לקראת יום הבוחר, אספנו את נציגי העדה הבוכרית ברשימת ש”ס לכנסת ה-24 ושאלנו אותם את כל השאלות הבוערות. הנציגים ענו על השאלות והבטיחו בין היתר שלא ישבו בממשלה שלא בראשותו של בנימין נתניהו והבטיחו לחזק את תנופת העשייה של הקונגרס בקרב יהודי בוכרה

מערכת הבחירות לכנסת ה-24 מגיעה לקו הסיום שלה. ביום שלישי בשבוע הבא ילכו מליונים מאזרחי ישראל לקלפיות כדי להכריע את גורלה של הכנסת הבאה. הקמפיין האחרון שניהלו המפלגות היה רדום יחסית זאת בשל העייפות הניכרת של הציבור ממערכת בחירות רביעית בתוך תקופת זמן של שנה וחצי. לא צריך הרבה מידי כדי להבין מעט את הלך הרוח של דרעי בימים האחרונים, ניתן ללמוד זאת מפיו.

דרעי התייחס לאחרונה לאפשרויות העומדות בבחירות לראשות הממשלה וחלוקת התפקיד שהתבצעה בממשלה האחרונה. בכנס בחירות של ש”ס אמר כי “סיימנו עם הפריטטיות, זה או נתניהו או לפיד”.

“אני מבטיח לאור הנסיון של השנה האחרונה: לא תהיה רוטציה ולא תהיה מוטציה. סיימנו עם הדבר הזה” אמר דרעי. “שס מתחייבת כשחקנית מרכזית מגוש הימין, לא תהיה עוד רוטציה. בנימין נתניהו יכהן כראש ממשלה ארבע שנים מלאות. הגיע הזמן לעבוד בשביל עם ישראל ולהפסיק עם העניינים האישיים”.

“עכשיו אתם רואים שהכל ברור: יש 2 אופציות להקמת ממשלה אחרי הבחירות – או ממשלה בראשות רה״מ נתניהו יחד איתנו שותפיו החרדים, או ממשלה בראשות לפיד והשותפים שלו” הזהיר. “אין עוד אופציה אחרת, כל מועמד אחר זה לצורך כותרות של קמפיין בלבד”.

עוד הזכיר לפעילים: “מי השותף הבכיר שלפיד חתם איתו הסכם עודפים? איווט ליברמן. מי עוד ייכנס לממשלה של יאיר לפיד? מרצ ומפלגת ׳העבודה׳ ואולי אפילו הרשימה המשותפת. אני רואה כולם רוצים להיות ראשי ממשלה, אני אומר לעצמי לפעמים: רגע, יש לי קצת יותר וותק וניסיון מהם, לפחות חלק מהמועמדים היו כשהייתי בקבינט של רבין ושמיר, חיילים ועיתונאים. אז למה אני לא חושב על זה? כי מועמד לראשות ממשלה צריך להיות עם 30 מנדטים, לא 10

“אני מעריך שנהיה המפלגה השנייה בגודלה בקואליציה. אני מתחייב פה הערב: לא ניתן להקמת ממשלה ברוטציה, יש ראש ממשלה אחד שיקים ממשלת ימין יציבה ל-4 שנים” סיכם. “ש״ס היא המפלגה שיש לה את הפוטנציאל הגדול ביותר להמשיך לגדול ולהתרחב. אנחנו כיום המפלגה החברתית היחידה בישראל”.

לא רוצים רוטציה

לקראת יום הבוחר. אספנו את הנציגים הבוכרים לכנסת ישראל המתמודדים ברשימת ש”ס בהנהגתו של יו”ר המפלגה, שר הפנים אריה דרעי. הנציגים אברהם בצלאל, גבריאל ישראלוב ומשה קייקוב התיישבו יחד על מנת לתת תשובות לשאלות הבוערות בפוליטיקה הארצית כמו גם להשיב לשאלות הבוערות במגזר הבוכרי בישראל.

האם תצטרפו לממשלה שלא בראשותו של בנימין נתניהו?

הרב אברהם בצלאל

קיקוב: לא נשב בממשלה שבראשה לא יעמוד בנימין נתניהו , אנו מאמינים שבנימין נתניהו הוא האדם המתאים להוביל את המדינה, כפי שעשה עד כה בטיפול במגפת הקורונה ובשיקום הכלכלה.

ישראלוב: ש”ס היא מפלגת העם היא מפלגה שמיום היווסדה שוחרת אחדות וחותרת לקבץ פזורים ולסייע לכל השכבות לצערנו המפה הפוליטית שנוצרה גרמה לאדרלמוסיה גדולה. לדוגמה משבר הקורונה, הממשלה לא באמת יכלה להנהיג את הציבור במדינה בצורה סבירה  לא יכלה להחליט דבר אחד ללא שיקומו מתנגדים לא יכלה להוביל דרך יציבה ואחידה. ידיו של ראש הממשלה היו כבולות דבר שהביא לכאוס ואנרכיה שחלחל בכל הדרגים ויצר מחלוקות קדות בעם עד כדי קרע כפי שראינו, לו הייתה ממשלה יציבה ולה ראש אחד (לא רוטציה) הרי שכל זה היה נמנע. לכן נתמוך בבנימין נתניהו לראשות הממשלה ללא רוטציות.

