#הפופולאריות של משחק השחמט עולה בשבועות האחרונים בעקבות סדרה חדשה. אהרון אשרוב, שחקן שחמט מקצועי זכה בשבוע שעבר בטורניר יוקרתי ומספר על לוח השחמט שמלווה אותו מגיל הילדות בטשקנט

במדינת ישראל, שחמט אף פעם לא נחשב לענף נחשק ונוצץ במיוחד ובטח שלא אופנתי, אך לאחרונה בזכות הסדרה ‘גמביט המלכה’- ‘משחק המלכים’ שהיה עד כה סוג של ענף השמור למחוננים או לז’אנר מאוד ספציפי ומצומצם של אנשים, הצליח להפוך ללהיט המדבר אל כולם ואפילו אל ליבם של הצעירים.

הסדרה, שהפכה לאחת הסדרות הכי נצפות כרגע בנטפליקס, הצליחה לגרום ללא מעט עניין סביב השחמט והכי חשוב לשבור את המיתוס אולי הכי גדול כלפי סוג האנשים שמשחקים בו. העלילה מתמקדת בילדה צעירה הגדלה בבית יתומים, המגלה את רזי משחק השחמט ומאמצת את המשחק לחייה. במהלך הדרך היא מנצחת בטורנירים נחשבים ומתקדמת במעלה הדרגות עד אשר היא מגיעה למשחק החשוב מכולם עם אלוף העולם הרוסי. .

כמעט כמו בסדרה הפופולראית, אהרון אשרוב מכיר את לוח השחמט עוד מילדותו בטשקנט.  אשרוב, בן 48 גר כיום בתל אביב ומשחק בליגה הישראלית לשחמט מאז שעלה לארץ לפני 30  שנים. כמו כן, הוא מדריך שחמט בבתי ספר ומתנסים.

אשרוב, נולד בטשקנט וכבר מאז היה בן 10 הוא החל להתעניין בלוח השחור לבן. הוא למד את כללי משחק מאביו שלימד אותו את כל חוקי הבסיס. לאחר מכן, הוא השתתף בחוגים מקומיים בעיר והתקדם בידיעת המשחק, וכבר כאשר היה נער בן 14 הוא ניצח את אלוף אוזבקיסטן לאוניד מסלוב במשחק סימולטני כאשר מתוך 20 לוחות מולן שיחק מסלוב, הוא הפסיד רק לאשרוב.

בשנת 1990 עלה אשרוב לארץ ומיד לאחר השירות הצבאי הוא החל לשחק בליגה הישראלית לשחמט, שם הוא נמצא עד היום. כיום הוא מייצג את הקבוצה המרכזית בישראל למשחקי שחמט ‘צ’רניאק-הדר’. בימים כתיקונם, אשרוב נסע להתחרות בחו”ל כאשר רוב התחרויות אליהם נסע היו באוזבקיסטן, המקום בו נולד וגדל.

המשחק בו זכה אשרוב בגביע, התחיל לפני חודשיים וחצי והסתיים ממש לא מזמן. “בגלל תקופת הקורונה, ליגת השחמט הישראלית נפתחה ונסגרה לסירוגין. זו הייתה תחרות פנימית של שחקני הליגה בקבוצה שלנו. כלומר, כל שחקני השחמט הישראלים שמתחרים בתחרות שחמט המקומית. זו הייתה אליפות אישית של שחקני הליגה בה אני משחק ‘צ’רניאק הדר’, ושם לקחתי את המקום הראשון לאחר סיום כל המשחקים.

בעבר, אשרוב זכה באליפות תל אביב בשחמט ובעוד תחרויות שחמט ארציות שונות. לאשרוב יש גם מה לומר על הסדרה הפופולארית “לא ראיתי את הסדרה עד הסוף אבל ראיתי כמה פרקים ממנה. ושמחתי לראות ששחמט מקבל פופולאריות מחדש. אמני זוכר מהילדות שלי באוזבקיסטן ששחמט היה משחק מאוד פופולארי היו משחקים אותו בכל מקום שהיית הולך אליו”.

יש לו גם מסר לצעירים שחוששים מלגשת למשחק המופלא הזה “אני רוצה להעביר מסר לדור הצעיר  זה לא חשוב אם תהיו אלופים או לא, עצם העובדה שאתה לומד את משחק השחמט, אתה זוכה בכלי עבודה לחיים שיעזור לך להתמודד עם אתגרי החיים. יש במשחק הזה כל הזמן חישובים וכבישת יעדים”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.