בימים האחרונים אין ישראל שלא נחשף לסיפורו המוזר של ‘נוכל הטינדר’ שמעון חיות המכנה את עצמו סיימון לבייב ומתחזה להיות בנו של מר לב לבייב * כל זאת על מנת להונות נשים תמימות ולסחוט מהם סכומי כסף גדולים שיאפשרו את אורח חייו הראוותני והחזירי ולעולם לא להחזיר * אז איך הגיע צעיר חרדי מבני ברק אל התואר המפוקפק נוכל הטינדר ומה תגובת משפחת לבייב המקורית?

נראה שאם יש דבר אחד שכולם מסכימים עליו בשבוע החולף, הוא הצורך לצפות בסרט המדובר ביותר בימים האחרונים. זהו כעת המצב עם “נוכל הטינדר”. אין עוד דרך לחמוק מצפייה בסרט התיעודי המסחרר הזה של נטפליקס שעוסק בסיפורו של שמעון חיות, נער חרדי צעיר מבני ברק, המכנה את עצמו בשם סיימון לבייב, הלוא הוא “נוכל הטינדר” שעקץ את קורבנותיו – נשים אירופאיות שהתפתו להאמין לסיפוריו – במאות אלפי דולרים.

למי שבכל זאת הצליח לחמוק מהסאגה וטרם צפה בסרט המדובר: נוכל הטינדר הוא הישראלי שמעון חיות, שפעל תחת מספר שמות, הראשי הוא סיימון לבייב. במשך שנים טען חיות שהוא בן למשפחת לבייב המיליארדרית, הסתובב בעולם ובזבז הון תועפות על טיסות, מלונות יוקרה, מכוניות מופרכות ופינוקים לכל סובביו. את אורח החיים הגרנדיוזי הזה הוא מימן על ידי נשים שהכיר דרך טינדר וניהל איתן מערכות רומנטיות. בהתחלה הוא בזבז עליהן ללא הכרה והבטיח להן עתיד משותף, וכשרכש את אמונן, טען בפניהן שנקלע לקשיים זמניים וחילץ מהן את כל חסכונותיהן. הן העבירו לו עוד ועוד כספים, שאותן בזבז על אחרות, וכך הלאה. מעין הונאת פונזי משונה שבמסגרתה כל כסף שלקח מאישה בוזבז על אחרת שממנה גם לקח כסף שבזבז על אחרת שגם ממנה לקח כסף שאיתו קנה את בגדי המעצבים המכוערים בעולם.

אחת הנשים שאותן הונה פנתה למערכת של עיתון נורווגי – לאחר שגילתה שהוציאה עליו, בעזרת הלוואות מהבנק, 250 אלף דולר שלא תראה בחזרה לעולם אבל צריכה להחזיר איכשהו – והחלו לעבוד על תחקיר עיתונאי אודותיו. העיתונאים הגיעו לנשים נוספות שנעקצו ואף לעיתונאי הישראלי אורי בלאו, שבעזרתו גילו את שמו האמיתית ושורשיו של הנוכל: שמעון חיות, חרדי מדירת שיכון בבני ברק. חיות נעצר, נשפט בישראל וחתם על הסכם טיעון. הוא נידון ל-15 חודשי מאסר, השתחרר אחרי פחות משנה וכיום הוא חי בישראל באורח חיים מנקר עיניים ועם בת זוג דוגמנית, בזמן שהנשים שעקץ עדיין מחזירות הלוואות.

