ברית עולם

ראיון מיוחד לרגל פרשת לך לך-פרשת הברית עם המוהל הבוכרי המומחה בבריתות לתינוקות ומבוגרים הרב שמעון משה חי רחמים. על הבריתות המיוחדות והמרגשות בהן לקח חלק, על ההורים שנטשו את הילד רגע לפני הברית ועל ערכית בריתות בימי קורנה

השבוע נקרא בפרשת ‘לך לך’ “זאת בריתי אשר תשמרו ביני ובניכם ובין זרעך אחריך המול לכם כל זכר”(בראשית י”ז, י’).  הזמנו לשיחה את המוהל הבוכרי הוותיק הרב שמעון משה חי רחמים, שמאחוריו עבר מפואר בבריתו בארץ ובעולם כדי לשוחח על המצווה החשובה של ברית המילה ועל הייחודיות של קיום המצווה בימי הקורונה.

המוהל הרב רחמים

מה מבחינתך תפקיד המוהל לפי מסורת ישראל?

“ברית המילה בה נצטווה אברהם אבינו ע”ה, הינה מצווה גדולה וחשובה בה מסרו נפש אבותינו ואבות אבותינו בכל הדורות כולם כבר 3000 שנה. מסירות הנפש והתאווה של עם ישראל לקיום מצוה זו נטועה בליבו של כל יהודי ויהודי באשר הוא ולמרות הקשיים והניסיונות הקשים ישנה מטרה חזקה ומחויבות בקיום מצוה זו. מתוקף תפקידו של מוהל, בראש ובראשונה, חייב הוא להודות לבורא עולם על הטוב והחסד שהרעיף עליו ונתן לו את הזכות להכניס את ילדי ישראל לחיק השכינה הקדושה ולקבל את ה’חלק אלוה ממעל’ וכמובן שיש סייעתא דשמיא שמלווה כל מוהל ומוהל. כי ללא זאת, לא יוכל להמשיך בעבודת הקודש בה זכה הוא ושאר חבריו למצווה זו. וכגודל המצווה גם גודל האחריות ומסירות הנפש של ממש, באם זה להגיע למרחקים בין בחול ובין בשבת, בחגי ישראל, בארץ ישראל, או בחו”ל. לעיתים מוהל נתקל במצבים לא נעימים ואף פוגש מצבים מיוחדים המחייבים אותו רבות. לא לחינם יש לי הרגל לבקש מבורא עולם כל הזמן ‘שלא תצא תקלה תחת אף ידי מוהל’ “.

לאחר עשרות רבות של בריתות שערכת, יצא לך להיתקל בבריתות לא שגרתיות ?

“אספר לך סיפור מעניין. היה זה לפני מס’ שנים בעיר כפר סבא ביום שישי הגעתי למסעדה קטנה בה אמורה להתקיים ברית של עוד תינוק מיוחד אותו אני אמור למול ולמרבה הפלא אומרים לי הורי התינוק שכנראה שבתור בעל תפקיד, תצטרך אתה להיות באופן מפתיע גם הסנדק של בננו מאחר שכולנו פה מפחדים מעצם עשיית הברית. וכן היה, פשוט התיישבתי והתחלתי את אופן עשיית ברית המילה כשהתינוק על בירכי והנני משמש כסנדק וכמוהל יחדיו. מעמד מיוחד שזכיתי לו כבר מס’ פעמים ברוך השם.

גם בערב ראש השנה האחרון מס’ שעות לפני כניסת החג יצרה איתי קשר אישה שביקשה שאגיע למול את בן חברתה בעיר חולון וכשהגעתי אליהם הביתה נוכחתי לראות כי היא אמנם יהודייה אבל בעלה ואב הילד, גוי (ממוצא אריתראי) וגם שם זכיתי לשמש כמוהל וסנדק יחד.

