סינגל חדש לאמן הצעיר אבי חן בדואט עם היוצר והזמר אברהם טולמסוב שוחרר השבוע יחד עם קליפ חדש שצולם עם הרכב נגנים מלא לשיר’Sad Muborak’  מאה ברכות לחתן ולכלה. בראיון מיוחד מתאר חן את מאחורי הקלעים  של ביצוע השיר ואיך ההרכב המוזיקאלי שלו המציא את עצמו מחדש בזמן שכולם ישבו בבית

אבי חן חייאייב (31) שר מגיל שש על במות ומופעים. אחרי מספר ביצועים בשפה הבוכרית ,טורקית ויוונית וסינגל ‘יחד נישמח’ שכבש את לב הקהל הדתי. סבב הופעות ברחבי ארצות הברית, אוסטריה וגרמניה. התפנה הזמן והיוצר לביצוע דואט חדש שעתיד לכבוש את רחבות הריקודים בעדה הבוכרית.

את המילים לשיר כתבה אמו של הזמר, מרינה מזל חייאייב, “בגדול אמא שלי כותבת לי את השירים עוד מגיל קטן” מתאר אבי חן וממשיך “השיר מדבר על אירוע של חתונה ושולח מאה ברכות לחתן ולכלה, הלחן של השיר הוא מאוד ישן, לא מזמן הזמרת האוזבקית יולדוז טורדייבה עשתה ללחן הזה קאבר. שהתחלנו להקליט את הביצוע לשיר, אברהם טולמסוב אמר לי ‘השיר הזה חייב לקבל קליפ’, לא היה לי נעים לשאול אותו אם נעשה קליפ. וששמעתי שהוא בעצמו רוצה לעשות לזה קליפ. השקענו את כל המאמצים לביצוע מושקע, עם הרכב נגנים מלא”.

איך נוצר שיתוף הפעולה עם אברהם טולמסוב?

“כל אחד מהזמרים היום לומדים מהכי טוב שיש, תמיד הייתי שומע שירים שלו, לומד אותם. עד שיום אחד התחלתי להיות איתו בקשר. הייתי מגיע להופעות ואומר לו ‘שלום’, מתקרב אליו, הוא בעצמו גם היה אומר לי תבוא ללמוד, כל מה שאתה צריך אני אעזור לך. ככה התפתח בינינו קשר, עם השנים הייתי מתייעץ איתו בנוגע להופעות ושירים. בזמן האחרון הייתי מדבר איתו יותר, אמרתי לו שאני רוצה לעשות איתו שיר, והוא אמר אין בעיה. חלום שליווה אותי המון שנים, הערצתי אותו מגיל קטן. היה לי באמת קושי להאמין שזה קורה, אני מתאר לך במשפט קצר ‘פניתי אליו ואמרתי לו שאני רוצה לעשות איתך שיר’. אבל במציאות הייתי בהלם שהוא הסכים”.

חוויה לא שגרתית?

“זו הייתה חוויה הייתה פשוט מטורפת, ממש לא שגרתית. שהקלטנו את אברהם טולמסוב שהוא שר באולפן, זה היה לא פחות ממדהים. יש לו יכולות ווקאליות, שתוך כדי שהוא שר אני מבין שזה ביצועים שבאים פעם בכמה דורות”. מתאר אבי חן את החוויה ומוסיף, “ישבנו ביחד וצוחקים והוא ממש משתף אותנו בפתיחות מלאה, התייחס אלי כמו לבן. מהצד שלי היה מפעים כי זה לעבוד עם מישהו שאתה מעריץ ואתה יודע שהרגע הזה הוא משמעותי מאוד בשבילי, גם מבחינה אישית ובמיוחד מבחינה מקצועית”.

מה זה אומר מבחינה מקצועית?

“הדבר שהכי בולט ממנו ואני נפעם מזה כל פעם מחדש, לפני שהוא זמר, הוא קודם כל בן אדם. רוב ההרכב אפילו פחות ממחצית מהגיל שלו. והוא מדבר בגובה העיניים בשום שלב הוא  לא התנשא מעלינו. כל דבר היה בשיתוף פעולה אמיתי. ומעבר לזה, לא רק שהוא זמר -על ,הוא גם מוזיקאי מאוד מוכשר. ממש בדירוג הבינלאומי, אני לא חושב שיש כלי שהוא לא יודע לנגן.  זה קלידים וכינור גיטרות. הוא שולט מבחינה מוזיקאלית על כל מה שמתרחש”.

סגירת מעגל

דווקא שבתקופה שבה כל עולם התרבות והאמנים ישבו בבית וחיכו לתמיכה אבי חן וההרכב המוזיקאלי שלו המציאו את עצמם מחדש, “הקורנה עשתה לי רק טוב, בזמן הסגר הקמנו להקה חדשה”. מתאר חן ומפרט ” בגלל שלא היו הופעות, המצאנו רעיון ליווי מוזיקאלי בבר מצווה בתוך הבית כנסת, דבר שלא היה קיים בעדה הבוכרית. אני וההרכב שלי יצרנו קונספט מסוים, עם הלהקה עשינו את כל העלייה לתורה של החתן בבית כנסת. כל התפילות שחרית בליווי מוזיקלי, לפני שהוא מניח תפילין לפני הוצאת ספר תורה לאורך הטקס. אנשים עפו על זה וזה מה שהחזיק אותנו מעל המים”.

היה לכם ציפייה שיתמכו בכם?

“לא היה לי ציפיות, אבל אני אסיר תודה ל’קונגרס יהודי בוכרה’ שתמך באמנים ועשה פעילויות בלייב והופעות דרך הזום. ב”ה שזה גם מאוד עזר, הזמינו אותנו לקונגרס לכמה הופעות וזה שימח אותנו מאוד לחזור ולהופיע ולשמח אנשים”.

אתה חושב שהסינגל הזה יהווה פריצת דרך לקריירה שלך?

“אני מרגיש שזה כבר קורה עכשיו. אני לא שם את הכל על שיר אחד אבל אנחנו עדים לדברים ותהליכים שכבר קורים, ב”ה הופעתי בטלוויזיה ועוד מעט יעלה ראיון נוסף שלי בערוץ 14. ההופעה האחרונה בבמה המרכזית בעיר רמלה, שבה גדלתי, הייתה בשבילי ממש סגירת מעגל. זו העיר שבה גדלתי אין יותר כיף מזה, לעלות לבמה מול עשרת אלפים איש. ב”ה אני רואה את עצמי יחד עם ההרכב עושים קיסריה. החלום שלי שהבוכרים יבואו לראות זמר משלהם מופיע בקיסריה”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.