הצעה עצמאית – רונן דוידוב

הצעה לבנימין א’ ולבנימין ב’ חלקי חילוף בע”ם.
אז רגע אחרי שפרסמתם את התכנית השנתית לעצמאים, בעקבות מצב החירום והגל השני הבא עליינו לטובה, אני רוצה לזרוק פה משהו לאוויר.
אתם אומרים תמיד שאנחנו אומרים מה לא במקום מה כן. אז הנה מה כן.
אני שחקן, בעל תיאטרון עצמאי יחד עם שותפי שהוא במקרה גם אחי – חי דוידוב, כן זה, ויטלי משנות ה-80.
אינני כלכלן, ולא מתיימר להיות, אבל יש לי היגיון בריא, למרות שאני סבור שהוא נפגע בקורונה, ולצערי אין מטוש שיאמת את זה.

בנימינים, במקום לשגע אותנו עם גרפים לא ברורים של פיצויים, בהתאם לאלף ואחד קריטריונים הזויים, כדי לקבל מענק חד פעמי כזה או אחר. יש לי הצעה מאוד פשוטה. ממש פשוטה האמת, שתגרום לנו קודם כל להחזיר את האמון שלנו בכם, תגרום לנו להבין שזה מה יש, ודבר נוסף לא תגרום לכם לעשות ביננו איפה ואיפה. כי ככה אנחנו עלולים להתחיל עוד איזה מלחמת אחים, ולא בא לנו עוד ממשלת מלחמת אחים רחבה ולא מוצלחת.

אז לעניינו, ההצעה: לצורך העניין נניח שיש 100 מיליארד שקל לפיצויים לעצמאים בתקופה הזו.
שכירים מקבלים כ70% אבטלה עד תקרה של כ10,500 ש”ח בחודש. זה לא מדהים אבל הם מחזיקים מעמד לרוב.

עכשיו בואו נשלב בין 2 הדברים. קחו את כל העצמאים חלקו בינייהם את ה100 מיליארד לחצי שנה (בהנחה שעד אז נחזור לשגרה כלשהי) תבינו מה זה אומר במספרים. נניח שזה יוצא 70% אפילו 60% מהשכר הממוצע שלנו ועד לתקרה של כמה שיצא לכם בחישוב שתוכלו לעמוד בו, ככה כל חודש ולא משנה מה המקצוע שלך.
תוסיפו לזה השתתפות של אחוז מסויים בהתאם לתקציב בהוצאות הקבועות (שכירות, ארנונה וכו’) ותנו לנו לנשום. לא להרוויח. לנשום.

בואו נהפוך את זה תכלס למספרים. נניח ומדובר בדמי אבטלה לעצמאים על סך ממוצע של 8,000₪, כפול מיליון מובטלים, כפול 6 חודשים, הגענו ל48 מיליארד. תוסיפו לזה גם את ההשתתפות בהוצאות הקבועות ועדיין נשארתם בקופה עם חצי מהכסף (במידה ובאמת נגיע לשנה שלמה ללא אבטלה יש עדיין חצי מהכסף) וכל העצמאיים או רובם לפחות יהיו מבסוטים באופן יחסי, שכן השוו את זכויותיינו לשל אחיינו השכירים.
ההצעה הזו קלה ופשוטה ומדברת לרוב העצמאים. אלה שמרוויחים מאות מיליונים הם מעטים ובהם תטפלו בדרך שלכם. אני מדבר פה על העסקים הקטנים והבינוניים, שהם הרוב המוחלט בקרב העצמאיים. שימו לכם עוד 15-20 מיליארד בצד, המהווים 15-20%, ליוצאים מהכלל ותבחנו את בקשותייהם לגופם.

גדלתי עם ערך מאוד חשוב שלימדו אותי הורי ומורי – כל מקצוע מכבד את בעליו. אתם שם למעלה בכנסת ישראל הוכחתם לי שהורי ומורי שיקרו לי ויש כאלה חיוניים יותר ויש כאלה שפחות. יש כאלה שנחשבים מקצועות בעינייכם ויש כאלה שלא. למי שיש כח ולובי שם אצלכם זה שווה מקצוע והאנשים השקופים והחלשים לא יעשו גם ככה רעש ואפשר ‘לדפוק’ אותם. שיטת מצליח שלכם.
בקיצור בנימין א’ ובינימין ב’ חליפי, הקמתם ממשלת קורונה אז אל תסבכו אותנו. כולנו שווים אל תשכחו את זה, סגרו ת’רחוב שלי, ת’שכונה שלי, ת’עיר שלי, תמדינה הכל מקובל. אבל תשלמו לנו. תנו לנו פיצוי הולם שלא נתבייש בבית מהאישה והילדים. כי זה לא חרטא.

Leave a Reply

Your email address will not be published.