עם נשיא הוקנגרס מר לב לבייב

זה מזכיר לי את סיפורו של המוהל והחזן המפורסם רבי רפאל אבוהב זצ”ל, שהגיע לבית בעיר חולון בשעות הבוקר לאחר שקיבל יום קודם לכן טלפון בהול ובו נשאל אם הוא יכול להגיע מחר בבוקר לקיים ברית מילה בעיר חולון. לזה הוא לא ציפה. כהרגלו, לאחר תפילת הנץ, עלה לרכבו ונסע לכתובת המדוברת. כשהגיע לשם וצלצל בפעמון, בפתח הדלת ניצב לפניו בעל הבית (אבי הבן) גבוהה קומה שביקש ממנו להיכנס פנימה אך הוא נאלץ לצאת כי הוא ממהר לעבודה מאוד ואיחל לו בהצלחה. בבית נכחה לה אם התינוק שקיבלה את הרב בחיפזון ואמרה אני מאוד ממהרת גם כן לעבודה התינוק נמצא בחדרו ולצידו בשידה יש את כל הדברים שביקשת עבור הברית בעוד כ10 דק’ תבוא המטפלת עד אז שיהיה בהצלחה והאמא הלכה לה מביתה. מספר הרב כי הוא נותר לבדו בבית יחד עם התינוק ובורא עולם זה היה ממש מפגש בינו לבין אלוקים באותו רגע הוא נטל את התינוק ועשה את הברית יחד עם אמירת הברכות והפסוקים וכל זה בדמעות שליש של ממש שהמשיכו ליזול ממנו ומהתינוק גם אחרי סיום הברית. כשהגיעה המטפלת הוא הסביר לה את כל ההדרכה הנצרכת להמשך הטיפול בתינוק וחזר לביתו, וסיפר את הסיפור לבני משפחתו והם התפעלו התפעלות עצומה.

חלפו להם כ12 שנה חלפו מהברית הנ”ל, ויום אחד על דלת לשכתו ברבנות ת”א נשמעה נקישה בפתח עמדה אישה עם בנה ושאלה אתה הוא המוהל והחזן אבוהב וכשנענתה בחיוב החלה להציג את עצמה לפניו ואת בנה והחלה לבכות ואמרה בני רוצה להכיר אותך, הוא כבר שנה שלימה לא לומד הוא שואל כל הזמן מי היה המוהל שלי. אני רוצה להכירו והיות ולא מצאנו שום הסבר להתנהגותו המוזרה לא הייתה לי ברירה אלא לאתר אותך ולהגיע איתו אליך כדי למלא את רצונו . האמא השאירה את הילד לבד בחדרו של הרב ויצאה. כשהדלת נסגרה, החל הילד לבכות ולחבק את רבי רפאל ודרש ממנו בתוקף שברצונו הגדול הוא חפץ שיהיה לו תפילין לבר מצוה וחפץ ללמוד תורה ולקיים את כל מצות ה’. רבי רפאל שנהיה המום והתרגש גם הוא עד עמקי נשמתו במהירות התעשת כדרכו ונענה לבקשתו ודאג לו לישיבה ותפילין מהודרות ולשאר הדברים הנצרכים לו.

זה מופיע בברכה המיוחדת שכל הקהל הנוכח בברית מברך את אבי הבן אחר שבירך את ברכת להכניסו בבריתו של אברהם אבינו: ‘כשם שנכנס לברית כך יכנס לתורה למצוות לחופה ולמעשים טובים’

והביאור לכך הוא: כמו שהאב דואג לכך שבנו יכנס לברית באולם המפואר ביותר עם האוכל הטעים ביותר ועם הצלם המקצוען ביותר והתקליטן המשמח ביותר ואצל המוהל המומחה ביותר. כך יזכה ויכניס את בנו גם לתורה דהיינו לבר מצווה עם התפילין המהודר ביותר. מסופר ירא שמים והטלית המיוחדת ביותר וכו’. וכן לחופה. שידאג לכל ללא שיגיד לאבי הכלה אתה רוצה את בני לחתן עבור בתך אז תדאג לקנות לו דירה ולזון ולכלכל אותו, אלא הוא עצמו ידאג לכל ללא בקשת עזרה ותמורה מהאחרים ובכך יזכה ‘למעשים טובים’ וכפי שאמרו חז”ל המעשים הטובים אלו הם ילדיו של אדם ההולכים בדרכיו ובדרכי אבותיו”.

