בן הזוג מוציא אותך מדעתך הילדים איבדו את זה ומותירים אותך מיואשת וחסרת אונים הבוס בעבודה ממש הגזים.. יש לך קלף ג’וקר. היו מתונים בדין ידעת שיש לך “קלף ג’וקר”, שאת יכולה לשלוף כמעט בכל מצב, ודי בטוח שהוא יעזור להפוך את המצב לטוב יותר במקום לגרוע יותר? לג’וקר הזה אני קוראת “השהיית תגובה”.

הילד ענה בצורה חצופה וקשה לך להחליט איך להגיב? במקום לצעוק בחזרה או לשלוף תגובה כלשהי מהמותן, תשהי את התגובה.בן הזוג לא היה פנוי למשהו שהיית זקוקה ממנו? תשהי את התגובה.את כועסת, עצבנית, עייפה, מרגישה חוסר אונים? חכי רגע עם להוציא את התחושות האלה על אחרים. תשהי את התגובה שלך.לעיתים אנחנו מתקשות לווסת את הרגשות שלנו.אני פוגשת את האנשים בקליניקה וסביבי ורואה כמה המצב השפיע על כולנו.כשסערה כל כך גדולה מתחוללת בחוץ יש סערה גם בפנים.

אנחנו במלחמה ובמלחמה כמו במלחמה דברים מתפוצצים הרבה יותר מהר וואנחנו ממהרות להגיב.בכלל מצבים חיצוניים כמו רעש, בלגן ועומס או מצבים פנימיים כמו רעב, עייפות ותחושת מוצפות יכולים להביא אותנו אל הקצה, ולהוציא מאתנו תגובה שאולי אחר כך נצטער או נתחרט עליה.נכון בני הזוג באמת מוציאים אותנו מדעתנוהילדים לעיתים מותירים אותנו פעורי פה וחסרי אוניםהבוס בעבודה באמת הגזיםויש לי את כל הסיבות לשלוף ציפורניים ולהתקיף.המשנה בפרקי אבות מלמדת אותנו :”הוו מתונים בדין”איך נעשה את זה:

טיפ ראשון: השהיית תגובה. השהיית תגובה היא סוג של ג’וקר. השהיית התגובה אומרת שלא חייבים להגיב באופן מיידי לכל סיטואציה. במיוחד לא כדאי להגיב באופן מיידי לסיטואציות שהן מאוד מעוררות רגשית באופן שלילי. כלומר, אם עולה בך תחושה חזקה של כעס, עלבון, או כל תחושה אחרת, זה בדרך כלל סימן שכדאי להשהות תגובה. במצבי לחץ המוח שלנו נכנס למצב הישרדותי: fight/flight, הילחם או ברח. החלק השקול וההגיוני של המוח נהייה פחות פעיל, כי זה לא הזמן לחישובים מסובכים, אלא מצב בו אני צריך לשמור על חיי. אבל החיים במאה ה 21 נראים מעט אחרת. כל עוד זה לא מצב מסכן חיים אמיתי, אין סיבה אמתית להיכנס לתגובה הישרדותית של הילחם או ברח. מצב לחץ שנגרם מילד מעצבן או מבן זוג לא פנוי הוא לא מצב של חיים או מוות. הבעיה שהמוח שלנו מפרש זאת כמצב כזה, ואז הוא לא פנוי באותו רגע לקבל החלטה מושכלת. כשאנחנו בוחרים להשהות את התגובה שלנו, אנחנו מאפשרים הזדמנות למוח לצאת מהמצב ההישרדותי ולחזור למצב שקול והגיוני. במצב זה אנחנו מסוגלים לקבל פרספקטיבה יותר רחבה לסיטואציה. אולי הילד התחצף כי משהו הטריד אותו מאוד. אולי בן הזוג לא היה פנוי אליי כי הוא התמודד עם משבר בעבודה.השהיית התגובה מאפשרת לנתח את המצב בצורה יותר רציונלית, ולהגיע להחלטה שקולה ורגועה: מה הדרך הכי נכונה להגיב למה שקרה כרגע? אני חושבת שזה אחלה קלף שיהיה בחפיסת הקלפים שלך!השאלה איך אפשר להשהות את התגובה כשאני כל כך נסערת??

טיפ 2: תתנהג כמו מלך בחסידות מובא מלך ראשי תיבות מוח שליט על הלב[רגשות] ועל הכליות [תגובות]משפט המפתח של מייסד חסידות חב”ד הוא: “מוח שליט על הלב”. לאמור: כשאנו מתבוננים בנפשנו, אנו מוצאים בליל של כוחות, נטיות, רגשות ורצונות שמנסים להכתיב את מחשבותינו, דיבורינו ומעשינו. אך מיהו בעל-הבית על כל ה’חגיגה’ הזאת? מיהו הכוח ששולט ומכוון את כל הכוחות האחרים? אומר רבי שניאור-זלמן (בשם הזוהר): המוח! למוח יש כוח לא רק לשלוט על הלב ולקבוע איזה רגשות ורצונות ייושמו בחיים ואיזה יידחו ויודחקו, אלא יש לו הכוח גם ליצור רגשות ורצונות מסוימים ולבטל לחלוטין רגשות ורצונות אחרים. לדוגמא: אדם רוצה מאוד-מאוד לעשן סיגריה. המוח יכול ראשית-כל למנוע את האדם מלמלא את רצונו – למרות תאוותו העזה. אך הוא יכול גם לבטל לחלוטין את תאוות-העישון ואף להפכה לסלידה מפני סיגריה. וזאת על-ידי התבוננות מתאימה. כי למוח יש כוח לשליטה מוחלטת על הלב ההפך מראשי תיבות מלך הוא כלום כשאני מאפשרת לכליות = תגובות להגיע לפני הרגשות=לב ולפני שהפעלתי את החשיבה ,ההשלכות והמחירים=מוח. בקיצור הכל בראש .כמנהיגת הבית וכמובילה אותו צריכה להתחיל בלהנהיג את עצמך!!עצירה לשם התבוננות וחשיבה להבין לעומק את הסיטואציה לנסות להבין את נקודת המבט של הזולת ממילא זה יחולל אצלינו שינוי ונוכל לבחור את דרך התגובה ממקום מושכל .נביא את עצמינו באופן מתון שיאפשר לנו להביא את עצמינו נכון מבלי לפגוע בשני. ויאפשר לשני לקבל את הדברים ואולי אפילו לגדול מהם. .מזמינה אותך לבחור להיות מלכה

Leave a Reply

Your email address will not be published.