#הפנים של מאבק העצמאי

#אבי חיימוב הפך בעל כורחו לפנים של מאבק העצמאיים במדיניות הכלכלית המנותקת של הממשלה שלא שמה את המגזר העסקי בראש סדר העדיפויות שלה. החל מתחילת משבר הקורונה ועד היום, חיימוב מוביל מאבק לאומי משמעותי דרך השיתוף במאבק האישי והצודק שלו עצמו

מאז החל משבר הקורונה נראה כי בעוד שהמדינה משקיעה את מירב המאמצים בחזית הבריאותית, היא זונחת את החזית הכלכלית. משרד הבריאות שבמסגרת תפקידו אמור לדאוג לבריאותם של אזרחי ישראל מעביר את  המלצותיו לממשלה וזו בתורה מאשרת את רוב ההמלצות. תקופה ארוכה מאוד קולו של משרד האוצר- המשרד האמון על הפן הכלכלי של המדינה ואזרחיה- לא נשמע ולא היה דומיננטי מספיק. מאות אלפי אזרחים שפוטרו מעבודתם ועשרות אלפי בעלי עסקים שסגרו את העסק בין אם בגלל צו הבריאות ובין אם כי פשוט לא היה למי למכור, נשארו לבד בלי אף גורם שיתמוך בהם. קברניטי המדינה פיזרו הבטחות לרוב אך הכסף פשוט לא הגיע. ואם הוא הגיע, הוא היה מעט מידי ומאוחר מידי. סקר שנערך לאחרונה מצא שרוב אזרחי המדינה מעניקים ציון נכשל לראש הממשלה בניהול המשבר הכלכלי של הקורונה.

אך בעלי העסקים נותרו שקטים יחסית. לאחר שהגל הראשון דעך, הם החלו לראות את האור בקצה המנהרה ולא הקימו קול זעקה גדול מידי. עם התפשטותו של הגל השני, הבינו מובילי מגזר העצמאיים בישראל שאם הם לא יעשו מעשה, הם לא ייראו את הכסף שהובטח להם לעולם. לאט לאט החלו לשטוף את הרשתות החברתיות קולות מחאה רבים שהביאו כעשרת אלפים איש להפגין במוצאי שבת האחרונה בכיכר רבין שבתל אביב. בהפגנה, הגדולה ביותר מאז פרוץ המגיפה, לא נאמו מנהיגי הארגונים, אלא רק עצמאים, בעלי עסקים, שכירים, מובטלים ונפגעים אחרים, שטרם קיבלו את הסיוע הדרוש מהמדינה. עם סיום ההפגנה יצאו עשרות מפגינים בצעדה שבמסגרתה חסמו צירים בעיר.

טמיר טרטמן, ממארגני ההפגנה, דרש כי הממשלה תפסיק להבטיח ותתחיל לעשות למען העסקים. “העסקים קורסים. אנחנו ארבעה חודשים בקורונה והמענקים לא מגיעים. הסיוע לא עושה את דרכו למקום הנכון. תפסיקו להבטיח, תפסיקו לדבר. תעשו. אנחנו רוצים לראות את המענקים והסיוע מגיע עכשיו לעסקים, כי אין לנו יותר אמון”, אמר.

לדברי הנהגת המחאה, אנשיה קיבלו פניות רבות מפוליטיקאים שביקשו להגיע להפגנה ולשאת דברים. מובילי המחאה סירבו לבקשתם של נבחרי הציבור וביקשו מהם שלא להגיע. “אנו קוראים לפוליטיקאים להימנע מלהגיע לכיכר הערב, היה להם מספיק זמן לעבוד בשבילנו. המחאה היא לא של ימין ולא של שמאל, היא של העם”, מסרו בהנהגה

אבי חיימוב הפך לפנים של מאבק העצמאיים הנלחמים על שכרם ועל הפיצויים המגיעים להם מהמדינה שחודשים ארוכים לא הגיעו אליהם ולא אפשרו להם לנשום ולהחזיק את הראש מעל המים. חיימוב מחזיק בבעלותו עסק משגשג של מזון בשם ‘שניצל פוינט’. העסק קיים כבר למעלה מ-15 שנה ומשרת את תושבי ועובדי תל אביב מידי יום ביומו. כשהגיע משבר הקורונה ועסקי המזון נאלצו לסגור את שעריהם, גם העסק של חיימוב נסגר על מנעול ובריח.