ברית מילה בהונג קונג

איך עובד עולם הבריתות בימי הקורונה?

“מסירות נפש שכזו הטמונה בליבו של כל יהודי ויהודי ומלווה אותנו גם בימים אלו, כמעט תחלוף לה שנה בעולם בו מצוי וירוס הקורונה. בו בזמן שנפטרים אלפים ברחבי העולם ישנם גם ילודים חדשים הנולדים בעולם, חלקם מההורים לא יכולים להרשות לעצמם אפי’ לעשות ברית לבנם ביום השמיני עקב חשיפתם לתסמיני הקורנה, או עקב המצב הכלכלי בו הם מצויים. אחרים הנמצאים ברחבי העולם אינם יכולים להזמין מוהל למקום בו הם שוהים, כיון שנאסרת כניסה ממדינה למדינה והסגר בשמים פרס לו כנפיו ברחבי העולם כולו ועקב כך נאלצים לדחות את מועד ברית המילה לפעמים למס’ ימים או שבועות, ולעיתים גם חודשים. על כך יעיד חברי למקצוע הד”ר בנימין רסקין-כירורג מומחה בביה”ח לניאדו בנתניה שטס לא מזמן להונג קונג לצורך עשיית בריתות מילה בהשתדלות הארגון ‘ברית יוסף יצחק’ בראשותו של הרב ירון עמית הי”ו, וכן בהתערבותה של שרת התפוצות הגב’ עומר ינקלביץ. מבצע שכזה לא היה פשוט כלל והוא נשא תוצאות רק לאחר קבלת אישורים מיוחדים מהנהלת בי”ח לניאדו בו עובד ד”ר רסקין ככירורג בכיר וכן בהשגת שאר מסמכים מגורמים כאלה ואחרים בארץ ובחו”ל. ב”ה לאחר השגת האישורים הגעתי אל ביתו להביא לו את כל הציוד הנדרש לביצוע הבריתות בהונג קונג. בערב שקודם הטיסה מה גם שמבצע זה הניב 5 בריתות מילה במקום אחד ולא אחר לבוא וזכה הד”ר למול 4 תינוקות וילד כבן 11 שנים.

במקרה אחר, פנה אלי השחקן הבוכרי המפורסם חי דוידוב בפניה נרגשת לצורך ביצוע ברית מילה של משפחה המטופלת ברווחה באזור המרכז כשהגעתי לשמה כדי לבצע את הברית תחת ההנחיות וההקפדות של משרד הבריאות גיליתי להפתעתי שהתינוק כבן חודש ימים דבר שאינו בשגרה כמובן שהברית נעשתה במקצועיות רבה לצד הסנדק חי דוידוב והאחים היקרים רונן שהנחה את המעמד המרגש ויוסי מפוטו שלום שצילם ללא עלות את הברית”.

יש בקשות מיוחדות מההורים שנתקלת בהם במהלך השנים?

“מתוקף תפקידי כרב ופוסק הלכתי, נתקל אני בבקשות חוזרות ונשנות לדחות את הברית ליום מתאים יותר במהלך השבוע, או לבטל את עשיית מצוות ברית המילה כהלכתה ולמול אצל רופא שאינו ירא שמים. כמובן שבעלי סמכות וידע רפואיים כלל לא נוטלים צד בעניין זה, אלא לעיתים מפירים את ההלכה שחסה על נפשו של כל תינוק בעם ישראל.

