שגרירת ישראל באוזבקיסטן, הגברת זהבית בל הלל הגישה לנשיא טג’יקיסטן כתב אמנה, והפכה באופן רשמי לשגרירת ישראל במדינה

היחסים שבין מדינת ישראל לבין רפובליקת טג’יקיסטן החלו בשנת 1992 עם עצמאותה של טג’יקיסטן, על אף התנגדות של חלק מהעם, שתמך בפלסטינים ובאיראנים. טג’יקיסטן היא מדינה מוסלמית שנמצאת ביחסים הדוקים – כלכליים, חברתיים ותרבותיים עם איראן; המדינה תמכה בתוכנית הגרעין האיראנית, התנגדה לסנקציות הבינלאומיות על איראן, ועמדה לצד הפלסטינים במאבקיהם נגד ישראל באו”ם. למרות זאת, ישראל מנסה לפתח את יחסיה עם טג’יקיסטן, כדי למנוע בריתות נגדה באזור מרכז אסיה.

היחסים הפוליטיים שבין שתי המדינות הם נכון להיום יחסים מתחממים, עקב תמיכתה של טג’יקיסטן באיראן וברשות הפלסטינית. טג’יקיסטן מטיפה לישראל שהיא צריכה לקבל את תמיכתה באיראן וברשות הפלסטינית באו”ם ובארגון הוועידה האסלאמית. היחסים של ישראל עם שתי מדינות אלו גורמים להתרסה בישראל מצד טג’יקיסטן ואי-השקעה ביחסים עם ישראל. שיתופי הפעולה בין ישראל לבין טג’יקיסטן הם בעיקר בתחומי החקלאות ופיתוח הכפר – 70 אחוזים מהטג’יקים מתגוררים באזורים כפריים. בטג’יקיסטן, החקלאות מהווה כ-23 אחוזים מסך התוצר המקומי הגולמי, ו-75 אחוזים מכלל התעסוקה. עם זאת, מעט מאד קרקע בטג’יקיסטן היא קרקע חקלאית, עקב כך שהמדינה הררית.

הגב’ זהבית בן הלל, שגרירת ישראל לאוזבקיסטן, הגישה לפני כשבועיים את כתב האמנה שלה לנשיא הטג’יקי ובכך הפכה לשגרירה רשמית של מדינת ישראל במדינה המוסלמית. זאת בנוסף לתפקידה כשגרירה באוזבקיסטן, תפקיד אותו היא ממלאת בשנים האחרונות בהצלחה רבה.

Leave a Reply

Your email address will not be published.