חודשים ארוכים שהגבולות של מדינת ישראל סגורים בפני מי שאינם אזרחים. מי שבעיקר הושפעו מכך הם יהודים מהעולם שביקשו לבקר בישראל, בין אם לצורך לימודים או בכדי לחגוג עם משפחותיהם, וחלילה, אף לקבור יקיריהם. אך הודעה שיצאה אתמול מטעם רשות האוכלוסין וההגירה חושפת כי אט אט הקשיחות מתרככת, וישנן החרגות לסגירת הגבולות.

בין השאר נכתב בהודעה כי יתאפשר “הגעה לחתונה של אזרחים ישראלים, תושבי קבע או זרים, שמרכז חייהם בישראל כדין, תאושר לבן/בת הזוג הזר במקרה הצורך ולבני משפחה מקרבה ראשונה יחד עם בני/בנות זוגם וילדיהם (עד גיל שנה). בנוסף, תאושר כניסה לסבים ולסבתות של החתן והכלה”. יצויין שאת הבקשות יש להעביר לנציגות של ישראל במקום שהות המבקש: https://go.gov.il/consularservices.

עוד תתאפשר הגעה לבר או בת מצווה של אזרח ישראלי “תאושר לבני משפחה מדרגה ראשונה יחד עם בני/בנות זוגם וילדיהם (עד גיל שנה) וכן לסבים וסבתות”.

לסבים ולסבתות של נכדים שנולדו בישראל יתאפשר להגיע לארץ, “כחודש לפני תאריך הלידה המשוער ועד חודש לאחר תאריך הלידה”. עוד תתאפשר הגעה ללוויות לבני ובנות משפחה ממדרגה ראשונה ובני ובנות זוגם. בנוסף, תאפשר המדינה הגעה של הורים של חיילים בודדים לבקר אותם, כך גם בני ובנות זוגם ואף אחיהם ואחיותיהם.

יצויין שהמגיעים יחויבו בבידוד ובמספר הנחיות נוספות: “הבאים בשערי מדינת ישראל מחויבים בחתימה על טופס בידוד המכיל התחייבות להנחיית בידוד 14 יום ממועד הכניסה לארץ. זר היוצא את הארץ לפני תום הבידוד ללא אישור מיוחד עובר על חוקי מדינת ישראל וכניסתו הבאה לא תאושר”.

עוד מדגישים ברשות האוכלוסין וההגירה כי “לא תותר עלייה למטוס ללא קבלת אישור מקדים מרשות האוכלוסין וההגירה. כניסת זרים לישראל היא בכפוף להצגת ביטוח בריאות (כולל סעיף המכסה את מחלת הקורונה). במקרה בו אין התאמה בין נהלי רשות האוכלוסין לבין ההקלות המפורטות מעלה, ההחלטה הקובעת תהיה בהתאם לנהלי הרשות”.

“סוף סוף אני יכולה לבקר את הבן שלי” אומרת ל’, אמא של חייל בודד המשרת בצה”ל, אותו לא ראתה יותר מחצי שנה, “אנחנו גרים בארה”ב, ותכננו לבקר מספר פעמים, אך לצערנו הסגר מנע זאת”. בנוסף, בני זוג רבים שחיכו עם החתונה בכדי לאפשר ליקיריהם להגיע –החלו כעת לתכנן את היום המיוחד עבורם.

יהודים רבים ברחבי העולם הביעו בפני “מקור ראשון” בחודשים האחרונים את הקושי שלהם בחיים יהודיים מחוץ לישראל, כאשר לראשונה גבולות המדינה היהודית היו סגורים בפניהם, מאז הקמת מדינת ישראל בשנת 1948. כעת, יהודים רבים יוכלו להגיע לישראל, בכדי לחגוג עם משפחותיהם, ואף לקבור את יקיריהם, כל זאת בכפוף לבידוד ולהנחיות משרד הבריאות.

ח”כ מיכל קוטלר-וונש (כחול לבן) מסרה בתגובה כי: “בתור מי שעלתה בעצמה לארץ, חשוב לי שכל העולים ידעו שהם לא לבד תמיד ובעיקר בתקופה זו. יש להם כתובת בכנסת. שמחה על החלטת רשות האוכלוסין וההגירה להרחיב את הקריטריונים לאחר פנייתי אליהם, דרך וועדת העלייה והקליטה. לפני מספר ימים פנתה אליי עולה מקסימה בשם יהודית והציפה את הנושא. לאחר בדיקה מעמיקה גילינו שמדובר בעשרות מקרים ומיד התפניתי לטיפול בבעיה. מחויבת לקדם ולמצוא פתרונות לאתגרים איתם מתמודדים העולים ואזרחי ישראל שהתחדדו בעת הקורונה. בשעה טובה לכל העולים ברגע המשמח. מי שהשאירו הכל מאחור זקוקים גם הם ברגעים מסוימים למשפחה תומכת ועוטפת. מחויבת להמשיך להנגיש, לקדם ולהעלות נושאים חשובים עבור כלל העולים הותיקים והחדשים, לא לטובתם האישית אלא לטובת מדינת ישראל”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.