האירוע הראשון שהעלה את חיימוב לכותרות היה בתחילת ימי הקורנה, כאשר סגר הוטל על המדינה ועסקי המזון נאלצו לסגור את שעריהם. מאות אלפי מעסיקים ועובדים נשלחו הביתה ללא כל פיתרון ראוי מצד המדינה שהתמהמה בהחלטות הכלכליות ולא גיבשה מתווה מסודר לפיצוי העצמאיים.

חיימוב לא וויתר והגיע לאולפן חדשות 12 כדי להתעמת עם פרופ’ אבי שמחון אשר נמצא בצוות הייעוץ לראש הממשלה. העימות שלהם הפך לסוער במיוחד והוא שותף באלפים ברשתות החברתיות ועורר תגובות זעם נגד הניתוק של שמחון אל מול המצוקה הגדולה של חימוב.

“אנשים רעבים ללחם ואנחנו מחכים לאתר”, אמר חיימוב שמעסיק 20 עובדים שנמצאים בחל”ת, ועל אף הבטחות ראש הממשלה ורשות המסים טרם קיבל פיצוי כלשהו על הנזקים שספג בעקבות משבר הקורונה. בתגובה אמר פרופסור שמחון: “אני לא בטוח שאתה רעב ללחם”, משפט שהכעיס את חיימוב במיוחד.

“אתה חודשיים לא הפסדת כלום, אני מופסד מעל ל-100 אלף שקל. אתה לא הלכת לישון בלי הכנסה, אתה ממשיך לקבל את ה-70 אלף שקל שלך מהקופה ציבורית ואני מתחנן לעצמות”, קרא חיימוב. “אני לא נראה לך רעב? בוא נעשה בדיקה אצל תזונאית”.

שמחון החל להשיב לחיימוב ואמר: “אני מרגיש לא נוח”, אך אז הוא נקטע על ידי חיימוב שהטיח בו: “אתה מרגיש לא נוח כי אני צועק, אני מרגיש לא נוח כי אני רעב”. שמחון המשיך ואמר: “אני מרגיש לא נוח כי אתה צודק”.

“יש 500 אלף עצמאים שמטה לחמם נגדע, הממשלה וראש הממשלה מבינים את זה”, אמר שמחון. הוא הסביר כי מערכת האתר הוקמה בזמן קצר במטרה לשרת יותר מחצי מיליון אנשים ולכן היא קורסת לעתים. “היא תצליח לקלוט את כולם. יום ראשון או שני ייכנס הכסף לחשבון, גם של מר חיימוב”.

“צחקתם עלינו מספיק – אתם שקרנים”, השיב חיימוב. “ילד בן 12 מקים אתר היום. נכשלתם בניהול המשבר – אתם צריכים להתפטר” .

בכך הסתיים השלב הראשון של הפיכתו של חיימוב לדמות מובילה בזעקתם של העצמאים בישראל.

בשבוע שעבר, לאחר שראש הממשלה נתניהו הבין שהוא נמצא במצוקה אל מול בעלי העסקים שרבים מהם לא קיבלו ולו שקל אחד מהביטוח הלאומי מאז ימי תחילת הקורונה, החליט שהוא לוקח על עצמו לזרז את ההליכים וכינס את כל הצמרת הכלכלית של האוצר ודרש מהם להפוך עולמות כדי להעביר את הכספים כמתחייב מהר ככל הניתן. במקביל, ארגנו בסביבת נתניהו מעין ‘שולחן עגול’ בזום שבו ידבר ראש הממשלה עם אנשי עסקים עצמאיים וישמע את המצוקות שלהם בלי תיווך. ישיבת הזום נפתחה בנאום של ראש הממשלה בו הוא מנסה להסביר את הכשלים ואת התיקונים שהוא דרש מראשי המערכת הכלכלית לבצע כדי שהכסף יעבור כבר בימים הקרובים לבעלי העסקים הקטנים והעצמאים.

מיד לאחר נאמו של ראש הממשלה, העיתונאים עמליה דואק מחדשות 12 ויתרה על האפשרות לשאול שאלה והעבירה את השאלה לאבי חיימוב, “כשאבי שמע שאתה מכנס הערב מסיבת עיתונאים, הוא ביקש דרכנו להעביר את השאלה בשידור ישיר” אמרה דואק לראש הממשלה.

