בראיון מיוחד לעיתון 'מנורה' מדבר יו"ר מפלגת 'תקווה חדשה' על העקרונות והערכים של הרשימה החדשה בראשותו, על התוכניות לעתיד במידה וייבחר לראשות הממשלה. סער משמיע ביקורת חריפה על ראש הממשלה נתניהו ש 'השאיר אחריו אדמה חרוכה'. ומה החלום שלו כבן למשפחת צופיוף הבוכרית?

עם כל הכבוד למגפה המלווה אותנו כמעט שנה, יום הבוחר במדינת ישראל מתקרב בצעדי ענק. הבחירות נותנת הזדמנות לאזרחי ישראל להשפיע על אופן ניהול המדינה והסוגיות הבוערות בה.  ביום שני השבוע, הציגו ראשי רשימת 'תקווה חדשה' גדעון סער וח"כ יפעת שאשא ביטון, את התכנית החינוכית שלהם. התכנית כוללת רפורמות שאותן תבצע על פי התכנית המעומדת לשרת החינוך בממשלה הבאה, ח"כ שאשא ביטון. הרפורמה הראשונה שהוצגה מבטיחה לעשות שינוי במעמד המורה. לפי התוכנית, "במסגרת העלאת איכות המורים הנכנסים להוראה באמצעות תנאי סף, נקדם רפורמה בשכר המורים המתחילים ורפורמה מקיפה בהכשרתם".

רפורמה נוספת עוסקת בגיל הרך. לפי התוכנית, "נעביר את מעונות היום והפעוטונים (בגילים 3-0) לאחריות משרד החינוך כדי להבטיח רצף חינוכי ופדגוגי בגיל הרך. נחזק את הפיקוח לצד קידום מערך הכשרה מקצועי למטפלות ושיפור תנאי העסקתן. בנוסף, נדאג לבנות מעונות יום נוספים".

הרפורמה נוספת מוגדרת "התלמיד במרכז". לפי התוכנית של סער ושאשא ביטון, "נפעל להעצמת החוסן הרגשי והחברתי של התלמידים, תוך הגדלת שעות הייעוץ ומתן מענה רגשי. כמו כן, נערוך רפורמות במערך הבגרויות, שיביאו לצמצום מספרן לחמש קבועות: אנגלית, מתמטיקה, מדעים, מקצוע הומני ושפה/לשון.

"בנוסף, נתמקד בתיקון ושיפור הרפורמה בחינוך המיוחד, על מנת להעניק לילדי החינוך המיוחד את המעטפת הנחוצה ואנשי הצוות המתאימים".

גדעון סער, שהקים את רשימת 'תקווה חדשה' ועומד בראשה. הכריז כי הוא מועמד הימין לראשות הממשלה והוא מקווה להקים את הממשלה הבאה בתקווה שהציבור ייתן בו את אמונו. לקראת הבחירות המתקרבות, שוחחנו עם הנציג הבוכרי הבולט והבכיר ביותר במערכת הבחירות לכנסת ה-24.

ימינה מהמרכז

  1. שלום מר סער, ראשית, אתם ימין- ימין מרכז- שמאל מרכז?

"אנחנו מגדירים את עצמינו כמפלגת מרכז ימין. כמו שהציבור מכיר אותי, אני איש ימין ממלכתי כל חיי. ברשימה שלנו  ישנם גם אנשים שאפשר להגדיר אותם יותר 'מרכז' כמו חברת הכנסת שאשא ביטון או ראש העיר אילת מאיר יצחק הלוי, אבל בסופו של דבר, אנחנו נמצאים ימינה מהמרכז ומאמינים בישראל חזקה ובמסורת שלנו. אנחנו מאמינים שצריך לעמוד חזק ובתוקף על הזכויות שלנו במדינה היהודית, מדינת ישראל".

  • בתור אחד שמגיע מחממת הפרקליטות והעיתונאות, שנתפסים בעיני הציבור כמעוזים של השמאל, אתה חושב שיש היכן לשנות את המערכת?

"קודם כל, בוודאי שכן. כל חיי אני נאבק בנושא הזה וגם חוקקתי הרבה חוקים לשינוים במערכת המשפט בישראל. גם בבחירות האלו, יצאנו עם תכנית מסודרת לרפורמה במערכת המשפט, מי שלא יצא בשום תכנית כזו ולא עשה שינויים במערכת הזו ב-15 שנים שהוא בשלטון, זה בנימין נתניהו . העובדה שהתמחיתי בפרקליטות לפני למעלה מ-25 שנה היא נכונה, גם שר המשפטים הנוכחי, אמיר אוחנה התמחה בפרקליטות, זה חלק ממסלול מקצועי שעשיתי ואני לא מתבייש בו כלל. יש לי תפיסה עצמאית חזקה לגבי איך צריכה להיראות מערכת המשפט קימתי אותה מהכנסת הראשונה בה אני חבר, אז חוקקתי את חוק 'הגנה מן הצדק' ודחפתי לביצוע שינויים בהליך בחירת השופטים. מי ששמר על מערכת המשפט ללא זה שינויים במשך שנים רבות, הוא נתניהו".

'נתניהו התחייב לממשל טראמפ שבשנים הקרובות ישראל לא תחיל את הריבונות באזורים הללו. כמובן שכראש ממשלה בעזרת השם, אני אכבד התחייבויות שנתן נתניהו לממשל האמריקאי'

  • אתה בעד החלת הריבונות?