לאחרונה הכיר בית המשפט העליון בגיור רפורמי. מה דעתך בעניין?

קיקוב: בסוגית הכרת בית המשפט העליון בגיור רפורמי יו”ר  התנועה השר הרב אריה דרעי כבר הודיע שמיד לאחר הבחירות וכתנאי להיכנס לממשלה החדשה שתקום, אנו נדרוש לחוקק פסקת התגברות ולפיה הגיורים במדינה יהיו אך ורק על ידי הרבנות הראשית כפי שהיה עד כה, הוא הגוף המוסמך בעניין מקום המדינה, והוא ימשיך להיות כזה.

עו”ד משה קיקוב

אנו נמצאים בתקופה מאוד מאתגרת שבו מנסים להפר את הסטטוס קוו בנושאי דת , אם זה בעניין הגיור, הכנסת חמץ לבתי חולים בפסח, מתווה הכותל , חייבים ש”ס חזקה כדי לבטל את אותם גזירות.

האם תפעלו נגד אפליית בנות ספרדיות מבתי הספר החרדים?

בצלאל:  “פעלנו ונמשיך לפעול! בהוראת מרן ראש הישיבה גדול הדור ונשיא מועצת חכמי התורה חכם שלום כהן שליט”א, אנו פועלים לאורך השנה לסיוע מלא עבור כלל תלמידות ירושלים ובמיוחד בעת תקופת הרישום לסמינרים. כידוע, לצערנו הרב, ישנם מספר מוסדות חינוך שיוצרים קושי על בנות הסמינרים להתקבל למוסד החינוכי. בתיאום עם יו”ר התנועה השר הרב אריה דרעי, אני פועל לשבץ תלמידות מכוח סמכותי כמחזיק תיק חינוך חרדי ופועל שלא תישאר תלמידה אחת ללא מוסד לימודים ראוי, לא אתן להפלות את התלמידות הספרדיות לרעה.

לגבי פרוייקט תווי המזון החודשיים שיזם השר דרעי , נטען שהוא תפור למשפחות חרדיות בגלל מבחן ההכנסה לחלק למספר ילדים. מה דעתכם?

בצלאל: “הפרויקט המיוחד שיצר הרב אריה דרעי, נועד לסייע למשפחות מרובות ילדים ומשפחות הנמצאות במצב כלכלי קשה ומוגדרות במעמד הסוציו אקונומי נמוך. מטרת הפרויקט שהגה השר אריה דרעי בהוראת מרנן ורבנן חברי מועצת חכמי התורה, הינה ברורה, לסייע לאותם משפחות חלשות ומתמודדות בתקופת הקורונה. מאות עסקים קרסו ואלפי משפחות מתמודדות עם מצב כלכלי קשה, פרויקט הסיוע הזה, נותן להם אור ומסייע מאוד במשק הבית ופרנסת המשפחה. קיבלתי מאות טלפונים ממשפחות קשות יום, שבכו והודו לשר דרעי, היחידי בשולחן הממשלה שאכפת לו מהחלש.

#מפלגה עם ערכים

מדוע שאדם לא חרדי יצביע עבור רשימה שכל נציגיה הם חרדים?

בצלאל: “זכינו שאת תנועת ש”ס הקים רבנו הגדול מרן שר התורה ואביהם של ישראל הרב עובדיה יוסף זכר צדיק לברכה. במשך עשרות שנים ובכל מערכת בחירות חזר מרן הרב עובדיה ואמר: ש”ס זו לא מפלגה פוליטית, ש”ס בשביל החלשים ובשביל אלו שאין להם, ש”ס זו בית שמייצגת את כל עם ישראל ומסייעת לכולם. ואכן כך, מאז הקמתה, תנועת ש”ס הינה בית לכל יהודי, כי כולנו יהודים. כולנו זוכרים את הדמעות של מרן הרב עובדיה במערכות הבחירות, ואת קריאתו הקדושה להצביע ש”ס. מרן הדגיש ואמר תמיד: מי שיצביע ש”ס יזכה לגן עדן!

ישראלוב: ש”ס היא מפלגה עם ערכים שחרטה על דגלה את העזרה לזולת ודאגה לרווחת האזרח. לתנועת ש”ס הנהגה חזקה ויציבה בראשות יו”ר המפלגה הרב אריה דרעי שליט”א ובהכוונת גדולי התורה ובראשם מר”ן חכם שלום הכהן שליט”א. כפי שנהגנו בכל הקדנציות לפעול לטובת הציבור, לדוגמה להוזיל את דמי המחיה – ניקח את תעריפי הנסיעה בתחבורה הציבורית ואת המהפכה בכל נושא עלויות הסלולר, מענקים למשפחות ברוכות ילדים וסיוע לקשיי יום, פריחת מוסדות החינוך והעדנה התקציבית לה הם זוכים בשנים האחרונות, טיפול בנוער נושר ותמיכה בהורים.  נציגנו תמיד יהיו שם בשביל כל עם ישראל.