שקרן מתגלגל

אופן הפעולה של לבייב זהה בכל המקרים. הוא הכיר את האישה בטינדר, שלח לה כתובת של מלון, כמעין הודעה שאומרת ‘היי, אשמח להיפגש, נוח לך להגיע למלון שבו אני שוהה?’. כנראה כשכאשר הלינק מוביל למלון יוקרה, זה כל מה שצריך. משם במהרה הוא קונה את עולמן כשהוא מרעיף עליהן מחיי חוג הסילון ומספר שהוא עובד במכרות היהלומים המסוכנים. לכל אורך היחסים הוא “בנסיעות עסקים”, ולכן הקשר מתנהל בלונג-דיסטנס. אחרי שגרם להן לחשוב שהם עוד רגע מתחתנים, הוא מתחיל בביסוס השקר שיגרום להן לפעור את כל הממון שלהן בפניו. זה מתחיל מהודעות סתומות עם מילים אקראיות כמו “דם” או “פצוע”, מלוות בתמונות של פיטר “שומר הראש” המדמם שלו, במבט עצוב, מספר שרצו לפגוע בו. היות שמחפשים אותו ועלולים לפגוע בו, הוא צריך את העזרה של החברה שלו. הוא מבקש מהן להוציא כרטיס אשראי חדש על שמן ולתת לו אותו, וכך הוא מתחיל למשוך מהן כספים ולדרדר אותן לחובות עמוקים.

מרגע שהנשים באות בדרישות להחזרת הכסף, הג’נטלמן המנומס הופך לתוקפני וקצר, ומסיים את ההודעות באיומים של “על כל פעולה-תגובה”. בסופו של דבר פלהוי פונה למגזין נורבגי נחשב, ושם מתפרסמת כתבה שעושה הדים בכל העולם. על הדרך, מתגלה שהוא כבר ישב בכלא על אותה שיטת פעולה בה עקץ שלוש נשים פיניות בעבר, וכך איילין, הבחורה השלישית בסרט, מגלה מהתקשורת שבן זוגה הוא נוכל ערמומי ומסייעת לרשויות להסגיר אותו. בשביל הנקמה המתוקה שלה, היא מוכרת את בגדי המותגים שלו באיביי.

סיפור שהוא בגדר הזיה, והסרט משחזר אותו דרך נקודת מבטן של שלוש מהנשים שנעקצו על ידי חיות. הן מספרות על ההיכרות איתו, על איך הסתנוורו לא רק ממצג השווא של גבר עשיר מאוד, אלא גם מתשומת הלב והנחמדות, המצרכים האלו שכל כך קשה להשיג בטינדר ובחיים. כולן מספרות שהדייט הראשון איתו תמיד כלל מטוס פרטי או מלון פאר, וכל התקשורת מלאת שיחות אישיות, ביטויי אהבה וכמובן – הסימן המובהק ביותר לשורשיות ישראלית אמיתית – הודעות קוליות בוואטסאפ.

מתוך חשבון האינסגרם של נוכל הטינדר

לא משלנו

לצד האירוע הלא נעים שמייצג את ישראל באור לא מחמיא בעולם. משפחת לבייב האמיתית, זו שאנו מכירים שנים כמשפחה צנועה וישרה, סובלת כבר תקופה מקישור שמה לנוכל המתחזה. רותי לבייב יליזרוב, ביתו של מר לב לבייב מגיבה לאחרונה על מעלליו של האיש שמתחזה לאחיה הביולוגי: “הסיבה שעד היום לא התייחסנו ולא הגבנו, זה כי באמת לא כל כך עניין אותנו ולא רצינו לתת לו במה ולהתייחס אליו. אבל, כשראינו את הפגיעות של האנשים, החלטנו שאנחנו רוצים להצהיר כי סיימון, או מה שלא יהיה השם שלו, לא קשור אלינו, הוא לא אח שלנו והוא לא משפחה שלנו, אין לנו שום קשר אליו” לבייב ממשיכה ואומרת “הוא לא סתם בחר  את השם לבייב. הוא עשה את זה כי הוא יודע שזה שם שמשדר אמינות, כבוד ויושרה. כשאני שומעת איך הוא מדבר אני יודעת שאנחנו מעולם לא חונכנו לחיות בצורה הזאת”. רותי לבייב אומרת ‘מנורה’ שכעת המשפחה שוקלת את צעדיה אל מול הנוכל סיימון והיא תגבש החלטות בזמן הקרוב.

Leave a Reply

Your email address will not be published.