היזם מר צחי ארבוב מביא לבורסה הישראלית הנפקה של מיליארדים שנועדה להזניק את פעילות החברה ואת שוק הנדל”ן בישראל למחוזות חדשים

היזם צחי ארבוב בנו של דוד ארבוב ז”ל, שהיה ממקימי הקונגרס ו’אבי הסטונדטים הבוכרים’ על שם ‘קרן דוד’ שמפעיל הקונגרס בסיועה של משפחת ארבוב למלגות נכבדות לסטודנטים מהעדה הבוכרית. מביא לבורסה בתל אביב את אחת מההנפקות הגדולות הצפויות השנה בכלל, ובתחום הנדל”ן היזמי בפרט. לפי ההערכות ההנפקה תיעשה לפי שווי של 4 מיליארד שקל.

את ארבוב ואקרו ניתן לשייך לקבוצה של יזמי נדל”ן צעירים ואגרסיביים שהפכו בשנים האחרונות לגורמים המובילים בעסקאות גדולות שנחתמו בגוש דן (קבוצה הכוללת גם את ישראל קנדה ואת קבוצת חג’ג’). אותם יזמים רכשו בעשור האחרון קרקעות בת”א ובסביבתה לצורך בניית פרויקטים שאפתניים של מגורים ומשרדים, במחירים גבוהים, ששיקפו גאות צפויה בשוק ומקסום של זכויות הבנייה. תחזית זו שלהם אכן התממשה בפועל, והניבה לאותן חברות רווחים גבוהים בשנים האחרונות. 

בהתאם, השווי הגבוה שאליו מכוונת אקרו בהנפקתה, יציב אותה – אם ההנפקה תצא לפועל – בין יזמיות הנדל”ן הגדולות בבורסה בת”א הפועלות בעיקר בתחום המגורים הלוהט. בין אלו ניתן למנות את החברות פרשקובסקי ואפריקה מגורים, הנסחרות בשווי של סביב כ-3 מיליארד שקל כל אחת, ומקדימות אותן בשווי החברות אזורים (כ-4.2 מיליארד שקל), דמרי (כ-6 מיליארד שקל) וישראל קנדה (כ-5.5 מיליארד שקל).

אקרו, שהחלה לפעול בתחום הנדל”ן בשנת 2006, מחלקת את פעילותה לשני תחומים מרכזיים: נדל”ן יזמי ונדל”ן מניב. בפעילות הנדל”ן היזמי עוסקת אקרו ברכישת קרקעות, תכנון, השבחה ופיתוח פרויקטים, ובתחום המניב היא עוסקת באיתור, פיתוח והשכרת נכסים – כל זאת בעיקר בתל אביב ובסביבתה.

על הפריחה בתחום המגורים בישראל מלמדים גם דוחותיה הכספיים של אקרו. בסיכום תשעת החודשים הראשונים של 2021 צמחו הכנסות החברה ממכירת דירות ב-25%, והגיעו ל-290 מיליון שקל. זאת, לצד עלייה בהיקפי שערוכי נכסים שביצעה, והגדלת חלקה ברווחי חברות מוחזקות, הובילו לטיפוס של יותר מ-50% בכלל הכנסותיה, שהגיעו בתקופה זו ל-452 מיליון שקל. בשורה התחתונה, הרווח הנקי של אקרו בין ינואר לספטמבר 2021 זינק ב-190%, והגיע ל-135 מיליון שקל.

בסיכום שנת 2020 כולה הציגה אקרו זינוק של 330% בהכנסותיה ממכירת דירות, שהגיעו ל-341 מיליון שקל, וסך הכנסותיה לאותה שנה התחזק בכ-75%, ועמד על 490 מיליון שקל. ואולם, בסיכום 2020 גם עלויות הפעילות של אקרו גדלו, כך שהרווח הנקי שלה לתקופה זו הצטמק בכ-20% והסתכם ב-109 מיליון שקל.

לפי הנתונים שמציגה אקרו, כיום היא שותפה בייזום, תכנון והקמה של 45 פרויקטים (בשלבים שונים ויחד עם שותפים) הכוללים כ-7,200 דירות, מהם 26 פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית, והם כוללים גם שטחי משרדים ומסחר בהיקף מצרפי של כמה עשרות אלפי מ”ר.

עוד לחברה, יחד עם שותפים, ארבעה נכסים להשכרה בהיקף של כ-55 אלף מ”ר (פחות משליש מהם שלה) ו-13 פרויקטים בתכנון ובהקמה של משרדים, מסחר ומלונאות.

לקראת ההנפקה מציגה אקרו כמה פרויקטים בולטים שבהם היא שותפה. בין אלה נמנים בניין המשרדים של מיקרוסופט בהרצליה, שבו היא שותפה בכרבע מהזכויות, יחד עם תדהר, ישראל קנדה ואלייד, ופרויקט המגורים והמשרדים דה וינצ’י בתל אביב, שבו היא שותפה שווה של ישראל קנדה.

Leave a Reply

Your email address will not be published.