לא קשה היה להסתיר את ההתרגשות והוקרת התודה של יורי פאיזקוב (71) למחווה שנרתמו אליה תושבי העיר רמת גן בעקבות שרפה שפרצה במהלך חג הפסח בסנדלריה של יורי. עשרות אנשים חלקם מקהל הלקוחות וחלקם בעקבות קריאתו של ראש העיר כרמל שאמה הכהן נחלצו לסייע ולהשיב את מקום עבודתו של יורי לקדמותו. בראיון מרגש מתאר יורי פאיזקוב על המחווה המרגשת של התושבים ומשתף בטרגדיה שפקדה את המשפחה לפני 16 שנה שגרמה לו ולאשתו לריסה לאבד את בנם היחיד וכלתם בפיגוע במלון הילטון טאבה בסיני.

| בר דוד

כבר שלושים שנה שיורי פאיזקוב עוסק במלאכת הסנדלרות. בעיר קינטאו בדרום קזחסטן, עסק במלאכה אחרת, אך משנת 1990 הוא בסנדלריה שהקים ברחוב החשמונאים פינת ארלוזורוב בעיר רמת גן. קהל לקוחותיו רוכש לו אמון רב ומעריך את עבודתו, עד כדי כך שנרתמו לעזרו במהלך חג הפסח האחרון כאשר הסנדלרייה נשרפה בעקבות קצר חשמלי באחת מהמכונות. “זה מאוד מרגש ונחמד לדעת שאנשים באו לעזרתי בזמן הזה, שמחתי מאוד לגלות את ההירתמות של הלקוחות והשכנים ברמת גן. אפילו ראש העיר נרתם לעזרה והעלה פוסט בפייסבוק, זה ריגש אותי מאוד”. מתאר יורי ומוסיף לתאר את האירוע, “בלילה ככל הנראה נוצר קצר באחד המכונות שאני משתמש בהם באופן יומיומי, בבוקר השכנים התקשרו אלי ואמרו לי תגיע מהר, כי משהו קרה. כשהגעתי ראיתי מכבי אש, והסנדלרייה נותרה מפויחת ושרופה”. אחרי ההירתמות ואיסוף הכספים המקום שופץ ושב לקדמותו למרות שעדיין חלק מהציוד לא נרכש, “אני מגיע ועובד במה שאני יכול, כרגע יש מנוע של מכונה שנקרא ‘קומביין’ שחסר לי מאוד, למעשה בלעדיו חלק גדול מהעבודה אני נדרש כרגע לסרב כי אני לא יכול לבצע את המלאכה. אבל חוץ מזה, הכל הסתדר על הצד הטוב ביותר”. מתאר יורי וממשיך אותו נכדו דניאל “כשסבא העיר אותי, היה האחד באפריל, לא האמנתי לו בהתחלה. הוא אמר לי שעדכנו אותו בטלפון שפרצו לסנדלריה, כנראה הוא לא הבין מה אמרו לו אני הגבתי בצחוק מה יש לגנוב שם. שנסענו ראינו את הכל שרוף, אנשים תוך יום, באמת עשרים וארבע שעות אספו כסף על מנת לסייע וכבר התחלנו בשיפוץ, אחרי שסיימו א החלק הזה הגיע הפוסט מראש העיר, זה פשוט קרה, אנשים רצו לעזור, הכי בפשטות ועם נכונות אמיתית. סבא בהתחלה לא ידע מכל הסיפור הזה, אחרי שעדכנו אותו הוא היה בהלם, הוא לא ציפה אפילו בהתחלה טיפה היה נגד, בטענה כנה שאנחנו יכולים להתמודד עם זה ולא צריך לקחת מאנשים כסף. הוא בחיים לא היה תלוי באנשים, אבל הוא מאוד שמח זה ממלא מאוד, לנו זה העלה חיוך גדול לדעת שככה מעריכים ומוקירים את סבא”.