הרב גבריאל ישראלוב

נמנה רבנים בוכרים

מדוע אין בכל הארץ רב עיר בוכרי אחד?

בצלאל: העדה הבוכרית הינה קהילה ייחודית ומגובשת, בניגוד לקהילות אחרות שעלו ארצה, הבוכרים הצליחו לשמר את המסורת והמנהגים המיוחדים מבית אבא. בשנים האחרונות אנחנו עדים לתופעה מרגשת של תלמידי חכמים המתמנים לרבני קהילות ושכונות ברחבי הארץ. בשנים הקרובות נראה עוד שורת רבנים הנמנים על העדה הבוכרית, שיתמנו לתפקידי מפתח וגם לרבני ערים ברחבי הארץ. תלמידי החכמים מהקהילה הבוכרית, הם גאונים וחכמים ויראי שמיים מופלגים.

קיקוב: בשנים האחרונות ישנה פריחה של רבנים בני העדה הבוכרית בתפקידים בכירים אם זה הרב זבדיה כהן שליט”א המכהן כראש אבות בתי הדין בתל – אביב ולצידו הדיין הרב אייל יוסף שליט”א אף הוא בן העדה הבוכרית. זה רק עניין של זמן עד שיהיה רב עיר בוכרי.

מה אתם יכולים לומר עוד על העשייה למען העדה הבוכרית?

במהלך חייו של מרן פאר ראשנו הרב עובדיה יוסף זצקו”ל, השתתף מרן באירועים המיוחדים ובשיעורי תורה לרבים מהעדה הבוכרית. זכינו שבתנועת ש”ס, התנועה היחידה בממשלה כיהן בה נציג מטעם העדה הבוכרית וכעת החליט נשיא מועצת חכמי התורה גדול הדור חכם שלום כהן שליט”א, להציב אותי כנציג העדה בכנסת ישראל. המטרה ברורה כפי שהנחה יו”ר התנועה הרב אריה דרעי: סיוע לכל אדם ובפרט מבני העדה הבוכרית בכל פרט ותחום. את המהפכה שעשינו בירושלים, נביא לכנסת ישראל לטובת בני העדה מכל רחבי הארץ.

ישראלוב: יהדות בוכרה מגיעה מארצות הקומוניזם שם כבר ניסו לפני שנים למחוק כל זיקה לדת אך היהודים ידעו תמיד לשמור על אמונת אבותם בידהם ולא זזו ימין ושמאל מראשי הקהילה ודבר התורה בגדר ועשית ככול אשר יורוך. לצערנו גם כיום בארץ הקודש יש מי שמחפש לפגוע בדרך האבות מה שאומר שעדין לא היגענו אל המנוחה ואל הנחלה אי אפשר להחריש אל מול ההתנכרות לכל דבר שבקדושה שעליו נלחמו בחירוף נפש הדורות הקודמים  צו השעה היא לעמוד על נפשנו ולהבטיח שכאן במדינת היהודים תהיה מדינה יהודית על פי ההלכה המסורה מדור דור.

תפעלו לשימור התרבות והמורשת של העדה הבוכרית?

בצלאל: “ברור שנמשיך לפעול למען העמקת המורשת והנחלת התרבות הבוכרית היחודית מבית אבא, למשך דורות ושנים. אנו עדים לפעילות מיוחדת שעורכים בקונגרס יהודי בוכרה העולמי, זאת מתוך מטרה לשמר את מסורת בית אבא לדורות הבאים. רק תנועת ש”ס חזקה, תמשיך לסייע לבני העדה הבוכרית ברחבי הארץ ותעמוד לימינם בכל עת, כפי שהורה לנו מייסד התנועה ונשיא מועצת החכמים פאר הדור רבנו עובדיה יוסף זכר צדיק לברכה.

קייקוב: אנו עושים ונעשה רבות לטובת העדה הבוכרית שאנו מכירים ומוקירים, זה התחיל כבר אצל מרן הרב עובדיה יוסף זצ”ל שקשר קשר הדוק עם בני העדה לפני עשרות שנים, ונימשך עם קונגרס יהודי בוכרה בראשות הנדיב  לב לבייב. יש לנו מס’ נציגים בוכרים במס’ ערים בארץ המטפלים מידי יום בפניות המגיעות אליהם מבני העדה. אנו המפלגה היחידה שיש לה 3 נציגים ברשימה לכנסת,  ב- 20 המקומות הראשונים, הרב אברהם בצלאל , הרב גבריאל ישראלוב , ועו”ד משה קייקוב.

שימור התרבות והמורשת  הבוכרית חשובה לנו מאוד , הבוכרים הם חלק מאיתנו הם בשר מבשרנו. בני העדה ידעו לשמור על יהדותם גם בגלות בצורה מאוד הדוקה, אנו גאים שחלק ניכר מבני העדה הבוכרית מצביעים ש”ס והכל  למען היהדות, ולמען המסורת.

נמשיך לסייע לבני העדה חילונים ודתיים , הן ברווחה, הן בכלכלה. אנו המפלגה החברתית היחידה שנותרה בכנסת.

Leave a Reply

Your email address will not be published.