בעקבות החלטת הממשלה, היום (ראשון) ובמהלך ימי השבוע הבאים, צפויים לחזור כ-960 אלף תלמידים למערכת החינוך. מדובר ב-493,933 תלמידי כיתות א-ג’, ועוד 200 אלף תלמידי י”א-י”ב. בגזרת החינוך המיוחד צפויים לחזור עוד 80 אלף תלמידי החינוך המיוחד שיצטרפו ל-60 אלף שכבר לומדים ול-127 אלף תלמידי חינוך חרדי בכיתות ז’-י”ב.  

החזרה מלווה בהוראות והנחיות רבות למורים, לתלמידים ולהורים. על ההורים והתלמידים לוודא שהם מודעים להנחיות משרד החינוך והבריאות ללימודים בבתי הספר. התלמידים נדרשים להגיע עם מסיכות לבתי הספר ולעטות אותן בהפסקות. על כל תלמיד להצטייד באלוכג’ל. החזרה ללימודים איננה חובה והורים שאינם רוצים שילדיהם ילמדו בבתי הספר יכולים להישאר בבית ולהמשיך את הלמידה מרחוק.

בקרב רשויות רבות הוטחה ביקורת קשה בממשלה על דרך קבלת ההחלטות והנחיות משרד הבריאות והחינוך להיערכות בתי הספר ומוסדות החינוך לקליטת התלמידים. ביקורת הושמעה על ההחלטה להחזיר את תלמידי כיתות י”א-י”ב לבתי הספר – החלטה שרוב הרשויות לא היו מוכנות אליה.

גם ברשויות המקומיות של חדרה, נהריה, כרמיאל, מצפה רמון, קרית מלאכי, קרית גת, צפת, בני ברק, רמת גן ורמת השרון הוחלט בשלב זה לא לחזור ללימודים.

בחזרה לבי”ס עם מסיכות מיגון

הרשויות המקומיות נערכו בשבוע שעבר לפתיחת גני הילדים וכיתות א’-ג’, כפי שהסתמן במתווה המקורי. ואולם, החלטת השרים ברגע האחרון לדחות את פתיחת הגנים ולהשיב ללימודים את תלמידי י”א-י”ב במקום, גרמה להתקוממות בקרב רשויות רבות. חוסר ודאות השתרר מאז שלשום והודעות סותרות מטעם השרים, הממשלה ומשרד החינוך הובילו את מערכות החינוך ברשויות למצב בלתי אפשרי. לפיכך, החזרה תותאם להיערכות של כל בית ספר ורשות, והלימודים, כאמור, לא מוגדרים כחובה.

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, אמר ביום שישי כי לאור ההנחיות המבולבלות וחוסר המוכנות של בית הספר אין בכוונתו לפתוח את מוסדות החינוך בעירו. “לא ניתן לפתוח גנים וכיתות א-ג ביום ראשון על סמך הנחיות הניתנות ביום ששי. מתוך אחריות לשלומם ובריאותם של הילדים ושל הצוותים החינוכיים, לא נוכל לפתוח את מוסדות החינוך אלא לאחר שנלמד, נבין וניערך על פי ההנחיות שיינתנו בהמשך. הגנים ובתי הספר נקיים, הצוותים ממתינים בהתרגשות אבל אנחנו לא נשחק לפי כללים של אנשים שלא לוקחים אחריות. במהלך כל משבר הקורונה פעלנו על פי כל ההנחיות וגם בימים האחרונים נערכה מערכת החינוך בעיר תל אביב-יפו להיפתח בשבוע הבא. ואולם שינויים בהנחיות, בכללים ובתנאים שהגיעו וממשיכים להגיע טורפים את הקלפים ודורשים מאיתנו להיערך מחדש. אני מאמין שחשוב ביותר לייצר מסגרות לילדים שיאפשרו להחזיר את המשק לפעילות מלאה – אבל המתווה המוצע אינו פתרון למשק, אינו פתרון למערכת החינוך, ובעיקר אינו מבטיח את שלומם ובריאותם של הילדים”.

מנגד, בארגון הנהגת ההורים ברכו על החלטת הממשלה להחזיר את התלמידים לבתי הספר. “הנהגת ההורים הארצית מבקשת להודות לממשלת ישראל על כך שנענתה לקריאתנו להחזיר ללימודים את תלמידי כיתות י״א וי״ב הניגשים לבחינות הבגרות. זאת על מנת שיוכלו להתכונן כראוי בזמן הקצר שנותר לקראת הבחינות שישפיעו על עתידם. יחד עם זאת, מחובתנו להתריע כי גני הילדים אינם ערוכים כנדרש לחידוש הלימודים וכל עוד לא נמצא פיתרון לסוגיית ההסעות, הדבר יקשה מאוד על ההורים לשלוח את ילדיהם בראש שקט. כמו כן, אנו מצפים ממשרד החינוך לוודא שכלל צוותי החינוך יבינו את ההנחיות וכי המשרד יפקח על יישום ההנחיות בפועל”.

ראשון בספטמבר מוקדם

שר החינוך הרב רפי פרץ אמר בעקבות ההחלטה כי “מערכת החינוך הייתה ערוכה לפתיחה ביום ראשון בהתאם למתווה שאושר בוועדת השרים. אני שמח שוועדת השרים אישרה היום את פתיחתם של כיתות א-ג, הרחבת החינוך המיוחד, וכן את חזרתם של תלמידי יא’-יב – יש בכך בשורה משמעותית מאוד לתלמידים, למורים ולמדינה כולה. לגבי גני הילדים, ההחלטה הייתה לדחות את הפתיחה בשבוע. אנחנו נמשיך לקיים בשבוע הקרוב דיונים קדחתניים עם משרד הבריאות על מנת לפתוח בצורה המיטבית, אנחנו מבינים את המשמעות הקריטית של הנחיות הבריאות ולכן נמשיך לפעול במלוא המרץ כדי לעמוד בהן”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.