שלא נדבר על חילול שבת גדול הנגרם לעיתים מכך בעוד הרופא מגיע ברכבו לבית הכנסת למול את התינוק ושאר האורחים מגיעים אף הם ממרחקים לברית וכבר זעקו כל הפוסקים על כך, ואף הורו לבטל את הברית אם יהיה חילול שבת המוני שנגרם ע”י אחד מבעלי הברית או משפחת התינוק ושאר הבאים”.

מה היחס למוהלים מצד הרופאים של ימינו?

“בתקופות האחרונות שרבו להם הרופאים אשר לקחו בלי משוא פנים את ‘מצוות המילה’ ע”י הפצת כתבות מגמתיות כנגד מוהלים והחלו לבצע אותה ללא הקפדה על כללי התורה ההלכה והרפואה הנדרשת אך היות וישנו חוסר מודעות גדול בעניין מצד אחד ומצד אחר ישנו פחד וחשש גדול אצל הורי התינוק אזי בלית ברירה נכנעים ההורים למצבים שכאלו ודוחים את הברית או נותנים את בנם לידיים חסרי בסיס ומקצועיות וחבל שכך.

ביום כיפור האחרון, בסיום תפילת מוסף וסדר העבודה בו זכה הכהן הגדול להיכנס בבגדי לבן אל קודש הקודשים פנימה ולצאת בשלום. על אף החום הכבד והצום נאלצתי כהרגלי לכתת את רגלי מבית הכנסת בו אני מתפלל בשכונת שפירא תל אביב אל עבר בית הכנסת הבוכרי ‘בית מנחם’-קוסייוב בשכונת פלורנטין, שם המתינו לי מנין אנשים יחד עם הורי התינוק לברית מילה לצידי נוכח הסבא שהינו אורולוג מומחה. במוצאי יוהכ”פ סיפר לי אבי הבן כי הוא נורא פחד בהתחלה לבצע את הברית אצל מוהל אך הסבא ‘האורולוג’ אמר לו אני מבקש ממך דבר אחד אל תיקח שום רופא אני אורולוג ואני יודע טוב מאוד מה מומחיותו של מוהל לעומת מקצועיותו של רופא שבין היתר החל בתפקיד חדש לעשות ברית מילה דבר שיוצא לו ממנו תשלום רב, אין ספק שכל מילה שאמר אכן היא נכונה ואף נוכחנו לראות זאת בעת הברית שערכת במקצועיות מס’ רגעים וב”ה אנו מרוצים מאוד מזה שבחרנו בך כשליח הטוב למול את בננו”.

כבן העדה הבוכרית, אתה מרגיש שליחות מיוחדת בעבודה שלך?

“בשבוע שעבר זכתה משפחה בוכרית מהעיר פתח תקווה, לברית מילה כהלכתה שהתקיימה לתינוק רק בגיל שנה לאחר שנולד. והוצרך לדחות את הברית עקב ניתוח חשוב אצל פרופסור בן חיים בו לקחתי חלק כמוהל וסנדק בחדר הניתוח בבית החולים אסותא רמת החייל תל אביב ברגשי ענק בסיום הניתוח שערך כשעתיים נערך הקידוש וקריאת השם לתינוק שזכה להיכנס בבריתו של אאע”ה.

אל לנו לשכוח את מסירות הנפש של אבותינו בכל הזמנים לקיום מצוה זו עד לפני מס’ שנים בבוכארה בעיר כתרצי’ היה המוהל ר’ אברהם ניסנוב הי”ו עובד כספר יחד עם גיסו בו בזמן שהיה אסור לבצע ברית מילה ע”י הקומוזינים בגלוי, וכך הוא מסר נפש ועשה ברית מילה לאלפי תינוקות בחדר אחד היה עובד בתור ספר גברים ובחדר החיצוני הוא היה מוסר ומסכן נפשו  ומבצע ברית מילה, לעיתים שהיו נכנסים אנשי המשטר הוא היה מבריח את האם עם התינוק מהדלת האחורית אל ביתה אחר שסיים את עשיית מצות המילה”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.