“עם תפקיד שרת התחבורה. על אותו המשקל, הביאה את מפלגתה גם לכישלון בבחירות האחרונות, ולטביעת מפלגת מרצ המקבילה, בסירובה לאחד בין המפלגות. ובמו ידיה קיימה את הפסוק אישה בונה, אישה הורסת”

אני בעד קידום נשים בחברה, ובעד שנשים תעמודנה בכמה שיותר עמדות מפתח. אנחנו שוות את המנדט ואנחנו יודעות להרוויח אותו ביושר ועמלות עליו לא פחות מהגברים, לעיתים אף יותר. הבעיה נעוצה בכך שבתפקידים מסוימים ועמדות מפתח מסוימות, איך לומר בעדינות, העולם טרם התקדם. כך, מעולם לא ראינו רמט״כלית נשית, ומאז ראשת הממשלה האישה הראשונה והאחרונה בתפקיד גולדה, לא ראינו כאן ראשת ממשלה אישה. אם תרפרפו אחורה בדפי ההיסטוריה, מעולם גם לא הייתה לנו אישה נשיאה. הקרובה ביותר לתפקיד הייתה דליה איציק ששימשה כיו״ר הכנסת וכן ממלאת מקום נשיא המדינה, כאשר התפוצצה פרשת הנשיא דאז קצב. עם זאת, קיימות בארץ נשים רבות בתפקידי מפתח, כאלה שהעזו לצאת מהחלום ולנסות להגשים אותו, מהכנסת וכלה בניהול החברות המובילות במשק.

לא הצבעתי לה אך שרת הפנים היוצאת איילת שקד, אשר היא והחצי הפוליטי השני שלה רוה״מ לשעבר בנט, הוליכו שולל את בוחריהם לכאורה בכך שהעבירו את קולותיהם לגוש השינוי, נחשבת אישה חזקה ומנהיגה מוערכת בימין, שירתה כשרה וח״כית כמה שנים טובות ואף הייתה האישה היחידה בקבינט המדיני-ביטחוני, אשר נחשב צומת קבלת ההחלטות הביטחוניות של המדינה. אמנם לעת עתה, עם סיום מערכת הבחירות הנוכחית ויותר מזה, עם סיום מערכת הבחירות בשעה טובה ועם הכרעה ברורה וניצחון ברור לגוש הימין, כאשר מפלגתה לא עברה את אחוז החסימה, סיימה היא את דרכה הפוליטית לעת עתה. אך אל תמהרו להספידה. סבורני, כי מהר מאד תמצא עצמה בתפקיד ניהולי בכיר מאד באחת מהחברות במשק ותהיה מבוקשת להרצאות במהירות האור, כפטריות לאחר הגשם. וגם לפוליטיקה אני בטוחה ששקד עוד תחזור.

יו״ר העבודה מיכאלי מנהיגה גם היא, המוערכת בשמאל, אשר הטביעה את חותמה בשפה העברית, מאז שהטביעה את לשון הפניה בגוף נקבה, נחשבת גם היא לפורצת דרך בתחומה. כיו״ר מפלגת העבודה נחשבת כמי שעשתה היסטוריה, אשר הביאה בבחירות הקודמות את מפלגת העבודה הטובעת, בראשותה, לצליחת אחוז החסימה והחזרתה לקואליציה עם תפקיד שרה, לאחר שנות בצורת של מפלגת העבודה, במדבר האופוזיציוני, עם תפקיד שרת התחבורה. על אותו המשקל, הביאה את מפלגתה גם לכישלון בבחירות האחרונות, ולטביעת מפלגת מרצ המקבילה, בסירובה לאחד בין המפלגות. ובמו ידיה קיימה את הפסוק אישה בונה, אישה הורסת. אך אוסיף ואומר גם כי לקחת אחריות הינה מנהיגות, נוסף על אחריותם של האחרים (גלאון ולפיד) . דבר שלא קרה כאן לאחר שהעם אמרה את דברה.

קיימות נשים רבות מנהיגות, משפיעניות ומובילות דעה בארץ ובעולם, מעוררות השראה והינן משפיעות על אנשים רבים ואף ילדות שמסתכלות על הדמות שלהן וחולמות להיות כמותן. ״אתה זוכר מי היה בעלה של מרגרט תאצ׳ר?״ פעם שמעתי שיחת חולין גברית מהצד, השני השיב בשלילה, הראשון השיב לו ״זה נובע מהיות תאצ׳ר ״אשת הברזל״ וראשת ממשלת בריטניה לשעבר אישה חזקה ומשפיעה כך שבעלה נדחק מאחוריה״. כולנו יכולות, מהקטנה ועד הגדולה, לחלום, להגשים ולהצליח, לבנות ולהרוס ולהרוס ולבנות. הרבה ולפעמים הכל תלוי בנו. במקרים מסוימים מספיק אדם אחד שמאמין בנו. אבל, החשוב מכל הוא שאנו נאמין בעצמנו וביכולותינו ונתאמץ להשיג את מה שאנו רוצות להשיג. אף אחד לא יגדיר לנו מי אנחנו, מלבדנו.

אילנה ישראלוב.

Leave a Reply

Your email address will not be published.