חיימוב פנה לראש הממשלה בשאלה: “אדוני ראש הממשלה. אנחנו עסק שנקלע לחובות של מאות אלפי שקלים בעקבות משבר הקורונה. קיבלנו מענק באיחור של שלושה חודשים בעקבות תקלות באתר רשות המיסים, וגם המענק הזה מגיע, לא יותר מ-10% מגובה הנזק, שלא אנחנו בחרנו להיקלע אליו. אתם אמרתם לנו לסגור, אנחנו סגרנו. עשינו בדיוק מה שביקשתם.”

חיימוב ביקש מראש הממשלה שהפעם זו תהיה תוכנית סיוע אמיתית: תכתבו תוכנית בלי קריטריונים, בלי אותיות קטנות, בלי להשאיר כל פעם משהו אחר מחוץ לשמיכה. אנחנו צריכים כסף אמיתי כדי לשרוד את המשבר, כדי לחזור לפעילות ולשקם את הנזק, כדי שגם העצמאיים וגם השכירים יהיה להם לחם על השולחן.” ביקש אבי.

לאחר שהקשיב לשאלתו של חיימוב, נתניהו השיב: “אבי וכל מי ששומע אותי, זה בדיוק מה שאנחנו עושים היום. ואגב אם נצטרך, נעשה עוד. תכף נפרט את הדברים ותראו כמה כסף מגיע לכם, אבל הזעקה היא אמיתית, ומה שאנחנו עושים מסביב לשעון, זה לנסות באמת להביא לכך שהמערכות שלנו מוציאות את הכסף, שהכסף אכן מגיע. אני אהיה שמח שתתקשר אליי, אני אשמח לעזור לך בכל דרך ” השיב נתניהו.

לאחר התשובה של נתניהו, התייחס חיימוב לדברים של ראש הממשלה. “אני כבר לא יודע מה אני מרגיש”, אמר. “אין לנו רגשות, אין לנו אמון, אני מרגיש דבר אחד עדיין, פחד קיומי. ביבי יצטרף לעמוד במבחן המציאות, לא כמו 48 השעות שהם הבטיחו בתחילת המשבר”.

“על פניו, התוכנית הזאת נראית כביכול מבטיחה ודי מקיפה ודי מידית, וכנראה היא תהיה מהירה”, הוסיף חיימוב. “אבל אנחנו כבר מנוסים, שמענו, ראינו. אני לא יודע להגיד אם אני מאמין לזה. יש לנתניהו הזדמנות שנמשכת יותר מדי זמן, אבל בסופו של דבר הבלון הזה יתפוצץ.  אנחנו לא נשכח את ארבעת החודשים האלה שעברנו, אנחנו עשינו את העבודה של ביבי, היינו צריכים לדאוג גם לעצמינו, וגם לחברים שלנו שבמצוקה, כרגע הממשלה חייבת להיכנס בכל הכוח”.

אבל בכך הסיפור לא נגמר. ביום ראשון השבוע, התפרסם ברשת סרטון קורע לב שבו נראה חיימוב מתחנן על נפשו מפקחים של עיריית תל אביב שבאו לקנוס אותו על אי עמידה מלאה בתנאי התו הסגול. חיימוב נראה בסרטון כשהוא מבקש מהפקחים והשוטרים שהיו במקום שיעצרו אותו במקום להטיל עליו את הקנס. הוא אומר “אין לי מאיפה לשלם את הסכום הזה, יש לי ילדים בבית להאכיל עדיף לי שתעצרו אותי עכשיו מאשר לשלם את הקנס הזה”.

על הקנסות שקיבל מפקחי העירייה בגין נושא שלטענתו נמצא בטיפול, ועל התסכול והכעס כלפי פעולות האכיפה בתקופת הקורונה וגם לפניה. “הפחד של כל בעל עסק בעיר כשהוא קם בבוקר הוא מהפקח – אם הוא קם על צד ימין או שמאל. יש פה תפיסה מעוותת שצריך לעקור מהשורש, אנחנו לא אמורים לפחד מהפקחים. אנחנו עושים את המקסימום”, הוא אמר.

