יוצאי ‘יהדות אסיה’ ובתוכם בני העדה הבוכרית זכאים לדרכון האירופאי הנחשק

מאת: אליעזר גליבוב

יותר ויותר ישראלים מוצאים לאחרונה את זיקתם לצאצאי יהודי גירוש ספרד ובכך זוכים לקבל דרכון ואזרחות פורטוגלית. לאחרונה ולהפתעת רבים, גם יהודים שעלו ממדינות מרכז אסיה הצליחו להוכיח את הקשר ליהדות ספרד ולקבל את הדרכון האירופאי.

על פי משרדי עורכי דין שמתמחים בנושא, קיימים שלושה סוגי זכאות בקרב יהדות המזרח: יהדות צפון אפריקה, יהדות ארצות האימפריה העות’מאנית לשעבר ולהפתעת רבים גם יהדות אסיה ובניהם אוזבקיסטאן.

‘יהדות אסיה’ משתייכת לקבוצת הזכאים השלישית והוכחת הקשר מורכבת מעט יותר ביחס לשתי הקטגוריות הראשונות. מדובר על יהודים מאיראן, עיראק, אוזבקיסטאן, הודו, תימן ועוד.
בקרב קהילות אלה קיים מוצא ספרדי ובכדי להוכיח את הקשר תידרשו להיעזר בשירותיו של גנאלוג (חוקר שורשים) שמתמחה בגילוי עקבותיהם של מגורשי ספרד וצאצאיהם.

מספר משרדי עורכי דין בישראל כבר הצליחו לגלות קשרים ספרדיים רבים בקרב יהדות המזרח/אסיה עם הסבר מעמיק מבחינה היסטורית.

במאות ה-15 וה-16 מילאו יהודי ספרד את חופי הודו שהייתה עד אז המדינה העשירה בתבל. שם עסקו במסחר של אבנים יקרות, כותנה, תבלינים, משי ועוד. יחד איתם הגיעו במשך הזמן רבנים ספרדיים למחוזות אסייתיים מרוחקים כדוגמת אוזבקיסטן (בוכרה, טשקנט), איראן (למשל לאי הורמוז ולעיר ברזן), עיראק (בגדד) ועוד. בשל כך, נוצרה התמזגות בין הספרדים לקהילה היהודית המקומית ובין היתר גם עם הקהילה הבוכרית באוזבקיסטאן.

ניקח לדוגמא את משפחת מוסיוף המפורסמת שהגיעה לארץ ישראל מאזור אוזבקיסטן. ניתן להיווכח כי הסבתא הגדולה במשפחה העונה לשם אסתר גאונוף, הייתה צאצאית של רבי יוסף ממן המרוקאי. הרב ממן מוכר כמי שהאדיר לימוד תורה והקים מוסדות תורניים בבוכרה בסוף המאה ה-18. בנוסף, במשפחה ישנו קשר ספרדי נוסף מצד הסבא הגדול – שלמה מוסיוף – המגיע עד קורדובה שבספרד. קשר זה הוא רק אחד מדוגמאות רבות אשר הגנאלוגים עוזרים לגלות.

עורך הדין מיכאל דקר מציין כי בשונה מבעבר, כיום אפשר לדעת בוודאות אילו יהודים זכאים לדרכון פורטוגלי ואילו לא. “מדובר במספר לא מבוטל של ישראלים אשר מכירים לראשונה את מוצאם הספרדי ויחד עם זאת מקבלים דרכון פורטוגלי על בסיס יומיומי. אולם, אנו נתקלים במספר גדול של יהודים מארצות המזרח אשר כלל לא מודעים כי הם זכאים באופן בלעדי”.

בניגוד לקבוצת הזכאים השלישית בה נמצאת אוזבקיסטן, יהודי צפון אפריקה לא יצטרכו בחוקר שורשים על מנת להוכיח את זיקתם ליהדות ספרד. בזכות הצגת מסמך פשוט לקהילה היהודית בפורטוגל, ניתן להראות כי אבותיהם עלו ארצה מאחת ממדינות צפון אפריקה, בה התיישבו מאות אלפי יהודים לאחר גירוש ספרד בשנת 1492, ובניהם: במרוקו, אלג’יריה, תוניסיה, מצרים ולוב. 

קבוצת הזכאים השנייה מייצגת קשר ישיר למגורשי ספרד, ולפיכך זכאית באופן כמעט בלעדי לקבלת הדרכון – ממש כמו הקבוצה הראשונה, מדינות כמו טורקיה, סוריה, לבנון, יוון וכל מדינות הבלקן.

Leave a Reply

Your email address will not be published.