בשבוע שעבר הלך לעולמו האמן הבוכרי רפאל אבייב ז”ל. ‘מנורה’ משרטט רגעי שיא בחייו ואת התרומה הייחודית שלו לתרבות הבוכרית בישראל ובעולם

בצער רב וביגון קודר, התקבלה בסוף השבוע שעבר הידיעה על פטירתו של האמן הבוכרי רפאל אבייב ז”ל. ששימש במשך שנים רבות כחלוץ תרבות הבידור הבוכרית בישראל. ושיחק במשך שנים רבות בתיאטרון של האמן שמעון פולטוב.

רפאל ז”ל נולד בעיר בוכרה להוריו שהיו חלק מהקהילה היהודית בעיר. אימו שימשה כ’סוזנדה’ ידועה בעיר בוכרה ואביו עבד כמורה להיסטוריה אך גם היה שר לעיתים קרובות. רפאל סיים את חוק לימודיו בבית הספר המקומי והמשיך מיד ללימודי משאבי גז בטכניון המקומי. בימים ההם, תעשיית הגז פרחה בעיר בוכרה שהייתה מקור גדול לשאיבת גז ממעמקי האדמה.

חלוץ בתחומו

בשנת 1982 הוא נישא לאשתו אירנה ולהם נולדו שלושה ילדים. הנישואין של רפאל ואירנה היו מיוחדים בכך ששני בני הזוג היו יתומים מאם מגיל צעיר מאוד. בשנת 1990 עלו רפאל, אירנה והילדים לישראל והתיישבו בשכונת התקווה בתל אביב, מקום מגוריהם עד עצם היום הזה. לאחר שעלו לארץ נולד ילד נוסף למשפחה ומשפחת אבייב החלה להכות שורשים בישראל של שנות ה-90.

רפאל ניחן בחוש הומור ייחודי מאוד מאז שהיה ילד. את היכולת הזו הוא פיתח ברבות השנים עד שהפך לבדרן מקצועי שהצליח לגעת בלבבות כל מי שהיה שומע אותו. כבר לאחר חודשיים מהיום בו עלה לישראל, הוא כבר עלה על במה והצליח להצחיק את העולים החדשים הטריים שהגיעו לישראל מבוכרה. באותן שנים, התרבות הבוכרית כמעט ולא הייתה קיימת בישראל והוא היה מבין החלוצים שקידמו אותה באותם ימים.

אשתו אירנה מספרת עליו: “הוא היה גבר אהוב שידע לתת לאישה אהבה ענקית וידע לעשות את אשתו הכי מאושרת בעולם. רפאל היה אבא מדהים שדאג לילדים שלו גבר ראשון. אני לא אשכח איך לפני הרבה שנים כשהיינו עולים חדשים טריים והמצב הכלכלי שלנו היה בכי רע, אחד הילדים שלנו ביקש מרפאל שיקנה לו אופניים. רפאל לא חשב הרבה ולקח את כל הסכום שהיה לו באותו רגע שעמד על שך 120 שקלים וקנה בו אופניים לילד. כזה הוא היה, מסור ואוהב”.

“גם כאשר הגענו לישראל, אני קלטתי את השפה העברית יחסית מהר ויכולתי לתת עזרה לעולים אחרים שהיו צריכים עזרה עם השפה כדי להתנהל בארץ החדשה. הבית שלנו בתל אביב הפך למוקד עלייה לרגל של עשרות אנשים שבאו לקבל את העזרה שלי ורפאל תמיד היה מתייחס לכל אחד שבא בכבוד ובענווה. הוא אהב לראות איך אנחנו יכולים לעזור לכל אותם אלו שצריכים”.

הלוויתו של רפאל אבייב ז”ל

אמן בנשמה

מנהל התיאטרון הבוכרי, שמעון פולטוב מספר על רפאל כשחקן מוכשר שעשה את כל התפקידים שלו בצורה מושלמת ומדוייקת. “רפאל ואירנה היו הגב שלי, הם דרבנו אותי להמשיך ולהתקדם עם החלום של התיאטרון וכל דבר שהייתי צריך הם פשוט היו שם כדי לתת לי גב. בלעדיהם אין לי ספק שלא הייתי נמצא במקום שבו אני נמצא היום. כל ההופעות שלנו ברחבי הארץ מצפון ועוד לדרום עברו בהצלחה גדולה עם אולמות מלאים מפה לפה. ההצגה ‘מזולי ספד בחת’, רפאל היה הכוכב הראשי, קרע את כולם מצחוק עד דמעות וזכה למחיאות כפיים סוערות ולזרי פרחים מהצופים ואפילו קיבלנו הזמנה לסיבוב הופעות בניו יורק בשנת 2011. רפאל היה מתלווה אלי לפעילות והיה משמח בכול מועדוני הנשים ובאירועי הקונגרס הבוכרי” אומר פולטוב.

רפאל ז”ל סבל בשנים האחרונות מקשיים בתפקודי הכליות ובחודשים האחרונים מצבו התדרדר והוא אושפז. בחודשים האחרונים לחייו הוא לא נטש את העשייה המבורכת שלו והמשיך לייצר תכנים מצחקים ואומנותיים לבני הקהילה.

לאחר פטירתו, נהרו מאות מנחמים לבית משפחת אבייב בתל אביב, ועשרות אנשים מכל רחבי העולם התקשרו לאירנה אשתו כדי להביע את תנחומיהם על לכתו של רפאל. גם הגב’ אולגה לבייב הביעה את תנחומיה הכנים למשפחה וציינה את תרומות הייחודית של רפאל לעולם הבידור הבוכרי.

יהי זכרו ברוך.

אבא.

השארת לנו חור ענק בלב ובנשמה. אהבת אותנו כמו שאף אחד לא אהב טיפחת אותנו כמו שאף אחד לא טיפח. דאגת לנו כמו שאף אחד לא דאג, הגנת עלינו כמו שאף אחד לא הגן. עלית למעלות מאוד גבוהות ולא, לא צריך להיות עשיר של מטבעות. היית ונשארת עשיר של אדם, אוהב אדם. אנחנו פספסנו אבא, בעל, דוד סבא, חבר, אח, גיס, אדם. פשוט אדם.

הלב שלך היה כה גדול שהוא חיכה לי ולאחותי שנרגיש את הפעימות האחרונות שלו בגוף שלך. לא ידענו שנאבד אותך כל כך מהר, אבל כך רצה השם. אבא, אתה היית איש קהל איש במה, וכך גם נפרדת מאיתנו, בצורה הכי יפה שיכולה להיות.

אהבת יופי, תמיד זה היה חשוב לך. אבל יותר מכל, הערכת יופי פנימי ואמיתי. נתת דגש גדול לאנשים אמיתיים ונאמנים. כך הכרנו אותך, איש צדק.

לא היית איש דתי, אבל היית איש אמיתי ותמיד שימחת את לבבות הסובבים אותך במעשים טובים ובחסד.

נזכור אותך אבא ג’ון . אתה חרוט בליבנו לעד.

יהי זכרך ברוך.

בתך, נינה אבייב.

Leave a Reply

Your email address will not be published.