חיימוב סיפר כי הקנס שקיבל ניתן לו בגין אי-הסדרת תשלום היתר הצבת שולחנות וכיסאות. “בחודשים אפריל-מאי היה פטור על התשלום הזה”, הוא טען. “יש לנו סיכום, שבעיריית ת”א בהחלטה של איילת וסרמן מאגף הרישוי, שולחים את שוברי התשלום אוטומטית בדואר, כמו ארנונה וטסט לרכב. הפעם זה לא קרה, לא שלחו לנו את שובר התשלום, כך שאנו לא אמורים לדעת שהבקשה לתשלום אגרת היתר שולחנות-כיסאות חודשה. מסתבר שכן צריך לשלם”.

על המפגש עם הפקח הוא סיפר: “הוא הגיע אלינו פעם אחת ואמרנו לו ‘שמע, זה לא צודק’, אבל בלענו את הצפרדע. כעבור שלושה או ארבעה ימים הוא הגיע שוב ושאל למה לא שילמנו. אמרתי לו שטיפלתי בעניין, שלחתי מייל לעירית ת”א ולרישוי עסקים, גם התקשרתי. השמעתי לו שיחה מוקלטת, הראיתי לו את המייל ששלחתי חמישה ימים קודם כדי שיפיקו לי שובר כי אני רוצה לשלם. עובדת ברישוי עסקים אמרה לי שאחכה, שזה לוקח כמה ימים. בזמן הזה התחננתי על נפשי בפני הפקח, ביקשתי ממנו שישחרר אותי”.

מה אתה מרגיש, שדווקא בזמן הזה מחפשים אותך בשביל מה?

“זו תופעה שלא קשורה לקורונה, היא קיימת עוד ערב הקורונה. כל עסק בעיר יגיד לך שהפחד העיקרי שלו כשהוא קם בבוקר זה אם הפקח יקום היום על צד שמאל או ימין. יש פה תפיסה מעוותת שצריך לעקור מהשורש – אנחנו לא אמורים לפחד מהפקחים”, טען חיימוב. “אנחנו מספקים בעיר הזאת את כל מה שהמותג ‘תל אביב’ מתהדר בו – קולינריה, פנאי ותרבות, חיי לילה, נופים ומסעדות ומקומות בילוי וחוויה. הכול ברמה הכי גבוהה שיש, הכול בזכותנו. זה על הגב שלנו, אנחנו עושים את המקסימום.

“שילמתי כבר קנס אחד, למה עוד אחד? הנושא בטיפול”, התרעם שוב חיימוב. “אני לא יכול לעקוף את הפרוצדורה הבירוקרטית של עיריית ת”א. הפקח אמר שלא הוא מחליט ושיש לו מנהלים, אז התקשרנו למנהל שלו והוא אמר ‘אני מצטער, אנחנו לא מתערבים בהחלטות הפקחים בשטח’. ניגשנו אל הפקח והוא אמר ‘שיקול דעת לחוד ועבודה לחוד, אני את העבודה שלי חייב לבצע’. אם אתה מסתובב עם מסופון וממיט אסון כלכלי על משפחות בישראל בלי להפעיל שיקול דעת, זה כמו לתת אקדח לשוטר שיש לו רקע פסיכיאטרי”.

– העירייה לא מבינה את זה? רון חולדאי רוצה להתעלל בבעלי העסקים?

“אני מזמין אותך לעבור עסק-עסק בתל אביב ולשאול מה דעתו על האכיפה הבריונית והמיותרת של העירייה כלפי העסקים. אדם כמוני – בעל משפחה, איש עסקים קטן ופשוט של עסק קטן – לא קם בלילה ואומר ‘היום אני אפול על הברכיים ואעשה דרמה’. אין לי כבוד עצמי מיותר לבזבז, אלא אם כן יש פה הצטברות של שנים על גבי שנים של רדיפה מיותרת”.

– בתקופת הקורונה זה יותר חמור.

“ברור, הרי אנחנו קמים בכל בוקר לא כדי להרוויח כסף, אלא הגענו למצב שאנחנו קמים כדי להפסיד כמה שפחות. יש לי התחייבויות של עשרות אלפי שקלים בחודש, אני מנסה לשרוד. הרבה עצמאים בעלי עסקים עסוקים בשאלה אם להתאבד או לא להתאבד. כבר לא נשאר יותר מדי מה לעשות, אתה מסתובב עם המסופון, והאצבע קלה עליו. הוא מזמין לי שלוש ניידות, כאילו שהוא לכד את פבלו אסקובר, טוב שהוא לא הזמין מסוק משטרתי”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.