"קודם כל אני תמיד הייתי בעד החלת ריבונות ישראלית על ההתיישבות היהודית ביו"ש ובקעת הירדן, וזו גם דעתי היום . זה צריך להיות יעד מרכזי של המדינה , כי חיים שם כחצי מיליון נפש, אזרחים ואזרחיות של המדינה, שצריכים לחיות תחת החוק הישראלי . יחד עם זאת, בהקשר של הסכמים האחרונים שנחתמו עם איחוד האמירויות,  נתניהו התחייב לממשל טראמפ שבשנים הקרובות ישראל לא תחיל את הריבונות באזורים הללו. כמובן שכראש ממשלה בעזרת השם, אני אכבד התחייבויות שנתן נתניהו לממשל האמריקאי, אבל נעשה על שביכולתנו לחזק את ההתיישבות ונשמור את היעד הזה כיעד מרכזי".

'"אזרחי ישראל יודעים שנתניהו נכשל כישלון חרוץ בניהול משבר הקורונה, והוא משאיר אחריו אדמה חרוכה מבחינה חברתית וכלכלית'

מה דעתך על השבחים שנתנן נתניהו לעצמו על ניהול המגפה באולפן חדשות 12?

"אזרחי ישראל יודעים שנתניהו נכשל כישלון חרוץ בניהול משבר הקורונה, והוא משאיר אחריו אדמה חרוכה מבחינה חברתית וכלכלית.  הוא נכשל בהגנה על הפרנסה, בניהול מערכת החינוך ובאכיפה, כמו כן, הוא השאיר פרצה ענקית בנתב"ג שדרכה נכנסו לארץ כל המוטציות שמהם אנו סובלים בימים אלו. ייקחו הרבה מאוד שנים לתקן את מה שקרה בשנה האחרונות, לכן, בישראל דרוש שינוי משמעותי כדי שתקום כאן ממשלה שרואה את האזרחים ורואה את תפקידה לשרת אותם, ולא שהאזרחים נועדו  חלילה לשרת את השלטון. יש צורך לתקן את השבר הכלכלי והחברתי הגדול שנוצר כאן במהירות האפשרית ולהחזיר את הספינה למים רגועים ככל הניתן".

כידוע, אתה בן למשפחת צופיוף המפורסמת. ספר קצת על אבותיך שקבורים בהר הזיתים ולאחרונה נמצא מקום קבורתם.

 "אכן, אני בן למשפחת צופיוף שעלתה לארץ לפני למעלה ממאה שנה.  גם אלו מבני המשפחה שלא עלו לארץ ונשארו בסמרקנד, הצוואה של רבים מהם  היתה להיקבר בהר הזיתים בירושלים,  שם קבורים רבים מבני משפחתי.  יש שטח לא קטן במורדות ההר, בו קבורים רבים מבני העדה הבוכרית, שבתקופת השלטון הירדני, הם חוללו ונפגעו.  בשנים האחרונות נעשה מאמץ גדול לאתר את הקברים הללו ואת הסבים והסבתות שלנו שנטמנו שם. יחד עם הצלבות על פי הספרים של חברה קדישא, ועם עזרה של קונגרס יהודי בוכרה, ברוך השם מצאנו במורדות הר הזיתים את הקברים. זה בעיני דבר גדול שמבטא את המחויבות של המשפחה ושל כלל הקהילה לארץ ישראל. הם היו יהודים מאמינים בשיבת ציון בכל ליבם, עוד לפני שקמה התנועה הציונית. זה מסמל את מה שהחזיק את העם כל הדורות האמונה שאנו עתידים לחזור לכאן ולהקים כאן מדינה יהודית. אני פועל בזירה הפוליטית על פי ההתוויה הזו שקיבלתי במסורת מאת אבותי ואבות אבותיי".

#' אני מבקש את התמיכה מבני הקהילה, על יסוד הפעילות שלי למען עם ישראל, על יסוד הדרך שלי שאני מאמין שרבים מבני הקהילה מזדהים איתה . כי בסך הכל הנאמנות לארץ ישראל והאהבה למורשת ולמסורת היא משותפת לכל אחינו בני הקהילה'.

עד כמה אתה בונה על הקול הבוכרי?

"אני מבקש מאחי יוצאי בוכרה את התמיכה, ואני מבקש אותה גם מכל עם ישראל. אני באתי מבית שבו האמא הגיע  מתוך הקהילה הבוכרית וממשפחה מוכרת שהייתה חלק משכונת הבוכרים חלק גדול בהקמתה של השכונה ובהקמתם של בית כנסת ותלמודי תורה בשכונה.  אני מבקש את התמיכה מבני הקהילה, על יסוד הפעילות שלי למען עם ישראל, על יסוד הדרך שלי שאני מאמין שרבים מבני הקהילה מזדהים איתה . כי בסך הכל הנאמנות לארץ ישראל והאהבה למורשת ולמסורת היא משותפת לכל אחינו בני הקהילה".

נציגי ציבור ברשויות המקומיות מהציבור הבוכרי חברו אליך, אבל ישנה טענה שלא הוצע להם מקום ריאלי ברשימה. מדוע?

"ראשית, אני בוכרי ואני עומד בראש הרשימה.  אכן, יש לי תומכים בולטים מהעדה הבוכרית בזירה המוניציפאלית, הם הולכים איתי ותומכים בי. בסך הכל, בכל מה שנוגע לקהילה, ובכל הפעילות של הקונגרס היית פעיל וסייעתי ככל שיכולתי. יש לי חלום להקים במדינת ישראל בית לקהילה הבוכרית עם מוזיאון שיציג את העלייה של יהודי בכורה, את המורשת וההיסטוריה של יהדות בוכרה וגם את המאפיינים התרבותיים והמסורתיים של העדה. כי בסופו של דבר זה חלק מהמורשת שלנו וחשוב לנו להעביר אותה הלאה לדורות הבאים ולשמר אותה".  

Leave a Reply

Your email address will not be published.