הסנדלריה השרופה

הקבוצה שהוקמה ב’פייבוקס’ ומונה כחמש מאות חברים נקראת “החברים של יורי מסונדלרים” הגדירה את מטרתה העיקרית באופן ברור וחד, תרומה ליורי הסנדלר לשיקום מהיר, “בעל המכולת הסמוכה שם שלט על לוח המודעות וקרא לסייע בשיפוץ הסנדלרייה” מתאר הנכד דניאל. ההירתמות הנוספת הגיעה דווקא ממקום לא שגרתי, ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן נחלץ לעזרתו ופרסם קריאה בפייסבוק, “תושבי רמת גן מתגייסים למען יורי” כתב ופירט את הנדרש, “בזכות התגייסות אנושית ומרגשת של הלקוחות והשכנים החנות עברה שיפוץ ראשוני, אך עדיין בכדי לחזור לעבוד, יורי צריך כלי עבודה סנדלרים”. ובכן, הדברים שפרסם ראש העיר נגעו בעשרות אנשים המכירים את יורי וגם כאלו שאינם, על מנת להירתם ולסייע, בנוסף כתב ראש העיר  “הוא מעל גיל שבעים ומגדל את שני נכדיו, שהתייתמו מהוריהם בפיגוע הרצחני בטאבה”.

כאשר שוחחתי עם יורי פאיזקוב על הפיגוע במלון טאבה לפני שש עשרה שנה, הוא ענה בפשוט “הנכדים מצילים אותי”, ותיאר כיצד הוא ואשתו לריסה מגדלים את נכדיהם דניאל (25) כיום לומד מחשבים ויגאל (19) המשרת בחיל המודיעין בצה”ל. “כשהגענו לארץ, גרנו תחילה בקרית שלום ולאחר מכן עברנו לחולון, במקור ההורים שלי מסמרקנד, את הבן היחיד שלי, אולג, גידלנו בעיר קינטאו, הוא נולד בנובמבר 1971. את כלתי לודמילה, אולג הכיר עוד שם, ושהגענו לארץ הוא עבד בבית החולים איכילוב כסניטר והיא כמנהלת חשבונות, הם גרו ביחד עם שני ילדיהם בעיר בת-ים. לציון עשר שנות נישואין הם יצאו לחופשה רומנטית במלון טאבה הילטון, מדרום לעיר אילת בחצי האי סיני. באותו היום, השביעי לאוקטובר, 2004 הילדים היו אצלנו, ועוד הספקנו לדבר איתם בערך לקראת השעה שמונה, ואחרי כמה שעות נודע לנו על פיגוע משולב בסיני, ניסיתי להתקשר אליהם והם לא ענו, אז נסענו אני ואשתי לגבול”.

כאמור, בשביעי לאוקטובר, 2004 בערב שמחת תורה, התרחש אחד מפיגועי הטרור הקשים ביותר כלפי מטרות תיירות ישראליים, פיגוע משולב על אדמת מצרים בסמוך לעיירה טאבה שנמצאת על הגבול עם ישראל. במסגרת הפיגוע בוצעו שלוש התקפות של מכוניות תופת בו זמנית. מלון הילטון טאבה שבו היו בני הזוג פאיזקוב, בעיירה טאבה ‘ובחוף ראש א-סטן’ סמוך לעיירה נואיבה. מתקפת הטרור המשולבת גבתה את חייהם של 34 אנשים ונפצעו 171, חלקם ישראלים, מצריים ותיירים מהעולם. סמוך ל-21:50 מכונית תופת חדרה לתוך המלון ונשאה משקל של 200 ק”ג חומר נפץ. בעקבות הפיצוץ 10 מקומותיו של המלון קרסו, הזוג פאיזקוב היה בחדר בזמן הפיצוץ. בעקבות אופי הפיגוע, מלאכת החילוץ הייתה מורכבת מאוד, במשך שלושה ימים עבדו יחידיו המחלצים הישראלים והמצרים כתף אל כתף בהריסות המלון. “לאחר הפיגוע הקשה עברו הנכדים דניאל ויגאל להתגורר בביתנו בחולון”, מתאר יורי, “בהתחלה היה קשה מאוד, שני ילדים קטנים שהתייתמו מהוריהם, אני ואשתי איבנו את הבן היחיד שלנו, לא היה לי ספק שאגדל אותם, הנכדים מצילים אותי, יום יום”. אומר יורי,  “שזה קרה אחי היה בן שלוש ואני בן שמונה”, מתאר דניאל פאיזקוב “גדלנו לתוך המציאות הזו, לאורך כל הזמן סבתא וסבא ליוו אותנו בכל הצמתים החשובים, לפעמים זה נראה מהצד כמו סיטואציה מורכבת אבל אנחנו גדלנו עם סבא וסבתא, יש לנו הרבה הכרת הטוב , גם דודה שלנו מהצד של אמא מסייעת, אנחנו משפחה באמת מאוחדת, אני ואחי מרגישים שהם כמו ההורים שלנו וגידלו אותנו על הצד הטוב ביותר”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.