותראו הצלחה”. למי שהיה קשה בגידול הילדים היה הרבי אומר: “הוסיפו עוד ילד למפשחה והוא יביא את הברכה”.

סוד ההצלחה שהרבי לימד אותנו, הוא ההוספה הקשורה לאחדות ולחיבור ליהודי שני. כאשר תורמים ועושים זאת מתוך אהבה, כשמסייעים להביא עוד נשמה יהודית לעולם או לעזור ליהודי אחר בכל תחום שהוא, זוהי ההבטחה הגדולה ביותר שימלאו משאלות ליבנו לטובה ולברכה.

אני מאחל לכולנו בתוך שאר בני ישראל, שנה שבה יתמלאו כל משאלות ליבנו לטובה ולברכה. שנה שבה נרווה נחת מכל יוצאי חלצינו, שזו הברכה העיקרית והחשובה ביותר להורים ולמשפחה, והיא התמצית העיקרית והשאיפה התמידית של בני העדה הבוכרית.

תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה.

בברכת אחים.

לב לבייב

נשיא קןנגרס יהודי בוכרה העולמי.

Leave a Reply

Your email address will not be published.