מאת: אברהם דז’ורייב, סגן ראש עיריית רמלה.

מדינת ישראל נמצאת באחת מתקופותיה המאתגרות ביותר, משבר הקורונה, המשבר הכלכלי, ממשלה שהוקמה ומתפקדת כממשלת אין ברירה פריטטית ואמון הציבור שהולך ופוחת לנוכח הקשיים וההשלכות איתם כולנו מתמודדים על רקע כל אלה. 

אנחנו בהחלט באחת מתקופות ההיסטוריות הנדירות שישפיעו רבות על עתידנו ועל עתיד ילדינו ונכדינו. התקופה הזאת יכולה להיות עבורנו הזדמנות  לחיבור וסולידריות והיא יכולה להביא עלינו אסון גדול ומתמשך.

אתגרי היום יום, הפגיעה בפרנסה ואי הוודאות גורמים לחלק גדול מהציבור לתסכול וזעם מובנים, אותם, רבים מאזרחי המדינה בוחרים לנתב ולהביע בהפגנות רחוב ומחאות לגיטימיות ברשתות החברתית.

לצערי, במציאות של היום קיימת מערבולת של ציפיות, אכזבות, צרכים, אילוצים ואינטרסים ובתוך גל המחאות וההפגנות הלגיטימיים אנחנו נתקלים בהתנהגות יזומה, מזעזעת ופרועה של אנרכיסטים נטולי רסן הפועלים משנאה עיוורת ומנצלים את ההפגנות להגברת הקרע והמשבר בעם תוך הסתה פרועה כלפי ראש הממשלה וקידום סדר יום פוליטי המוכוון להחלשת השלטון והפלתו בכל מחיר .

אנחנו נמצאים בסיטואציה נדירה בה אינטרסים  רבים מתנגשים חזק זה בזה,  הזכות לחופש הביטוי מתנגשת עם אינטרסים חברתיים כמו  בריאות הציבור ושמירה על סדר ציבורי אך מעל כולם יש לנו את החיים עצמם, חיי אדם שהם מעל כל זכות, אינטרס וערך חברתי. רק  המחשבה על ההדבקה והפצת הנגיף במהלך ההשתתפות בהפגנה ואחריה  גורמת לרבים מאזרחי מדינה וגם לי לדאגה רבה לחיי רבים מאזרחנו , ההסתה הפרועה כלפי ראש הממשלה שמסכנת את חייו מזעזעת אותי ורבים מאזרחי המדינה .

כל זכות ,חשובה ככל שתהיה היא אינה מוחלטת , כשזכות לחופש הביטוי והפגנה מתנגשת עם סיכון המוני של חיי אדם ופגיעה אפשרית בראש הממשלה – לדעתי, אין מקום לאשר הפגנות , מחיר חיי אדם מעל כל זכות! על מנת למזער נזקים אפשר ורצוי להביע מחאה ואכזבה ברשתות החברתיות שכבר הוכיחו את כוחן ובהחלט נותנות במה מצוינת למימוש הזכויות החשובות כמו חופש הביטוי וההפגנה.

חשוב לזכור, אף מדינה בעולם לא נערכה למשבר ומצב חירום מהסוג הזה, אין למדינה תוכניות מגירה, המדינה נכנסה למשבר עם מציאות כלכלית טובה ומציאות פוליטית רעה מאוד, הפתרונות ניתנים תוך כדי תנועה ובמרוץ נגד הזמן, יש גם טעויות – זה לא הזמן לחפש אשמים, חשוב להשמיע ולבקר  ,מותר להפגין ולהעביר מסר בדרך מכובדת, כן לחופש הביטוי , כן לחופש ההפגנה, לא לסיכון בריאות הציבור ופגיעה בחיי אדם!

עם כל האתגרים שפירטתי בשורות קודמות לא התייחסתי לאתגרי הביטחון הלאומי שממש לא נעלמו מאזורינו, ככל שנפגין חולשה שלטונית ,אנרכיה וחוסר משילות כלפי חוץ יש בהחלט רבים מבין אויבנו שינסו לאתגר אותנו .

המציאות היא בהחלט מורכבת ומאתגרת ויש בה גם מקום לביקורת ולחופש הביטוי, אך לא בכל מחיר!  התקופה בה אנו נמצאים, ימי בין המצרים, נותנת לנו הזדמנות מצוינת להיזכר וללמוד  שוב ממעשה קמצא ובר-קמצא  ומעשה של ר’ זכריה בן אבקולס  המזכירים לנו היטב את המחירים הכבדים ששילמנו על שנאת חינם וצדקנות יתר.

זה הזמן להמשיך ולהגביר את הערבות ההדדית , להשתדל להיות שם אחד בשביל השני, להתלכד סביב המנהיגים שלנו ולתת להם את הגיבוי לפעול כמה שפחות “תחת אש”, הם מתמודדים עם מציאות מורכבת ומאתגרת ביותר.

Leave a Reply

Your email address will not be published.